'En hazırı Türkiye'

Britanya'nın saygın gazetelerinden Financial Times (FT), Türkiye'nin AB üyeliğine aday ülkelerden çok daha hazır, Avrupa savunmasına önemli katkı sağlayabilecek orduya ve dinamik ekonomiye sahip olduğunu yazdı.

İSTANBUL - Britanya'nın saygın gazetelerinden Financial Times (FT), Türkiye'nin AB üyeliğine aday ülkelerden çok daha hazır, Avrupa savunmasına önemli katkı sağlayabilecek orduya ve dinamik ekonomiye sahip olduğunu yazdı.
Gazetenin dünkü sayısında yer alan Quentin Peel imzalı yorumun yanında, bir de Türkiye karikatürü yayımlandı. Karikatürde bir tahteravallinin yanında tüm ağırlığıyla oturan ABD, karşısında 25 kişi olmalarına rağmen havada kalan Avrupa Birliği, tombul, göbekli Türkiye'yi yanına çekmeye çalışırken çizildi. Peel, Türkiye'nin özellikle de Irak savaşı ve ABD'nin Ortadoğu'daki siyaseti sayesinde şimdi Amerikan yanlısı olduğundan çok daha fazla Avrupa yanlısı olduğunu yazdı. Yorumda, "Türkiye'yi de safına katmış bir Avrupa Birliği, Amerikan hegemonyası karşısında ciddi bir ağırlık sağlayabilir, en azından bugünkünden daha ciddiye alınacak bir ortak haline gelebilir" denildi. Peel, bu nedenlerle hem Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğini destekleyen ABD'nin, hem de buna karşı çıkan Fransa'nın yanlış hesap içerisinde olduğunu savunarak, yazısına şöyle devam etti:
Savunma siyasetine katkı
"41 yıldır Avrupa Birliği'nin üyelik kapısında bekleyen Türkiye, aday listesinde sayılabilecek diğer ülkelerden çok daha hazır durumda. Türkiye, AB'ye Ortadoğu'ya ve belki daha da önemlisi Orta Asya'ya dair ilk elden deneyimi ve müdahil konumunu taşıyacak. Köklü askeri geleneği ve büyük ordusuyla Türkiye, ortak bir Avrupa savunma siyasetine müthiş bir katkı sağlayabilir. Türkiye'nin genç nüfusu ve dinamik ekonomisi de cabasıdır." (Financial Times)