Eksik muhalefet

Yerel seçimlerden alınan sonuçlar nedeniyle sert taştışmalara sahne olan CHP'de, Genel Başkan Deniz Baykal ve yönetime karşı protestolar sürüyor.

ANKARA/İSTANBUL - Yerel seçimlerden alınan sonuçlar nedeniyle sert taştışmalara sahne olan CHP'de, Genel Başkan Deniz Baykal ve yönetime karşı protestolar sürüyor.
Daha önce en az 6 bin kişiyle genel merkezde protesto gösterisi yapacaklarını açıklayan 'Anadolu Hareketi' dün ancak 200 kişiyle eylem yapabildi. Aralarında eski milletvekilleri Erdal Kalkan, Veli Aksoy, Celal Topkan, Ethem Cankurtaran ve Rıza Yılmaz'ın da yer aldığı grup, CHP lideri Deniz Baykal ve yönetimin istifasını istedi. Kalkan, "Olağanüstü kurultay toplanmalı" dedi.
İstanbul'da da 'Demokrasi ve Hukuk Girişimi' adlı muhalif grup, Baykal ve ekibini sert şekilde eleştirdi. Aralarında eski il ve ilçe başkanlarının da bulunduğu 500 kişilik toplantıda, Baykal ve yönetimin görevi bırakması istendi, 15 gün içinde oloğanüstü kurultayı toplamak için imza toplama kararı alındı.
Toplantıda konuşan eski İstanbul İl Başkanı Mehmet Bölük, şunları söyledi: "Önceliğimiz yönetimi değiştirip, tek adaylı bir kurultaya gitmek. Baykal, sadece CHP'nin değil, rejimin bir sorunu haline geldi. Laik, demokratik rejimi tıkamakta. Şu aşamada parti başkanı önemli değil. Bir yıllık yeniden yapılanma şart."