'Eksikler hızla giderilsin'

Siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin İlerleme Raporu'yla ilgili değerlendirmeleri farklı. Tepkiler şöyle...

ANKARA - Siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin İlerleme Raporu'yla ilgili değerlendirmeleri farklı. Tepkiler şöyle:
DYP lideri Mehmet Ağar: Bardağa dolu tarafından bakarak genel hatlarıyla olumlu buluyoruz. Ama satır aralarında, ileride Türkiye açısından sıkıntı yaratacak bazı unsurların 17 Aralık tarihine kadar düzeltilmesi için hükümetin çaba sarf etmesi gerekiyor. Türkiye'ye ayrımcılık yapıldı.
ANAP lideri Nesrin Nas: Tüm muhalefet partilerini AB konusuna kilitlenmeye ve hükümete yardımcı olmaya çağırıyoruz. Rapor genel anlamda olumlu olmakla birlikte, Türkiye'yle ayrı bir müzakere sürecinin izlenmesi gerektiğine işaret ediliyor.
Eleştiriye açık yönlerine rağmen rapor, Türkiye'ye AB'ye tam üyelik yolunu açıyor.
MHP lideri Devlet Bahçeli: AB'nin Türkiye'yi nasıl gördüğünü tüm açıklığıyla ortaya koyan bir tablo çiziliyor. Bu tablo, özel maksatlarla ve zorlamayla şekillendirilmiş karanlık bir tablodur. Bu, farklı bir ambalaj içinde yeni bir ayrımcılık ve dışlama paketidir. Bu, Türk milletine yapılmış büyük hakarettir. Türkiye'nin kaderi üzerinde kumar oynanıyor, Türk milleti sonu karanlık bir mecraya sürüklenmek isteniyor.
Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener: Bundan sonra sorumluluk AB üzerinde. Hükümet, AB'ye tam üyelik konusunda şu ana kadar kararlılıkla yükümlülüklerini yerine getirdiği gibi bundan sonra da aynı kararlılıkla gerekli düzenlemeleri yapacaktır. Olayı satır satır, virgülüne kadar dikkate alıp birtakım değerlendirmelere gidersek çok farklı sonuçlara ulaşabiliriz. Burada önemli olan raporun, müzakerelerin başlaması konusunda tavsiyelerde bulunması.
Türk-İş: Rapordan hükümetin dışında pek fazla bir kesim memnun değil. 40 yıldır her türlü fedakârlığı yapmamıza rağmen hâlâ şartlı müzakerelerin verilmesi bu ülke vatandaşları olarak bizleri üzmekte.
TİSK Genel Başkanı Refik Baydur: Memnuniyetle karşıladık. Eksiklikler hızla giderilmeli ve müzakere 2005'te başlamalı.
Bağımsız Cumhuriyet Partisi lideri Mümtaz Soysal: Türkiye'yi oyalama ve karşılığında da ödün taktiği hâlâ sürüyor.
ÖDP lideri Hayri Kozanoğlu: Demokrasi, insan hakları ve özgürlüklere yönelik iyileştirmelere bütünüyle sahip çıkıp, uygulanmasının yakın takipçisi olacağız.
İKÖ Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu: Ufuk göründü. Menfi bir durum, Avrupa'nın lehine olmaz. Avrupa açısından Türkiye'yi reddetmek demek, Türkiye'nin mensup olduğu dünyayı da tümden reddetmek demektir.
Güneydoğu Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu: "Genel hatlarıyla olumlu. Toplumun özgürleşmesi ve demokratikleşmesi yönünde daha ciddi adımlar gerekiyor."
Diyarbakır Barosu Başkanı Sezgin Tanrıkulu: Avrupa Komisyonu çok dengeli ve diplomatik bir yaklaşımı İlerleme Raporun'da ortaya koymuştur. Türkiye'deki reform sürecinin aksaması halinde müzakerelerinin askıya alınacağı görüşünü de olarak olumlu buluyoruz." (Radikal, aa)