'Ekümenik'liğe devlet boykotu

Başbakanlığın genelgeyle, Patrik Bartholomeos'un davetlerine kamu personelinin katılmamasını istediği ortaya çıktı. Dünkü davete kamu kuruluşlarından hiçbir temsilci gitmedi.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Başbakanlığın, önceki gün bakanlıklar ve kamu kurumlarına gönderdiği bir genelgeyle, Fener Rum Patriği Bartholomeos'un dün verdiği resepsiyon ve yemeğe kamu personelinin katılmamasını istediği ortaya çıktı. Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'in yayımladığı genelgedeki 'yemek yasağı'nın, son günlerde yeniden alevlenen 'ekümeniklik' tartışmaları nedeniyle yapıldığı ve 'tepki içerdiği' öğrenildi.
Genelgenin Dışişleri Bakanlığı'nın talebiyle yayımlandığı kaydedildi. Kamu görevlilerinin davete katılmasının, Bartholomeos'un 'ekümeniklik' iddiasını güçlendireceği ve yanlış anlamaya yol açabileceği kaygısıyla, Başbakanlığın böyle bir uygulamaya gittiği belirtildi.
Patrik Bartholomeos'un dün akşam İstanbul Hilton Oteli'nde İstanbul Kilisesi'nin kuruluş yıldönümü nedeniyle verdiği yemeğe, Başbakan Tayyip Erdoğan, bazı bakan ve milletvekilleri, İstanbul Valisi, Emniyet Müdürü, Büyükşehir Belediye Başkanı ve bazı kamu görevlileri davetliydi.
Müsteşar Dinçer, Başbakan adına yayımladığı diğer genelgede de, Patrik Bartholomeos'u ziyaret etmek amacıyla Türkiye'ye gelen Saint Andrew mezhebi heyeti için 2 Aralık'ta ABD Büyükelçilik Konutu'nda resepsiyon verileceğine dikkat çekti. Genelgede, davetiyelerde, 'Ekümenik Patrik Bartholomeos'un yüksek himayesinde' ifadesinin yer aldığına işaret edilerek 'Kamudaki personelin davetlere katılmaması hassasiyetle istenmekte' denildi.
Törende Türkçe açıklama yapılmadı
Genelgenin ardından, Fener Rum Patrikhanesi'nin düzenlediği törene devlet ve hükümeti temsilen kimse katılmadı. Törende hiçbir kamu kuruluşunun temsilcisi de yer almadı. Ortodoks kilisesinin yurtdışındaki temsilcilerinin hazır bulunduğu törende bütün konuşmalar Rumca yapıldı. Konuşma metinleri sadece İngilizceye çevrildi ve Türkçe açıklamaya yer verilmedi.