Ekmeleddin İhsanoğlu'nun "Ekmek" sloganın sırrı

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun "Ekmek" sloganın sırrı
Ekmeleddin İhsanoğlu'nun "Ekmek" sloganın sırrı
Çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun logosu ve "Ekmek için Ekmeleddin" logosunun anlamı sosyal medyada bir tartışma yarattı. İlk etapta slogan ve logo özellikle CHP seçmeninin kafasında soru işareti yaratırken, yabancı gazeteciler özellikle "Ekmek" sloganının iyi bir strateji olduğunu düşünüyorlar.

Radikal - Bigpara.com'un haberine göre City University of New York üniversitesi misafir öğretim üyesi ve Orta Doğu uzmanı Louis Fisher, sosyal medya da “ekmek, Anadolu ’nun kalbidir. Ayrıca laik ve milliyetçi anlamlar taşır ve kutsal görülür,” dedi.

Bölgesel Dış Stratejiler İsrail Enstitüsü’nden Gabriel Mitchell ise Ramazan ayında ekmek sloganının “akıllıca” olduğunu belirtti.

Hollandalı gazeteci Mike van der Galien’de Türkler için ekmeğin önemli kavram olduğuna dikkat çekti.

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun kampanya sloganı ve logosu


Slogandaki ekmek ayrıca isim anlamı yanında fiil anlamı ile de İhsanoğlu’nun kampanyasında kullanılıyor. “Sevgi ekmek”, “Birlik ekmek” gibi sloganlarda kullanılarak, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun bunları gerçekleştirebilecek bir aday olduğu vurgulanmak isteniyor.

Ekmek ve “Ekmel” kelimelerindeki harf benzerlikleri de akılda kolay kalması için fonetikten faydalandığı izlenimini veriyor.

İhsanoğlu'ndan Ali İsmail mesajı: Nurlar içinde yat güzel evladım