En büyük alkış Hamas liderine!

En büyük alkış Hamas liderine!
En büyük alkış Hamas liderine!

Hamas lideri Meşal kongrede büyük ilgi gördü.

Başbakan Erdoğan'ın konuşması sırasında okuduğu şiir duygulu anlar yaşanmasına neden oldu. Erdoğan yabancı liderlere teşekkür ederken en çok alkışı Hamas lideri Meşal aldı

Radikal.com tr-  AKP ’nin 4. Olağan Büyük Kongresi coşku içinde başladı. Onbinlerce kişinin katıldığı kongrede son kez Genel Başkan seçilecek olan Erdoğan’ın yaptığı konuşma veda konuşmasını anımsattı. Sezai Karakoç’tan Neşet Ertaş’a Aşık Veysel’e kadar okunan şiirlerle partililer gözyaşlarına boğuldu.

Kongre için Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce davetli sabah erken saatlerinde Ankara’ya geldi. Kongrenin yapılacağı Arena Spor Salonu bahçesinde dev çadırlar ve ekranlar kuruldu. Şehir dışından gelerek salona giremeyen konuklar bu çadırlarda ağırlandı.

Kongre salonunda engelliler için özel yerler ayrıldı. Sahnenin hemen arkasına dev dünya haritası asılırken, üzerine kongrenin sloganı olan “Büyük Millet Büyük güç Hedef 2023” yazısı dikkat çekti. Haritanın iki yanında ise dev ekranlar yerleştirildi. Divan ve kürsünün yer aldığı platforma salonun her yerinden görülecek şekilde geniş bir yer ayrılırken platformun arkasına Türkiye bayrağı yanı sıra partiye ait çeşitli renkte bayraklara yer verildi. Kongre salonunda "Hayallerimiz var, sevdamız var", "büyük millet, büyük güç", Bir olduk birlik olduk, birlikte Türkiye olduk", "Türkiye'nin partisi, Türkiye'nin lideri", "Her şey Türkiye için bu ışık sönmeyecek", "Biz birlikte Türkiye'yiz" ifadelerini içeren pankartlar asıldı.


Korsan pankarta izin yok

Tribünlerde oturan konuklar hem AKP, hem de Türkiye bayrağı verildi. Önceden belirlenen sloganların yer aldığı pankartlar dışında, pankart açılmasına izin verilmedi. Kayseri İl örgütünün "Koca dünya sana hasta, ne yiğittin sen Davos'ta, gadanı alırım büyük usta..." yazılı pankartı apar topar toplatılırken il örgütlerinin açtığı korsan pankartlara ise görevliler izin vermedi.


İcraatın içinden

Sabah saatlerinden itibaren salonda ve salon dışında bulunan dev ekranlardan AKP iktidarı döneminde gerçekleştirilen icraatını anlatan filmler gösterildi. Aralarda Başbakan Erdoğan’ın konuşmalarından kesitlere yer verildi. Ancak geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren sanatçı Neşat Ertaş’da unutulmadı. Ertaş’ın ismi anons edilmesinin ardından sahne arkasında bulunan dev ekranlara yansıyan görüntüsü eşliğinde yalan dünya türküsü seslendirildi.


Yabancı konuklara büyük ilgi

Yabancı konukların katılımı dikkat çekerken Filistin Hamas Lideri Halid Meşal ençok alkış alanlardan oldu. Katılımcılar arasında Irak Kürdistan Yönetimi Başkanı Mesud Barzari, Irak’ın idam cezasına çarptırılan ve Türkiye’ye sığınan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi kongrede büyük ilgi gördü. Başta Mısır ve Türkistan olmak i-üzere birçok ülkenin başkan ve başkan yardımcısı Kongreye konuk olarak katıldı. Erdoğan yabancı konukları anons ederken Meşal’in isminin anonsu sırasında salonda “Kahrolsun İsrail” sloganları atıldı. Barzani’nin ismi anons edilirken ise “Kürdistan” sözü telaffuz edilmedi.


İlk konuşma bahçede

Başbakan’ın ilk durağı içeride yer olmadığı için bahçede kongreyi izleyen partililer oldu. Erdoğan, bahçede bekleyen partilileri kısa bir konuşma yaparak selamladı. Ardından salona Emine Erdoğan ile birlikte girdi. Anonsla birlikte salonda büyük bir coşku yaşandı. Erdoğan ve eşi, salonda delegelerin bulunduğu yerin çevresine yapılan yüksek platformdan salonu tur atarak selamladı. Erdoğan çifti salonu selamlarken partililere kırmızı karanfiller attı. Tur sırasında “Türkiye sevdalısı lider”, “Birliğimizin beraberliğimizin teminatı” şeklinde anons edildi.


Şahin Divan

Erdoğan’ın gelmesiyle birlikte kongre başladı. İlk söz Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem’in oldu. Daha sonra Mehmet Ali Şahin’in başkanlığında divan oluşturuldu. Şahin’in 80 il başkanı önerdi ve oy birliğiyle seçildi. Divan seçiminin ardından Erdoğan konuşmasını yapmak için kürsüye çıktı.


Uzun selamlama

Erdoğan saat 11:25’i gösterirken, konuşmasına Sezai Karakoç’un bir şiirinden dizeler okuyarak başladı. Erdoğan ardından konuşmasını şükür duasıyla sürdürdü. Erdoğan’ın konuşması sırasında bazı erkek ve kadın partililerin göz yaşlarını tutamadığı görüldü.

Erdoğan selamlama sırasında “Suriye’nin bütün kahramanlarını yürekten selamlıyorum” sözü alkış aldı. Erdoğan’ın selamlaması saatler 11:54’ü gösterirken bitti. Ardından konuşmasına başladı. Erdoğan konuşması sırasında Mehmet Akif, Aşık Veysel, Neşet Ertaş’tan dörtlükler okudu.


CHP yuhalandı

Erdoğan konuşması sırasında CHP ile ilgili ‘bütün darbelerin içindedir” derken salonda yuhalama sesleri duyuldu. Konuşmasının devamında da CHP sık sık yuhalandı.


Veysel süprizi

Size bir süprizim var diyen Erdoğan, Aşık Veysel’in uzun ince bir yoldayım türküsünün sözlerini okuduktan sonra konuşmasına ara verdi ve türkü Aşık Veysel’in sesinden salona dinletildi. Erdoğan türküyü dinlerken göz yaşlarını tutamadı.