Elitaş: Abdullah Gül'ün yetkisi Obama'dan fazla

Elitaş: Abdullah Gül'ün yetkisi Obama'dan fazla
Elitaş: Abdullah Gül'ün yetkisi Obama'dan fazla
TRT Türk'te Ömer Şahin'in sunduğu 'Görüş Farkı' programına konuk olan Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş 'Cumhurbaşkanı'nın yetkisi ABD Başkanı Obama'dan daha fazla. Halkın iradesini Cumhurbaşkanının yok sayma yetkisi var' dedi

Radikal.com.tr - Radikal Gazetesi Ankara Haber Müdürü Ömer Şahin 'in “çiftbaşlılık” polemiğine ilişkin sorularını yanıtlayan Ak Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, 2014 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimiyle birlikte Türkiye yarı başkanlık sistemine fiilen geçileceğini söyledi. Elitaş,“Halkın yüzde 50 'den fazla oyla seçtiği kişi devletin başı ve yürütmenin başı olacak. Ondan sonra gelecek kişi Cumhurbaşkanı'ndan daha az aldığı takdirde, baştaki Cumhurbaşkanı'nın yetkisi daha fazla olacak”dedi.


GÜL’ÜN YETKİSİ OBAMA’DAN FAZLA


Cumhurbaşkanlığı makamının, ABD Başkanı 'ndan bile fazla olduğunu verdiği örneklerle anlatan Elitaş “Şu anda Türkiye Cumhurbaşkanı 'nın yetkisi ABD Başkanı Obama 'dan daha fazla. ABD Başkanı 'ndan olmaya yetki, Cumhurbaşkanlığı makamında mevcut”diye konuştu.


GÜL’ÜN HALK İRADESİNİ YOK SAYMA YETKİSİ VAR


Elitaş, Cumhurbaşkanlığının yetkilerini anlatırken sözlerini şöyle sürdürdü: "ABD 'de bir büyükelçiyi kongre atarken, Türkiye'de Cumhurbaşkanı atıyor. Başbakan Bakanlar Kurulu'nu Cumhurbaşkanlığı onayına sunup herhangi bir bakanı Cumhurbaşkanı istemediği takdirde bakanlar kurulu oluşmuyor. Bakanlar Kurulu onaylanmadığı takdirde Cumhurbaşkanı 'nın Meclis'i fesih yetkisi var. Halkın iradesini Cumhurbaşkanının yok sayma yetkisi var.”