'Ek şart yok, uygulama önemli'

Avrupa Komisyonu Başkanı Romana Prodi TBMM Genel Kurulu'nda konuştu.

ANKARA - Avrupa Komisyonu Başkanı Romana Prodi TBMM Genel Kurulu'nda konuştu. Konuşmasına Türkiye'ye ve Meclis'e övgüler yağdırarak başlayan Prodi, Leyla Zana'nın yeniden yargılanmasını Avrupa Parlamentosu'nun büyük bir dikkatle takip ettiğini de vurguladı. Prodi'nin mesajları şöyle:
Kaygılar var: Türkiye'deki durumun aksine, AB kamuoyunda Türkiye'nin üyeliğine yönelik bir oybirliği mevcut değildir. AB ve Türkiye siyasal liderlerinin bu politik gerçeği kabul etmeleri ve buna çözüm getirmeleri önem taşımaktadır. Türkiye'nin net olarak Avrupa'nın bir parçası olduğuna dair görüşümüzden şüphe duyulmamalıdır.
Uygulama uyarısı Türk hükümetinin reformları gerçekleştirme yönündeki kararlılığı bizleri etkilemiştir. Ancak bunların uygulanmasının sağlanmasının daha da zorlu bir görev olduğu açıktır. Ben sizi başka yeni şartlar olmayacağı konusunda temin edebilirim. Önem taşıyacak olan, tam ve etkin uygulamadır. Türk halkı Avrupa vatandaşlarınca paylaşılan ilke ve değerlere sahip olmaya hazırsa, ülke çapında farklı hükümet ve kamu yönetimi düzeyleri, adalet ve güvenlik güçleri tarafından yasal reformların hükümleri ve ruhuna saygı gösterilmesi şarttır.
Yol haritası: Bu yılın ekim ayında benim komisyonum, Türkiye'nin Kopenhag Kriterleri'ni karşılayıp karşılamadığı konusundaki raporunu sunacaktır. Bu alınacak kararların en önemlisidir. Raporumuz objektif değerlendirmeye dayalı olacaktır.
Anan Planı realite Kıbrıs ve başkentinin köhne bölünmüşlüğüne son vermenin zamanı gelmiştir. Amaç Annan Planı temelinde zamanında bir anlaşmaya varılması olmalıdır. Hızlı bir çözüm için yardımcı olmak konusundaki isteğimiz hakkında sizleri temin etmeme izin veriniz. Net ifade etmek gerekirse, bu resmi bir şart değildir, ancak politik bir realitedir.