'En hayırlısı orta yol'

Başbakan Tayyip Erdoğan, AKP'nin siyasal yelpazedeki yerini hâlâ tartışanlar olduğunu belirterek, "Siyasetin merkezindeyiz. Kimliğimiz muhafazakâr demokrat.
Haber: FATMA SİBEL YÜKSEK / Arşivi

AFYON - Başbakan Tayyip Erdoğan, AKP'nin siyasal yelpazedeki yerini hâlâ tartışanlar olduğunu belirterek, "Siyasetin merkezindeyiz. Kimliğimiz muhafazakâr demokrat. Sağ ve solun merkeze yakınlarını bu adreste topladık. Aşırı uçlarla işimiz yok. En hayırlısı orta yol" dedi. Erdoğan, meslek liselerinin önünü açmanın imam-hatiplerle ilgisi olmadığını belirterek "Ayrılık tohumları ekenlerin oyununa gelmeyin" çağrısı yaptı.
Seçim gezilerini sürdüren Erdoğan, dün Afyon ve Eskişehir'de partililere seslendi. Afyon'da ekonomide olumlu gidiş yaşandığını anlatan Erdoğan, milli gelirin 3 bin 300 dolara yükseldiğini, buna rağmen birilerinin TL'nin değer kazanmasından rahatsız olduğunu söyledi. Erdoğan, "Nereden nereye geldik. Ama hâlâ kulağı olup duymayan, gözü olup görmeyen var" dedi. Erdoğan şu mesajları verdi:
Yine imam-hatip sorunu
"Bunların olduğu yerde bereket bitti. İstanbul'da suyu kuruttular. Yürütemediler. Nurettin Sözen benim için 'Yukardakiyle arası iyi' dedi. Allah'ı bir yerlere kiracı yaptı. Allah yukarıda olur mu? O her yerde hazır ve nazır.
Kızlarınızı okula gönderin. Eğitim eksiğimiz var. Sizlerden gayret bekliyoruz. Sıkıntılar var. Ama sabırlı olacağız. Gerilim istemiyoruz. Meslek liselerinde katsayı problemini çözeceğiz. Adaletin gereği budur. Kimse imam-hatip mezununu bu ülkenin değil gibi göstermesin. Ben de imam-hatip mezunuyum. Üniversiteye sokmadılar. Liseyi dışarıdan bitirdim.
Meslek liseleri denince medyanın bir kısmı olayı imam-hatiplere bağlıyor. Bu, diğer meslek liselilere de saygısızlık. İmam-hatiplerin oranı meslek liselerinden düşük.
AKP'nin adresini hâlâ bilmeyenler var. Biz AKP olarak, Türk siyasetinin merkezinde oturuyoruz. Kimliğimiz muhafazakâr demokrat sağın ve solun merkeze yakın olanlarını bu adreste topladık. Aşırı uçlarla asla işimiz yok. En hayırlı olanın orta yol olduğunu bilenlerdeniz."
Başbakan Erdoğan, daha sonra Eskişehir Sıhhiye Meydanı'nda düzenlenen açık hava toplantısında söyle konuştu: "Atatürk 'Köylü milletin efendisidir' dedi. Ben buna bir kelime ilave ediyorum ve 'Millet devletin efendisidir' diyorum. Birey devletin önündedir. Artık bu böyle bilinmeli."AKP pankartları indirildi
  • Recep Tayyip Erdoğan, miting meydanına gelmeden önce 'AKP' yazılı pankartlar taşıyan teşkilat üyeleri, kürsüden "Partimizin adı Ak Parti. Başbakan görürse kızar" diye uyarıldı, pankartlar indirildi.
  • 30 yıldan beri ilk kez enflasyonun tek haneli rakamlara düştüğünü, ancak 'Bu sanaldır' denildiğini söyleyen Erdoğan "Siz yapsaydınız da sanalını yapsaydınız" derken, 'kıskananlar çatlasın' sloganı atanlara
    "Çatlamasınlar be. Onlar da lazım olacak. Onların da oyunu alacağız" diye seslendi.
  • Erdoğan, pancara kota uygulaması isteyen çiftçileri de "En ufak bir şeyde feryat ediyorsunuz. Hiç olumlu şeyleri görmüyorsunuz. 2003'te Afyonlu çiftçiye 62 trilyon destek ödedik. Devletin bu iyiliğini unutmayın. Kota diye de bağırmayın" diye susturdu.
  • Erdoğan, iş ve ucuzluk isteyen vatandaşlara da, "Enerjiyi bedava ver. Mazotu bedava ver. Oldu olacak yemeği de ağzınıza biz koyalım. Biraz yapılan iyilikleri bir yana koyun. Elektriğe zam yapmadık. Doğalgaz fiyatını düşürdük" dedi.