Ekmeleddin İhsanoğlu: Türk oyları MHP'ye, Kürt oyları HDP'ye kayıyor

Ekmeleddin İhsanoğlu: Türk oyları MHP'ye, Kürt oyları HDP'ye kayıyor
Ekmeleddin İhsanoğlu: Türk oyları MHP'ye, Kürt oyları HDP'ye kayıyor
MHP adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, CHP'den de adaylık teklifi aldığını ilk defa açıkladı. "Türk oylarında MHP'ye, Kürt oylarında da HDP'ye kayış var" diyen İhsanoğlu, HDP için "Meşru yolu deniyorlar" yorumu yaptı.

RADİKAL – CHP ve MHP ’nin uzlaşısıyla Cumhurbaşkanlığına aday olan ve şimdi MHP’den milletvekilli seçilmesi beklenen Ekmeleddin İhsanoğlu, CHP’den de adaylık teklifi aldığını ilk defa açıkladı.

Cumhuriyet gazetesinden Duygu Güvenç’e konuşan Ekmeleddin İhsanoğlu, Cumhurbaşkanlığı adaylığının ardından baskı gördüğünü de söyledi. İhsanoğlu, yüzde 10 barajıyla karşı karşıya olan HDP için de gönlünden geçeni açıkladı: “Meşru yolu deniyorlar; bence ön kapıdan girmek arka kapıdan girmekten daha iyidir.”

İhsanoğlu’nun Cumhuriyet gazetesindeki röportajının bir bölümü şöyle:

Sizce Davutoğlu nasıl bir lider?

Onu AKP ’lilere sormak lazım. Polemiğe girmem.

CHP’den aday olmak istediğiniz ama teklif gelmediği yönünde dedikodular var Ankara’da?

Hayır, hayır. Ağustos seçimlerinden sonra Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile yakın temasım oldu; ziyaretime geldiler, siyasete devam etmeye karar vermem halinde partilerinin açık olduğunu söylediler. MHP’ye gidişimin nedeni, biz bu çizgide bir aileyiz. Ama ben CHP’deki arkadaşların çalışmalarını çok takdirle karşılıyorum.

Yani iki partiden de teklif aldınız?

Evet

7 Haziran akşamı nasıl bir tablo çıkacak?

Bugün Türkiye’de 2002’deki koalisyon çatırdamıştır. Demokrat Parti, Adalet Partisi, ANAP gibi büyük koalisyonla geldiler. AKP koalisyonuna katılan değişik unsurlar, AKP’yi terk ediyor. Bugün muhafazakâr ve milliyetçi grup terk ediyor. Çünkü 2002’den 2015’e kadar olan sürede parti farklı söylemler geliştirdi. Büyük konsensus içerisinde değil, çekirdek liderliğin hedefleri doğrultusunda gidiliyor. Burada iki büyük kayış var, Türk oylarında MHP’ye, Kürt oylarında da HDP’ye. Ayrıca AKP, iktidar yorgunu bir parti, her yerde olduğu gibi atalet içerisinde. Bir de, iktidarın lider kadrolarında başkalarının iktidara talip olması suç gibi görülüyor. Koalisyonu suç gibi sunulması bana 2. Meşrutiyette, İttihatçı birinin, “Siz iktidarı ele geçirmek istiyorsunuz” diye suçlamalarına verdiği Hürriyet ve İtilaf Partisinin bir mensubunun verdiği yanıtı anımsatıyor. Diyor ki, “İktidarı ele geçirmek suçsa siz suçüstü yakalanmış bulunuyorsunuz.”Bu uzun yıllar iktidarın verdiği bir psikoloji.

‘BÜYÜK DALGA GELİYOR’

MHP kaç oy alır?

Yüzde 18 gösteren yoklamalar var ve bu yükselişte olduğunu gösteriyor. Ama anketler İngiltere’de görüldü ki yanıltıcı. Genel olarak bir dip dalga geliyor; 1950, 1961’de, 1983’te, 2002’deki gibi büyük bir dalganın geldiğini görüyorum ve bu dalganın Türk siyasetinin manzarasını değiştireceği kanaatindeyim.

O zaman koalisyon konuşulabilir mi?

Gayet tabii.

MHP-AKP ile koalisyon kurar mı?

Çok güzel bir atasözü var. ‘Her vaktin ezanı var’. Bugün seçimlere giderken bundan söz etmek, kamuoyu önünde spekülasyon yapmak doğru bir şey değil. Bütün partilerin hedefi tek başına iktidar olmaktır.

Neden Erdoğan’ın şahsını eleştirmiyorsunuz?

Ben polemik sevmiyorum. Kimsenin şahsına karşı bir şey söylemek istemiyorum. Benim bir devlet terbiyem var; belirli bir seviyede tenkit elbette yapılır. Kampanya sürecinde de ben bunun örneğini verdim. O insanları hayal kırıklığına uğratmak istemem.

‘HDP MEŞRU YOLDA’

Cumhurbaşkanlığı sürecinde çözüm sürecinden yanaydınız. Ama MHP’nin farklı bir çizgisi var. Bu görüşleriniz değişti mi?

İki muhalefet partisinin ortak adayı olarak fikirlerimi hür bir şekilde ifade etme hakkına sahiptim. Şimdi tabii MHP gibi milliyetçi bir partinin adayı olarak, her şeyden önce o partinin tüzüğüne sadık kalmak durumundayım. Bu ahlaki bir tavırdır. MHP’nin tüzüğünde der ki; MHP’nin temel zemini meşruiyettir. İkincisi ise milliyetçiliktir ve bazılarının yanıldığı gibi ırkçı bir milliyetçilik değildir. Buradaki milliyetçilik; kapsayıcı, bütünleştiren, herkesi kucaklayan, ırkçılığı reddeden bir anlayış. Bu anlayıştayım. Tabii Türkiye’nin o bölgesinin sorunlarının olduğunu biliyoruz ama bunların kilitli kapılar arkasında, Meclisin dışında yapılması ve iki taraf arasında siyasi pazarlık konusu yapması kabul edilemez.

HDP’nin barajı aşmasını mı istersiniz, aşamamasını mı?

HDP zaten Meclisin içerisinde ve Meclisin içerisine arka kapıdan giriyor. Yani bağımsız adaylar seçiliyor, bağımsız giriyorlar ve sonra parti grubu kuruyorlardı. Şimdi, yine şahsi görüşüm, parti amblemi altında girmeyi deniyorlar. Meşru yolu deniyorlar; bence ön kapıdan girmek arka kapıdan girmekten daha iyidir.