Eğitimde 'tarikat' kaygısı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), önceki gün yurtdışı teşkilatlarına sürekli görevle atanacak personelin seçimine ilişkin yönetmeliği yeniledi.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), önceki gün yurtdışı teşkilatlarına sürekli görevle atanacak personelin seçimine ilişkin yönetmeliği yeniledi. Yönetmelikle, 'temsil yeteneği mülakatı'nın konu başlıkları ve değerlendirme puanları değiştirildi.
Eski sistemde bulunan 15 puanlık 'Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlılık, laik, çağdaş, demokratik davranış' başlığı kaldırıldı.
CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, dün bir basın toplantısı düzenleyerek genelgenin iptalini istedi. 'Laiklik' sorusunun ve görevlendirme için beş yıl öğretmenlik yapma koşulunun kaldırıldığını hatırlatan Koç, şunları söyledi:
"Artık sokakta gezen A tarikatı, B cemaatine mensup bir kişi yurtdışındaki yurttaşların eğitim sorunlarıyla ilgilenmek için görevlendirilecek. Milli Eğitim Bakanı çıkıp yönetmelikten haberi olmadığını söylerse hiç şaşırmam. Bakan, kafasının arkasındaki sisteme hizmet edecek kadroları yurtdışında görevlendirmek için bir yönetmelik değişikliği yapmıştır."
'Kaygılandırıyor'
Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer ise genelgenin satır aralarında tuzaklar olduğunu ileri sürdü. Mülakat sisteminin objektifliği engellediğini ve genelgenin AKP'nin kadrolaşmasına yardımcı olacağını iddia eden Dinçer, yapılan değişikliği şöyle eleştirdi:
"AKP yandaşlarına yer açmak için MEB'in altıyla üstüyle oynuyor. Bu nedenle yönetmelik bizi kaygılandırıyor. Mülakat yöntemini bakanın atadığı kişiler yapacak. Bu da kayırmacılığa neden olacak. Hukukçularımız inceliyor. Gerekirse yargıya gideceğiz."
'Objektiflik' savunması
MEB Personel Genel Müdürü Remzi Kaya ise, dün Başbakanlığın yurtdışı görevlere ilişkin genelgesinin 11. maddesini hatırlatarak, şu savunmayı yaptı:
"Başbakanlığın genelgesinde, milli şuur, genel kültür, örf ve âdetlere
bağlılık şeklinde sorularla yeterlilik ölçülmesi isteniyor. Biz bu yönetmeliğe uydurmaya çalıştık. Eski yönetmelikle yapılan atamalar yargıdan döndü. Yargı, 'Objektif değerlendirmeler yapılmamış, öznel değerlendirmeler yapılmış' diyerek yürütmeyi durdurma kararı verdi. Kadrolaşma iddiaları yanlış. Biz zaten, yazılı sınavlarda Atatürk ilkeleri ve ulusal güvenlik başlığı altında pek çok soruyu soruyoruz."