Egemen Bağış: Gezi olayları yıllar önce planlandı

Egemen Bağış: Gezi olayları yıllar önce planlandı
Egemen Bağış: Gezi olayları yıllar önce planlandı
AB üyesi ülkelerin büyükelçileriyle bir araya gelen Egemen Bağış, Gezi olaylarının 'aniden gelişmiş, çevreci hassasiyetiyle değil, aylar hatta yıllar öncesinde planlanmış bazı çabaların eseri' olduğunu açıkladı.

ANKARA - AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB üyesi ülkelerin büyükelçileriyle Bakanlıkta çalışma yemeğinde bir araya geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın başdanışmanı İbrahim Kalın'ın da hazır bulunduğu yemekte kısa bir açıklama yapan Bakan Bağış, Türkiye 'nin AB sürecinde bir faslın daha açılmış olduğu haberiyle büyükelçileri ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

AB müzakere sürecinde yeni bir faslın açılmasını memnuniyetle karşılayan Bağış, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin içinden geçmekte olduğu çözüm süreci kapsamında son derece anlamlı olacağına inandığım 22. faslın, yani bölgesel politikalar faslının açılması hayırlı uğurlu olsun. Bu faslın açılmasıyla ilgili süreç aslında olağanüstü değil olması gereken bir süreçtir. Ama bundan sonra da bu süreçte yaşanan hassasiyetler çerçevesinde Sayın Catherine Ashton ve Stefan Füle'nin de vurguladığı gibi siyasi fasılların, 23. ve 24. faslın açılması son derece önemlidir. Türkiye'nin AB hedefi stratejik ve partiler üstü hedeftir. 1959'dan bu yana tüm iktidarların üzerinde uzlaştığı ve çok yoğun çabaların sarf edildiği bir hedeftir."

Bağış, toplantıda son üç dört haftada Türkiye'de meydana gelen bazı gelişmelerle ilgili bilgi vereceğini ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunacaklarını belirtti.

"Bugün Türkiye'nin eleştirildiği konularda sizlerin ülkelerinde ne gibi tavırlar sergilendiğini tasvip etmemekle birlikte güvenlik güçlerinin her ülkede yetki sınırlarını aşabileceğini de sizlerle paylaşma imkanımız olacak" diyen Bakan Bağış, Türkiye'nin demokratik bir hukuk devleti olduğunu ve hukuk devleti çerçevesinde de görevini kötüye kullananların araştırılması, tahkikattan geçirilmesi ve gerektiğinde cezalandırılmasının son derece önemli olduğunu vurguladı.

GEZİ OLAYLARI YILLAR ÖNCESİNDE PLANLANDI
Bağış sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu yaşanan olayların aniden gelişmiş, çevreci hassasiyetiyle değil, aylar hatta yıllar öncesinde planlanmış bazı çabaların eseri olduğunu da göreceğiz. Bazılarının yansıtmaya çalıştığı gibi yaşananlar asla bir Türk baharı olarak adlandırılamaz. Türk baharı 3 Kasım 2012'de bir Anadolu devrimiyle başladı. O günden bugüne kadar geçen sürede de birçok farklı yerel, genel seçimler ve referandumlarla demokrasimiz güçlendi, ifade özgürlüğümüz güçlendi.

Ama demokrasimizi güçlendirmenin en önemli platformlarından bir tanesi de AB sürecimiz olmuştur. Bu yüzden bu süreci her zamankinden daha da kararlı bir şekilde ilerletme konusunda azimliyiz. Şundan kimse şüphe etmesin, Türkiye ne iç ne de dış baskılara boyun eğecek ikinci sınıf bir demokrasi değildir. Türkiye halkı, hak ettiği gibi, demokratik, hukuk devleti olmanın, sosyal ve laik devlet olmanın gereğini en iyi şekilde yerine getirecek kararlılık içerisindedir." (aa)


  http://www.radikal.com.tr/1139094113909449

  YORUMLAR
  (49 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  az at da beynimiz isinmasin bakan abi! - ataycanada

  abi o zaman bu telekinezi olayi da dogru. haha! yahu 2 yil sonra yurtdisindan koye ugradim bikac hafta; var ya sallamalar karsilikli, diger taraf da bos durmuyor. mahalleden bi teyze de Tayyibin oglu bilmem kac trilyona ucak almis her cuma Mekke'ye namaza gidiyormus! dedi. bakkalimizin soyledigine gore sanayi sitesinde isi buyutup dokme demir islerine de giren mercedesli irfan'in atolyeye emine erdogan gizli ortak olmus, gece yarilari bazan gelip hesplara bakiyor, imzalanacaklara basip imzayi gizlice kayboluyormus! iyi saatlerde gelesiceler.

  Avrupa biliyor - ismet65

  Gezi Parkı olayları daha siz iktidara gelmeden önce planlandı. Avrupa Parlementosu da Gezi nedeniyle Hükümetinizi kınamak için bir yıl önce bir rapor hazırlamıştı. Siz o kınama raporunu geri iade ettiniz mi? Hani Avrupalılara kafa tutuyordunuz? Sonunda süt dökmüş bir haldesiniz.

  Öngörüsüzlük - celal103

  Bakan MIT'e sorsoydı Hayır Hakan Fıdan' sorsoydı mutlaka bilgi alırdı. Bu kadarda fazla bu kadar kör bir bakanın Türkiyenin gelecegini kurma iddiası ne kadar saglıklı olabilirki !Yazıktır Günahtır.

  bunları aşağladıkları monşerler ile kurtaramaz - TAMER UTKU

  konsolosları kandıramadılar ki gece açıklama yapmışlar. Ne garip ki, yol iz bilmeyen ve şekil üslup olarakta güven vermediği gibi basitlik kokan bir adam ülkemi temsil ediyor. yalanla dolanla gemilerini yürütmeye çalışıyorlar. çok üzgünüm çoook

  Saklamasak da bağışlasak - umut

  Bu Egemeni Avrupa Birliğine bağışlayabilir miyiz? :)

  bakana bon bon bakanlar - ataycanada

  ya dunyada hapishanelerinde en fazla gazeteci bulunan ulkenin bakancigi degil mi bu garip? baba ne ifade ozgurlugu ya? psst uyan hoca uyan!

  Bunlarin hepsi PARONOYA. - ercan02

  Bunlarin hepsi PARONOYA. Bunlar ülke yönetiyorlar. Vay zavalli halk.