El-Al'da sorun 'silahlı uçuş'

İsrail'in El Al ve Arkia havayolu şirketleri, Türkiye-İsrail arasındaki tüm uçuşları askıya aldı.
Haber: BURÇUN İMİR / Arşivi

KUDÜS - İsrail'in El Al ve Arkia havayolu şirketleri, Türkiye-İsrail arasındaki tüm uçuşları askıya aldı. Karara Türk makamlarının bu uçaklardaki güvenlik görevlilerinin silah taşımasına itiraz etmesinin yol açtığı belirtildi. Önceki akşam Tel Aviv'den yapılması gereken seferi iptal eden El Al yetkilileri, kararın Türkiye'deki bombalı saldırılarla ilgili olmadığını, mağdur yolcuların alternatif şirketlerle Türkiye'ye gönderileceğini söyledi.
El Al'ın müşteri hizmetlerinden sorumlu başkan yardımcısı İtimar Bartuv, krizin çözümü için herhangi bir müzakere içinde olmadıklarını, iki ülkenin dışişleri ve içişleri bakanlıklarının konuyu ele aldığını belirtti.
Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Sözcüsü Ramazan Er ise İsrail Havayolları
ile yapılan bir anlaşmaya göre uçaklarda İsrailli güvenlik görevlilerinin bulunmasına ve bunların uçakta silah taşımasına izin verildiğini, ancak bu personelin silah taşıma yetkilerinin uçakla sınırlı olduğunu belirtti.
İsrailli bir yetkili, Türkiye'nin İsrail güvenlik güçlerine silah taşıma konusunda kısıtlama getirmesinin ardında yatan nedenin, İsrail'in Türk işçilerine çalışma vizesi vermemesinden kaynaklandığını öne sürdü. Yetkili, "Türkiye, El Al uçuşlarına darbe vurarak karşılık vermek istiyor" iddiasını ortaya attı.
Türkiye'ye 1994'ten beri düzenli sefer gerçekleştiren El Al, geçen hafta da Türk güvenlik makamları arasındaki anlaşmazlık nedeniyle bir seferini iptal etmişti. Yetkililer, anlaşmazlığın İsrail uçaklarını ve havaalanını koruyacak olan MOSSAD ajanı sayısı ve onlara verilecek çalışma vizelerinden
çıktığını belirtmişti. Türk diplomatik kaynakları ise, yaz sezonu nedeniyle güvenlik talepleri artarken İçişleri'nden çalışma vizesinin çıkmasının zaman aldığını belirtmişti. Birkaç gün içinde 157 MOSSAD ajanına İsrail'in talep ettiği çalışma vizesi verilmiş ve uçak seferleri normale dönmüştü.