Ege Bölgesi milletvekilleri Kılçdaroğlu'na destek verdi

Ege Bölgesi milletvekilleri Kılçdaroğlu'na destek verdi
Ege Bölgesi milletvekilleri Kılçdaroğlu'na destek verdi
CHP'nin Ege Bölgesi'ndeki milletvekillerinin 30 vekilin 24'ü, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na desteğini açıkladı. İmza veren isimler arasında CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan'ın olmaması dikkat çekti. Tezcan daha sonra yaptığı yazlı açıklamada Kılıçdaroğlu'nun yanında olduğunu söyledi.

CHP'de 77 il başkanının ardından Ege Bölgesi'ndeki milletvekilleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na desteğini açıkladı. Kılıçdaroğlu dışında dört milletvekilinin imza vermediği 24 milletvekilinin imzaladığı destek açıklamasında “Seçimlerin hemen ardından daha birinci gün başlayan genel başkan değişikliği isteklerini hele eski delege, yeni delege tartışmalarını gereksiz buluyoruz. Bu anlamda devam eden delege seçimleri tamamlanmalıdır" denildi.

Genel seçimde hedeflediği iktidara ulaşamayan CHP'de, seçim sonucunu genel başkanın performansına bağlayanlar değişimi şart koşarak, genel başkanlığa talip oldu. CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Yalova Milletvekili Muharrem İnce ve eski İstanbul Milletvekili Umut Oran genel başkan adaylığını açıkladı. CHP'nin Egeli milletvekilleri, CHP İzmir İl Başkanlığı'nda düzenledikleri basın toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na destek verdi. Balbay ve Kılıçdaroğlu dışında İzmir'deki 12 milletvekilli ile Aydın, Afyon, Balıkesir, Denizli, Manisa, Uşak ve Muğla illerindeki toplam 12 milletvekilinin imza verdiği deklerasyonda CHP milletvekilleri Bülent Tezcan (Aydın), Metin Ülkü Baydar (Aydın) Namık Havutça (Balıkesir) Mazlum Nurlu'nun (Manisa) imzalarının olmaması dikkat çekti.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, milletvekilleri adına yaptığı açıklamada AK Parti'nin yanlış politikalarına karşı ana muhalefet partisi olarak CHP'nin direnç noktasının CHP olacağını öne sürdü. Bayır, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu desteklediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:  “Halkımız son milletvekili seçimlerinde bunalım ve kaos çekincesiyle altı ay önce cezalandırdığı AKP'yi, 1 Kasım seçimlerinde iktidar yapmıştır. Ancak karşısında ana muhalefet olarak partimizi koymuştur. Diğer partiler önemli kayıplara uğrarken partimiz az da olsa oyunu artırarak yerini korumayı başarmıştır. Önümüzdeki dönemde AKP'nin ülkemiz için hayati önemi olan iç ve dış sorunlar karşısındaki yanlış politikalarına en güçlü direnç noktası CHP olacaktır. Bizlere düşen görev, direnç kalesini yıpratmadan güçlendirerek korumaktır. Seçimlerin hemen ardından daha birinci gün başlayan genel başkan değişikliği isteklerini hele eski delege, yeni delege tartışmalarını gereksiz buluyoruz. Bu anlamda devam eden delege seçimleri tamamlanmalıdır. Partimizin kurultay delegeleri, gereksinim olduğunda hangi dönemde seçildiklerine bakmaksızın gereğini yapacak sağduyuya sahiptir. Nitekim yakın geçmişte bunun çok net örnekleri vardır. Önümüzdeki dönemde bize düşen görev bıkmadan yılmadan doğruları halka anlatmaktır. Önümüzdeki olağan kurultayımızın görevi, varsa eksik kalmış politikaları gözden geçirerek belirlemek, bu görevi yapacak ve örgütü canlı tutacak daha dinamik genel merkez kadrolarını belirlemek olacaktır. Bizler Ege Bölge milletvekilleri olarak genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanında olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz."

Bayır, bir gazetecinin İzmir Milletvekili Balbay'ın genel başkan adaylığını nasıl değerlendirdikleri yönündeki sorusunu, “Kendisine başarılar diliyoruz. CHP lider partisi değildir. Yolu açık olsun" sözleriyle yanıtladı.

 KILIÇDAROĞLU'NA DESTEK VEREN MİLLETVEKİLLERİ

İZMİR: Selin Sayek Böke, Musa Çam, Tuncay Özkan, Tacettin Bayır, Özcan Purçu, Ali Yiğit, Murat Bakan, Zeynep Altıok, Zekeriya Temizel, Aytun Çıray, Atila Sertel, Kamil Okyay Sındır.

MUĞLA: Akın Üstündağ, Ömer Süha Aldan, Nurettin Demir.

MANİSA: Özgür Özel, Tur Yıldız Biçer

BALIKESİR: Ahmet Akın, Mehmet Tüm

DENİZLİ: Melike Basmacı, Kazım Arslan

AYDIN: Hüseyin Yıldız

AFYON: Burcu Köksal

UŞAK: Özkan Yalım

TEZCAN: GENEL BAŞKANIMIN YANINDAYIM

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan CHP Ege Bölgesi Milletvekillerinin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na destek açıklamasında imzasının olmaması ile ilgili açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu'nun yanında olduğunu söyleyen Tezcan  yazılı açıklamasında şunları söyledi: “MYK Üyelerinin, Sayın Genel Başkanımızın yönetim kadrosunda bulunduğundan ve bu süreçte yakın çalışma arkadaşı olması nedeniyle böyle bir açıklamaya imzalarının uygun olmayacağı düşünülmüş ve bu doğrultuda karar alınmıştır. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na desteğimde bir tereddüt olması söz konusu değildir. Daha önce birçok yayın kuruluşunda da belirttiğim gibi Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanındayım.İmza atan milletvekili arkadaşlarımla aynı duygu ve düşünceleri paylaşmaktayım."

 Elif DEMİRCİ-Hakan GÜNGÖRDÜ / İZMİR-DHA