Elçi'den anayasa için federasyon önerisi

Elçi'den anayasa için federasyon önerisi
Elçi'den anayasa için federasyon önerisi

KADEP lideri Şerafettin Elçi, yeni anayasada Kürt ulusu kimliğinin tanınması gerektiğini savunuyor, Kıbrıs çözüm formülü nün Kürtler için de önerilebileceğini söylüyor.

Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - TBMM ’de yeni anayasayla ilgili çalışmalar hız kesmeden sürüyor. TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu yarın, federasyonu savunan KADEP Genel Başkanı Şerafettin Elçi ile görüşecek. KADEP’in bazı önerileri şöyle:
Yeni anayasada Türk ulusu gibi Kürt ulusu da kimliği ile tanımlanmalı. Etnik grupların dil ve kültürlerini geliştirebilmeleri için, engelleyici yasalar kaldırılmalıdır.
Yeni anayasada Türk milliyetçiliği değil, objektiflik ve eşitlik ilkesi esas alınmalıdır. Toplumun sorunu kavrayabilmesi ve özgürce tartışabilmesi için tam bir özgürlük ortamı oluşmalıdır. Ayrıca çözüme örnek aramak gerekirse, devlet yetkililerinin gösterdiği ‘Kıbrıs çözüm formülü’ Kürtler için de önerilebilmelidir.
Federal sistem, toplumsal çoğulculuğu olan devletler için en iyi yöntem, modeldir.
Federatif Türkiye ’de yerel yönetimler veya özerk bölgelerle toplumun demokratikleşmesi, federe cumhuriyetlerin iç dinamiklerindeki etnik grupların dil ve kültürel gelişmelerinde önemli etkinliği olacaktır.