EMEP Genel Başkanı Gürkan, HDP için oy istedi

EMEP Genel Başkanı Gürkan, HDP için oy istedi
EMEP Genel Başkanı Gürkan, HDP için oy istedi
Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, ittifak yaptıkları HDP'nin Balıkesir milletvekili adaylarıyla bir araya geldi. Cumhurbaşkanı ve AK Parti hakkında eleştiriler yapan Gürkan, HDP için oy istedi.

RADİKAL - EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan; HDP Balıkesir Milletvekili adayları Şuayip Çetin ve Ahmet Zeki Açıkgöz ile basın toplantısı düzenledi. Olağan dışı koşullarda seçime gidildiğini öne süren EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni de, işleyişini de askıya alarak fiili olarak başkanlık rejimini işlettiğine tanıklık ediyoruz. Demokrasinin başka bir ilkesi hak ve özgürlüklerin kullanılmasıdır. Fakat ülkemizde hak ve özgürlüklerin kullanılmasının da mümkün olmadığını görüyoruz. Geçen ay metal işçilerinin grevi yasaklanmıştı. İşçi sınıfının grev, toplu sözleşme, örgütlenme hakkı dahil kullanılmasının önüne fiilen engeller çıkarılıyor. Cumhurbaşkanı ve başbakan kullandığı ifadelerde Halkların Demokratik Partisi (HDP) için proje partisi ifadesini kullanıyor. Ama biz biliyoruz ki; AKP belli bir merkezin ve siyasetin proje partisidir. Bizde bir atasözü vardır 'Kişi kendinden bilir işi' diye. Kendilerinin nasıl siyaset sahnesine çıktıklarını bildiklerinden dolayı herkesin böyle olduğunu düşünüyorlar. 2001 yılında Erdoğan'ın 'milli görüş gömleğini çıkardık' diyerek siyaset sahnesine çıktığını, ABD ziyaretiyle birlikte burada hem cemaat ile yaptığı görüşmeler hem de ABD lobileriyle yaptığı görüşmelerde, Türkiye'nin siyaset sahnesine onların iyi bir sözcüsü olarak geldiğini biliyoruz. Oralardan aldığı güç ve destekle yerel yönetimler dahil merkezi hükümet dahil hükümet olmayı başarabilmiştir."

HDP için oy çağrısı yapan EMEP Genel Başkanı Gürkan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "HDP yüzde 10 seçim barajını aşarak parlamentoya girerse, 12 Eylül'ün ortaya koyduğu yüzde 10 seçim barajı, bütün Türkiye'nin muhalif kesimlerinin siyaset yapmasının önüne bir engel olarak konulmuş barajın yıkılması parçalanması anlamına gelecektir. HDP'nin parlamentoya girmesi demek; 50- 60 ya da 70 milletvekili ile bir partinin parlamentoda yer alması olmayacaktır. Aynı zamanda AKP'nin anayasa değişikliği dahil başkanlık rejimine dair planlarının programlarının ters yüz olması anlamına gelecektir."

EMEP Genel Başkanı Gürkan, HDP'nin barajı aşması ve olası bir ortaklık söz konusu olduğunda; AK Parti ile koalisyon yapmayacağını düşündüklerini söyledi. Ziyaretin ardından Gürkan, Bandırma'ya hareket etti.
DHA-Hilmi DUYAR