Ekmeleddin İhsanoğlu MHP'nin teklifini kabul etti!

Ekmeleddin İhsanoğlu MHP'nin teklifini kabul etti!
Ekmeleddin İhsanoğlu MHP'nin teklifini kabul etti!
Cumhurbaşkanlığı seçimine CHP ve MHP'nin çatı adayı olarak giren ve seçimleri kaybeden Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu MHP'nin teklifini listeler açıklanıncaya kadar gizli kalmak koşuluyla kabul etmiş. İhsanoğlu'nu Bahçeli ikna etmiş.

RADİKAL-7 Haziran seçimleri için partiler milletvekili aday listelerine son şeklini veriyor. Bu akşam listeler YSK'ye teslim edilecek. Partiler listelerinde sürpriz isimlere yer veriyor.  MHP 'nin listesinin sürprizlerinden biri de CHP ve MHP’nin çatı adayı olarak Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’ne katılan Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu oldu. Sözcü gazetesinden Özlem Gürses'in haberine göre siyasete girmeyi düşünmeyen İhsanoğlu'nu MHP lideri Devlet Bahçeli ikna etti.

MHP'den büyük sürpriz: Ekmeleddin İhsanoğlu İstanbul'dan aday oluyor

CHP ve MHP’nin çatı adayı olarak Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’ne katılan İhsanoğlu seçimi kaybettikten sonra akademik yaşamına dönmüş ve aktif siyasetle ilgilenmediği mesajlarını vermişti. İhsanoğlu o dönemde Cumhurbaşkanlığı adaylığını da MHP Lideri Devlet Bahçeli’den aldığını açıklamıştı.  Devlet Bahçeli bir kez daha Ekmeleddin İhsanoğlu ve ailesini ikna etmeyi başardı. MHP liderinin teklifini alan İhsanoğlu’na, 'aile meclisi'ni toplayarak fikirlerini almış. Aile bazı çekinceleri olsa da kendisinin kararına saygı duyacaklarını söyleyince Prof. İhsanoğlu MHP’nin teklifini listeler açıklanıncaya kadar gizli kalmak koşuluyla kabul etmiş.

MHP’nin İstanbul 2. Bölge adayı olarak yarışacak olan İhsanoğlu meclise girerse en çok uzman olduğu alanda yani Ortadoğu ve Dış Politika konularında görev yapacak.

 

BARIŞ ÖDÜLÜ ALDI

Öte yandan İhsanoğlu'nun  MHP'den milletvekili adaylığının bir ödül töreni nedeniyle listeler açıklanıncaya kadar gizli tutulmasını istediği öne sürülüyor. İhsanoğlu'nun bahsettiği ödül törenini Avrupa’nın önde gelen kuruluşlarından Ducci Foundation tarafından  kendisine verilen 2015 Barış Ödülü olduğu belirtiliyor. İhsanoğlu’na Roma’da Compidoglio Sarayı’nda 25 Mart'ta düzenlenen törenle ödülünü almıştı.