En hızlı devir teslim

En hızlı devir teslim
En hızlı devir teslim
Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni Bakanlar Kurulu'nu saat 12.40'ta açıkladı. Değişen bakanlar görevlerini saat 15.30'dan itibaren devretmeye başladı. Böylece Cumhuriyet tarihinin en hızlı devir teslimi gerçekleşmiş oldu.

RADİKAL- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın hükümeti kurma görevini verdiği Ak Parti Genel başkanı Ahmet Davutoğlu sabah saat 12.00 sıralarında yeni kabine listesiyle Köşk'e çıktı. Erdoğan ile görüşmesinin hemen ardından Başbakanlık Merkez binaya gelen Davutoğlu yeni Bakanlar Kurulu üyelerini 12.40'ta  açıkladı. Üç bakan kabine dışı kalırken bir bakan yer değiştirdi. Kabineye 5 yeni isim dahil oldu. Yeni kabinene açıklanmasından yaklaşık 3 saat sonra ise bakanlıklarda devir- teslim törenleri düzenlendi.

ATALAY: AYRILMAYI  KENDİM İSTEDİM

Görevini ilk devreden Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay oldu. Atalay görevini Ankara Milletvekili ve Erdoğan'ın danışmanı Yalçın Akdoğan'a devretti. Törende konuşan Atalay 'kendisine has sebeplerden dolayı' kendisinin görevden ayrılmayı istediğini belirterek şunları söyledi: Ülkemize, milletimize çok hayırlı çalışmalara imza attık. 12 yıl az değil. Kutlu yol, kutlu hareketi rabbim nasip etti. Burada rol aldım. Elimden geleni yaptım. Bütün gücümüzle bu kutlu harekete destek verdik. 12 yıl sonunda da iç ferahlığıyla hamdolsun onurla bu görevimden ayrılıyorum.
Yeni bir hükümet kuruluyor. Onur ile görevimden ayrılıyorum. Başbakanımızdan affımı istemiştim. Kendime has sebeplerimden dolayı. Onlar da anlayış gösterdiler sağolsunlar. Nice yapılacak işler var. Yeni arkadaşlarımız yürütecekler. Normalleşme temel kaygım oldu. Dava ahlakı vardır. Bütün sadakatimiz davamızadır. Yeni Başbakanımızla bir araya geldik. Kabineyi açıkladıktan sonra cumaya beraber gittik, yemeğimizi yedik. Yolumuza devam ediyoruz. En çok zaman geçirdiğim arkadaşımdır Yalçın Akdoğan. Kendisine bu odayı teslim ediyorum. Çok iyi yetişmiş bir arkadaşımız kendisi. Sevgili Davutoğlu’nun Başbakanlığı'nda yeni bir enerjiyle yürütecektir. Biz de onların emrinde olacağız. Yalçın bey kardeşime başarılar diliyorum."

 AKDOĞAN: O BİZİM PARTİ BÜYÜĞÜMÜZ
Görevi Beşir Atalay'dan devralan Yalçın Akdoğan ise şu ifadeleri kullandı: Aynı takımdan olanlar bayrağı birbirine devreder. Biz bir davanın neferleriyiz. Hangi görev verilirse o hedeflerin peşinde koşarız. Bu uğurda mücadele etmeyi vazife biliriz. Ak Parti’nin sessiz devrim projelerini hayata geçirdiyse bunun altında Beşir Atalay’ın imzası vardır. 12 yılda çok zor zamanlar geçirdik. Ya ben Beşir hocamızı aramışımdır, ya o beni aramıştır. Beşir Atalay dert sahibi, davası olan bir siyaset insanıdır. Yeni Türkiye’nin inşasında görev alacağız. Önümüzde yapacak işimi var. Hükümet programımız pazartesi günü açıklanacak. Bizler bu hamleleri yapmak için gayret göstereceğiz. Her sıkıntı gecede ya hocam beni arardı, ya beni arardı. O bizim hem aile büyüğümüzdür, hem de parti büyüğümüzdür. Allah bizi mahcup etmesin, inşallah buna layık oluruz. İzzetle şerefle çok büyük hizmetler yaptıktan sonra makamını devretmektedir

AB'Yİ DEVRETTİ,

AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu  görevini, yeni AB Bakanı Volkan Bozkır'a devretti. Dışişleri Bakanlığı'na atanan Mevlüt Çavuşoğlu, "AB kurumlarıyla her türlü müzakereye hazırız, artık iki bakanlık ortak olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz" diyerek şunları söyledi: "8 aylık bir sürede elimizden geleni yapmaya çalıştık. Zor bir süreçte bu görevi devraldık ama çalışma arkadaşlarımın azimleriyle bu dönemi atlattık. Biz her süreçte arkadaşlarımıza destek vereceğiz. Biz AB kurumlarıyla teknik konuların hepsini müzakere etmeye hazırız. Yeter ki Avrupalı dostlarımız Türkiye'nin önüne siyasi zorluklar koymasın. Ben tüm çalışma arkadaşlarıma verdikleri destek ve yardımlardan dolayı teşekkür ediyorum. Yeri geldiği zaman tek bakanlık olarak bu süreci birlikte yürüteceğiz. "

Yeni Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır da şöyle konuştu: AB üyeliğinde çok ter akıtarak bugüne kadar geldik. AB üyeliği sadece bir teşkilat üyeliği değildir. Her faslın konusu itibariyla günlük yaşamı etkileyen bu kadar bir olay yoktur. Sayın Başbakanımız AB çalışmalarının en basından beri çok önemli katkıları olmuştur. Beni bu göreve uygun gördükleri için hepsine teşekkür ediyorum.  

 İŞLER GÖREVİNİ KURTULMUŞ'A DEVRETTİ
Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler görevini yeni Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş'a devretti. törende konuşan İşler şunları söyledi  "Onurla gururla şerefimle devraldığım görevi alnımın akıyla çok değerli kardeşim Numan Kurtulmuş beye devretmenin bahtiyarlığını hissediyorum. Öncelikle çocuklarıma ve değerli eşime teşekkür ediyorum. Ayrıca bana bağlı olarak çalışan TİKA başkanlığı ve Diyanet Başkanlığı'na çok teşekkür ediyorum. Bize emeği geçen hizmet eden mesai arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bugün mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. 30 kusur yıllık değerli dostum olan arkadaşım olan Numan beye görevi devretmek mutluluk veriyor. Hepinize ilginizden dolayı teşekkür ediyorum. Ben bu görevi yaparken doğru bildiklerimi güçlü bir sesle savundum. Bundan dolayı da son derece huzurluyum. Bizim bıraktığımız yerde çok değerli kardeşim Numan Bey bu vazifeyi devam ettirecektir. "Görevi devralan Kurtulmuş ise şöyle konuştu: "Ben de bugün görevi devralmak üzere olduğum Emrullah İşler'den aldığım için ayrıca mutluluğumu ifade etmek isterim. Görevdeki süre içerisinde çıkışlarıyla sözleriyle fikriyatıyla makamını doldurmuş olan arkadaşlarımızdan birisidir. Bu makamların hepsi gelip geçicidir. Hiç birimiz kalıcı değiliz. Bizim için aslolan milletin duasını kazanmaktır. Türkiye gerçekten önemli bir virajdan geçiyor. 62'nci hükümet büyük bir sorumluluk altında. Başta yeni bir anayasal ihtiyacı, çözüm sürecinin sona erdirilmesi ihtiyacı, ve Türkiye'nin etrafındaki bu karmaşaların sona erip barış adası olan ülkemizin dünyaya yansıtılması gibi Türkiye'nin yeni bir atılıma ihtiyacı var. Türkiye bu çerçevede 62'nci hükümetten büyük görevler bekliyor. Türkiye'de ilk sefer seçilmiş cumhurbaşkanını Çankaya Köşkü'ne uğurladık. İlk sefer halef-selef arasında görev devir teslim oldu. Bugün görevini devreden arkadaşlarımız da birbirlerinin kadim dostu. Bunun vermiş olduğu haz da hem gelenler hem gidenler bakımından ayrı bir hazdır. Allah yüz aklığı versin. "

YAZICI GÖREVİNİ CANİKLİ'YE DEVRETTİ

Kabine dışı kalan  Hayati Yazıcı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nı Nurettin Canikli'ye devretti. Devir teslim töreninde Yazıcı, şunları söyledi:Bizler Türkiye cumhuriyet vatandaşları olarak gönlümüzce bulunduğumuz pozisyonun gereklerini değerlendirerek siyasi faaliyetler içerisinde yer alırız. Hep şunu biliriz, kadrolardaki görevler geçicidir. Öyle yürüdük, yürüyoruz.
Bugün 29 Ağustos 2014. 2007 yılında 29 Ağustos tarihinde 60'nci Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştu ben ilk kez o hükümette devlet bakanı başbakan yardımcısı olarak görev aldım, 2011'den sonra da bakan olarak görev yaptığım sürelerin tamamı 7 yıl. Geriye dönüp baktığımda neler yaptık, nasıl yaptık, hangi kadrolarla çalıştık. Gerçekten çok zengin anılarımız var. Çok zengin uygulamalarımız var. Bunları hep birlikte yaptık. Bir kurumun üretken olması, verimli olması, sunduğu hizmetlerin standardı yüksek kalitede olmasının en temel koşullarından birisi, kurulla ilgili kamuoyu algısının pozitif yönde olması. Dünyanın her tarafında, kamuoyunda yanlış algılar, Türkiye'de de bu süreci yaşadık. Ama 7 yılın sonunda, Türkiye gümrüklerinde bu algının ortadan kalkmış olması sizin başarınızdır, sizlerin başarısıdır."