Emekli fişsiz 'iade' alacak

Başbakan Tayyip Erdoğan, emeklilerin fiş toplama zorunluluğunun 1 Ocak 2006'dan itibaren kaldırılacağını, maaşlarının yüzde 4'ü kadar bir ödemenin otomatik olarak yapılacağını söyledi.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, emeklilerin fiş toplama zorunluluğunun 1 Ocak 2006'dan itibaren kaldırılacağını, maaşlarının yüzde 4'ü kadar bir ödemenin otomatik olarak yapılacağını söyledi. Erdoğan, dün TV'lerde yayımlanan 2005 yılının son 'Ulusa Sesleniş' programında özetle şunları söyledi:
Emekliye müjde: Halen emeklilerimize üçer aylık dönemler itibarıyla vergi iadesi ödemekteyiz. Bu her üç ayda bir avans olarak yapılmakta. Emeklilerimiz yıl boyunca fiş ve fatura toplamakta, yıl sonunda ilgili kuruma vermekte. Bu işin bürokrasisi bir yana, emeklilerimizin katlandığı eziyet de ortada.
Artık bu uygulamayı kaldırıyoruz. 1 Ocak 2006'dan itibaren tüm emeklilerimize maaşlarının yüzde 4'ü kadar bir ödemeyi otomatik olarak vereceğiz. Artık emeklilerimiz bu ödeme karşılığında fiş ve fatura toplama eziyeti çekmeyecek.
Toplam yüzde 6 zam
Bu yeni uygulamayı bir anlamda emeklilerimizin harcamaları sırasında ödedikleri Katma Değer Vergisi'ne fiş ve fatura toplama zorunluluğu olmadan devletin yaptığı katkı olarak da ifade edebiliriz. Bu yeni uygulamanın yanı sıra, emeklilerimizin maaşlarında 2006 yılı ocak ve temmuz aylarında yüzde 3+3 oranında artış yapılacak. Vergi iade sisteminde öngördüğümüz değişiklik ve 2006 yılı enflasyon hedefimizin yüzde 5 olduğu göz önüne alındığında, 2006 yılında da emeklilerimizin gelirlerinde inşallah önemli bir artış sağlanacak.
AB ile müzakereler: Şu anda tarama sürecindeyiz. Öyle zannediyorum ki, martta da müzakereler başlayacak. Eğer bu fırsatı AB mensubu muhataplarımızla birlikte iyi değerlendirirsek, medeniyetleri aynı çatı altında buluşturan bu adım, küresel barış ve esenliğin tesisi yolunda atılmış en kritik adım olacak.
Üstü örtülü türban mesajı: Türkiye, bazı yaraları hâlâ taze ve toplumsal hassasiyetleri olan ülke. Bu hassasiyetleri iyi bilmek, ona göre hareket etmek gerekir.
Yasaklarla olduğu kadar, toplumsal hassasiyet noktalarını suiistimal eden girişimlerle mücadeleyi de görevimiz biliyoruz. Özgürlükleri doğal sınırları içinde genişletmeyi ne kadar vazgeçilmez görüyorsak, toplumumuzun çatışma noktalarından uzlaşma noktalarına doğru yaptığı yolculuğa da o kadar önem veriyoruz. Bizlere güvenin. Bu süreç hızla aşılacak, Türkiye hak ettiği özgürlük ve demokrasi standardını mutlaka kalıcı hale getirecek.