En ateşli Avrupa gündemi

Gazete 'Türklerin üye olabilmek için çabaladığı sırada, AB'nin birliğinin tehdit altında olduğunu' öne sürdü.

THE TIMES
Avrupa süper güç olur
Gazete 'Türklerin üye olabilmek için çabaladığı sırada, AB'nin birliğinin tehdit altında olduğunu' öne sürdü. AB'nin 40 yıllık tarihinde en hararetli tartışmanın 'Türkiye'nin üyeliği' konusunda olduğunu belirten gazete, Avrupa'da şimdiden 'Türkiye'nin üyeliğinin referanduma sunulması' talebinin gündeme geldiğini yazdı. Kararın AB'nin geleceğini, hatta bazılarına göre jeopolitik dünya düzenini etkileyeceği yorumunu yapan The Times, en fazla tartışılan konuları ırk, din, insan hakları, Avrupalı kimliği ve 'garip şekilde zina' şeklinde sıraladı. Türkiye'ye en çok arka çıkanların ABD ve Britanya olduğunu hatırlatan The Times, bu ülkelerin Türkiye'ye kollarını açarak, tüm Müslüman âlemine medeniyetler arası çatışma olmadığı imajı verebileceğini yazdı.
Gazete, Türkiye'ye 'Evet' diyen çevrelerin ülkedeki büyük askeri gücün Avrupa'yı gerçek bir süper güç haline getireceğine ve Türkiye'nin genç nüfusunun da Avrupa ekonomisini canlandıracağına inandıklarını belirtti.
Gazeteye göre, Türkiye'ye 'Hayır' diyenlerin temel tezleri, Türkiye'nin üyeliği halinde AB'nin Irak, İran ve Suriye gibi ülkelerin bulunduğu sorunlu bir coğrafyaya komşu olması, Türkiye'nin toprak ve nüfus büyüklüğünün Avrupa'nın kaynaklarını emmesi ve Avrupa'nın 'İslamlaşması' başlıkları altında toplanıyor. Özellikle son maddenin Fransa, Hollanda ve Almanya'yı ürküttüğünü ifade eden The Times yazısını, "Türkler Viyana kuşatmasından 300 yıl sonra Avrupa kapısını çalıyor. Bu kez muhtemelen kapıyı açtırmayı başaracaklar, ama görecekleri misafirperverlik hâlâ biraz puslu" diye tamamladı.

FINANCIAL TIMES
Dış politikada acemi
Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecini değerlendiren Britanya gazetesi Financial Times, son haftalardaki zina tartışmasının Türkiye'nin AB umutlarını tehlikeye attığına dair görüşlere yer verdi. Türkiye'nin AB yolunda gerçekleştirdiği reformların anlatılacağı ilerleme raporunun çıkmasından iki hafta önce zina konusunu gündeme getiren Başbakan Erdoğan'ın hem kabinesinde bölünme yarattığı hem de birçok kesimin tepkisini çektiğini yazan gazete, Erdoğan'ın bu tavrıyla Avrupa'da ciddi kuşku uyandırdığı yorumunu yaptı.
Gazetenin yorumuna bazı göre siyasi analistler Erdoğan'ın bu hamlesini iki nedene bağlıyor. Birincisi, iki yıldır başbakan olmasına rağmen Erdoğan'ın uluslararası politikadaki deneyiminin sınırlı olması, dolayısıyla 'iç mesele' gibi görünen bir konunun aslında dışarıda da bir tepki doğurabileceğini öngörememesi.
'Tayyip başbakan olduğunu unutma'
Bu konuda bir de örnek veren gazete, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin bir keresinde Başbakan Erdoğan'a, "Tayyip artık İstanbul Belediye Başkanı değilsin. Önemli bir ülkenin başbakanı olduğunu unutma" dediğini yazdı. Financial Times gazetesine göre Erdoğan'ın zinanın suç sayılması konusundaki ısrarının altındaki ikinci nedense, Türkiye içindeki değerler çatışması. Erdoğan'ın laik Türkiye'de, dini kökleri olan bir partiden geldiğini hatırlatan gazete, Başbakan'ın ülkedeki dini kesimlerin baskısından bütünüyle kurtulamamış olabileceğini ifade etti.