Ekmeleddin İhsanoğlu milletvekili seçildi mi?

Ekmeleddin İhsanoğlu milletvekili seçildi mi?
Ekmeleddin İhsanoğlu milletvekili seçildi mi?
Geçtiğimiz Ağustos ayında MHP ve CHP'nin çatı adayı olarak Cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışan Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu, 2015 Genel Seçimleri için MHP'den İstanbul 2. Bölge milletvekili adayı oldu. Herkesin merak ettiği soru Cumhurbaşkanlığı seçiminde başarı elde edemeyen Ekmeleddin İhsanoğlu'nun seçilip seçilemeyeceğiydi. Ekmeleddin İhsanoğlu milletvekili oldu mu? İşte detaylar...

RADİKAL - MHP İstanbul 2. Bölge 1. Sırada milletvekili adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu milletvekili seçildi ve TBMM’nin 25. Dönem’inde MHP milletvekili olarak meclise girmeye hak kazandı.

Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu, 10 Ağustos 2014’te yapılan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanlığı seçiminde MHP ve CHP ’nin ortak adayı olarak Recep Tayyip Erdoğan ve Selahattin Demirtaş ile yarışmış, yarışı kaybetmişti.

 Ekmeleddin İhsanoğlu kimdir?


Ekmeleddin İhsanoğlu (d. 26 Aralık 1943; Kahire), bilim ve İslam tarihi profesörü, kimyager, diplomat, siyasetçi. 2004-2014 yılları arasında Birleşmiş Milletler’den sonra en büyük uluslararası örgüt olan İslam Konferansı Örgütü’nün (İKÖ) genel sekreterliğini yaptı.  

İhsanoğlu, dinde en üst düzeyde olan demek. İsmini Kahire’de kralın sarayında Osmanlı ve Türk arşivlerinden sorumlu olarak çalışan Yozgatlı babası koydu. I. Dünya savaşından sonra İtalyan hakimiyetine geçen Rodos’tan Kahire’ye göçen annesi ve babası, Türklerin yoğun olarak yaşadığı bir muhitte tanışmış, 1930’ların sonunda evlenmişti.

Kahire’de doğan Ekmeleddin İhsanoğlu, sokakta Arap ve İslam kültürüyle, evde babasının ona verdiği Türkçe edebiyat zevkiyle büyüdü. Babası 1951’de kurulan Ayn Şems Üniversitesi’nde Türkoloji kürsüsünü kurunca, o da aynı üniversitenin kimya bölümüne girdi. Üniversitede okurken aynı zamanda Kahire’deki Milli Kütüphane’de çalışıyordu. Organik kimya üzerine master ve doktorasını El Ezher Üniversitesi’nde tamamladı. Reaksiyon kinetiği ve mekanizması, saniyenin çok küçük bir bölümünde olup biten iyon değişmeleriyle ilgili araştırmalar yaptı. Dünyanın en saygın bilim tarihi ödülü olan Alexander Koyre ile ödüllendirildi. Bu ödüle sahip olan ilk Türk Ekmeleddin İhsanoğlu oldu. İngilizce, Arapça, Fransızca ve Farsça bilen İhsanoğlu evli ve iki çocuk babası.