Eğitim Komisyonu'nda kavga

Eğitim Komisyonu'nda kavga
Eğitim Komisyonu'nda kavga
4+4+4 teklifini görüşen Milli Eğitim Komisyonu'nda kavga çıktı. Hakan Şükür'ün danışmanı, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar'a yumruk attı.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunun, “İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin görüşmelerinde milletvekilleri arasında kavga çıktı.

Görüşmelere, komisyon üyesi olmayan çok sayıda Ak Parti ve CHP milletvekili de katıldı.

Komisyon Başkanı Nabi Avcı'nın, teklifin 3. maddesi üzerinde görüşmelerin tamamlandığı sözleri üzerine CHP milletvekilleri “Tamamlanmadı” diyerek tepki gösterdi.

Avcı'nın, teklifin 3. maddesi üzerinde 6 önerge bulunduğunu, bunlardan 4 önergenin aynı içerikte olduğunu söylemesi üzerine CHP milletvekilleri, komisyon başkanlık divanının oturduğu kürsüye doğru yürüdü. CHP'liler, madde üzerinde görüşmelerin tamamlanmadan önergelere geçilmesine karşı çıktı. Bu arada Ak Parti ve CHP milletvekilleri birbirinin üzerine yürüdü, kavga eden milletvekillerini araya giren milletvekilleri engellemeye çalıştı. Kavgayı engellemeye çalışırken sinirlenen CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'nın, sandalyeye çıktığı görüldü.

Bazı CHP milletvekilleri, Ak Parti'li bir milletvekilinin danışmanının, kavgaya karıştığını iddia ederek, üzerine yürüdü.

Kavganın uzaması üzerine komisyonun çalışmalarına iki saat ara verildi. CHP Grup Başkanvekili Muherrem İnce, CHP milletvekillerine salondan ayrılmaları çağrısında bulundu.

Komisyon Başkanı Avcı, toplantının ardından yaptığı açıklamada, 4 önergenin aynı mahiyette olduğu için birleştirildiğini ancak önerge sahibi olarak CHP milletvekilleri Ali Haydar Öner, Engin Özkoç, Lütfi Baydar ve Nur Serter'e söz vereceğini açıkladı.

Komisyon Başkanı Avcı, toplantıya ara verdikten sonra grup başkan vekilleriyle kısa süreli bir toplantı yaptı.

HAKAN ŞÜKÜR: DANIŞMANIM MAĞDUR
Hakan Şükür, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerinde yerinden söz alarak, ilk olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı. Daha sonra bugün komisyonda yaşanan olayı Genel Kurula taşıyan Şükür şöyle devam etti:

"Burada bahsi geçen benim danışmanım. Kendisi mağdur durumda, o ağır darbeleri alıp dışarı çıkmasına rağmen dışarda medya önünde sanki mağduriyete uğramışcasına şikayetçi olan arkadaşlarımızın da bu tip siyaset anlayışından uzak olmasını diliyorum" dedi. CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Şükür'ün söz alınca özür dileyeceğini düşündüğünü belirterek, "Çünkü olay sırasında ben de oradaydım. Çıkan tartışmada danışmanı, CHP'li milletvekilini tartaklamıştır. Böyle üzücü olay bir parlamenter arkadaşına yönelmişken, hiç yeri olmadığı yerde danışmanını savunması, meslektaşını kötülemesi kadar olağan dışı bir hadiseyle karşılaşmadım" dedi.

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş da Şükür'e "Burası basın toplantısı yapılacak yer değil. Komisyonlarda ne zamandan beri danışmanlar bodyguardlık yapmaktadır" diye seslendi. Şükür bu arada ayağa kalkarak, "Gerçeği yansıtmıyorsunuz. Bende oradaydım, ellerinde gül olan iki danışmanın birini darp etme şansı var mı?" diye sordu.(ANKA)

Kadınlar günü jesti
Milletvekillerinden kadınlar günü jesti de geldi. Ak Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür, kadın milletvekillerine ve salonda bulunan kadınlara
kırmızı gül, CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan karanfil, CHP Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner de gül rozeti verdi. (ajanslar)