Eğitimde 4+4+4'ten geri adım

Eğitimde 4+4+4'ten geri adım
Eğitimde 4+4+4'ten geri adım
8 yıllık kesintisiz eğitimin yerine 4+4+4 modelini getiren tekliften geri adım atılıyor. 'Açık eğitim' 4 değil, 8'inci sınıftan sonra olacak.

ANKARA-  AKP , zorunlu eğitimi kademelendirerek 12 yıla çıkartan ancak 4’üncü sınıftan sonra ‘açık öğretim’ yolunu açarak eleştirilere neden olan düzenlemeden geri adım atmaya hazırlanıyor. Buna göre özellikle kız öğrencilerin aleyhine olan ‘açık öğretim’ 4’üncü değil, 8’inci sınıftan sonra uygulanacak.
12 yıllık kesintili eğitimin kız çocukları okuldan kopartacağı yönündeki eleştiriler AKP’nin 4+4+4 formülünde yeni bir düzenleme yapmasını gündeme getirdi. Alt komisyonun AKP’li üyeleri bir araya gelerek ‘herkesi memnun edecek orta yol’ aradı. Buna göre 4. sınıftan sonra uygulanması planlanan açık öğretim ikinci 4 yılın sonuna kaydırılacak. 

Görüş alınıyor
Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu bünyesinde AKP Grup Başkanvekillerinin ortak imzasıyla getirilen bazı eğitim kanunlarında değişiklik öngören yasa teklifinin alt komisyon görüşmeleri bu sabah başlayacak. Alt komisyon ilk olarak eğitim sendikaları Eğitim İş, Eğitim-Sen, Eğitim Bir Sen ve Türk Eğitim Sendikalarının görüşlerini dinleyecek. Verilen aradan sonra alt komisyona Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve ODTÜ Eğitim Fakültesi dekanları bilgi verecek. Komisyon bu bölümde ayrıca Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK), Eğitim Reformu Girişimi (ERG), Türk Eğitim Vakfı ile İlim Yayma Cemiyeti’ni dinleyecek.
Alt komisyonun üçüncü bölümünde ise dinlenecek kurumlar sırasıyla şöyle olacak: Çağdaş Eğitim Vakfı, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, İmam Hatip Liseleri Mezunları Mensupları Derneği (ÖNDER), Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı, Ensar Vakfı. 

ADD ve ÇYDD’ye de yazı
Alt komisyon ayrıca Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, KADER, Üniversiteli Kadınlar Derneği, Kadın Araştırmaları Derneği, TUSKON, MÜSİAD, TÜMSİAD, ASKON, Ulusal Sivli Toplum Kuruluşları Birliği ve AÇEV’den de yazılı bilgi istedi.
AKP’nin 4+4+4’deki yeni düzenlemeyi bu günkü toplantıda veya bundan sonraki ilk toplantıda gündemine alacağı ifade edildi.

Dinçer MGK’da
MGK’nın dünkü toplantısında sürpriz bir gelişme yaşandı. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer de toplantıya bir süre katıldı. Sekiz yıllık kesintisiz zorunlu eğitime son veren yasa teklifinin gündemde olduğu sırada Dinçer’in kurula katılması, ‘askeri bilgilendirme gereksinimi doğdu’ yorumlarına yol açtı. Ancak, toplantı sonrası yapılan açıklamada, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da öğretmen açığı ele alındı” denildi. MGK’nın söz konusu değerlendirmeyi, daha önce Dinçer’in de dile getirdiği, iki bölgede sözleşmeli öğretmen statüsünde görevlendirilen kişilerin PKK ’nın etkisi altında olduğu iddialarını esas alarak yaptığı ifade edildi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da konunun kesinlikle toplantıda konuşulmadığını söyledi. MGK bildirisinde PKK’ya karşı Irak’tan somut adımlar beklentisi yine dile getirildi. (RADİKAL)