En ilginç senaryo: AK Parti'den 60 vekil 3. turda HDP'ye oy verecek!

En ilginç senaryo: AK Parti'den 60 vekil 3. turda HDP'ye oy verecek!
En ilginç senaryo: AK Parti'den 60 vekil 3. turda HDP'ye oy verecek!
Meclis Başkanlığı kulislerinde bugün en dikkat çekici iddiayı Haber 7 kanalı gündeme getirdi. İddiaya göre, başkanlığı mutlaka almak isteyen AK Parti'den 60 vekil 3. turda HDP adayı Fırat'a oy verecek. Böylece son tura AK Parti ve HDP adayı kalmış olacak. Bu durumda MHP oyları son turda AK Parti'ye gidecek.

RADİKAL - Meclis Başkanlığı seçimi için çok kısa bir süre kala kulislerdeki en dikkat çekici iddiayı Haber 7 kanalı gündeme getirdi. Haber 7'nin iddiasına göre, AK Parti  son tura kendi adayı ve HDP'nin adayının kalmasını istiyor. Böylece son turda kendi adayını garantilemenin hesabını yapıyor. Nasıl mi? İşte Haber 7'nin o iddiası:

AK Parti'den 60 milletvekili taktik gereği 3. turda HDP'nin adayı Dengir Mir Mehmet Fırat'a oy verecek. Meclis başkanlığını riske atmak istemeyen AK Parti hesabını son tura göre yaptı. İlk iki tur 30 Haziran Salı günü yapılacak. Adayların seçilebilmesi için 367 oy gerekiyor. Her parti kendi adayını destekleyeceği için ilk turda bu rakama hiçbir parti ulaşamıyor.

1 Temmuz Çarşamba günü 3. ve 4. tur yapılacak.

3. turda adayların seçilebilmesi için 276 oy gerekiyor. Ama hiçbir partinin o kadar vekili yok. En çok oyu alan iki aday son tura kalacak. Ak Parti'nin planı da 3. turda devreye girecek. AK Parti'den 60 milletvekilinin 3. turda HDP'ye oy vereceği konuşuluyor. 

Böylece son tura AK Parti ve HDP'nin adayı kalacak. AK Parti bu kez son turda kendi adayına 258 oy vererek kendi adayını seçtirecek. Çünkü MHP , HDP'nin adayını desteklemeyecek. CHP , Fırat'ı desteklese bile başkanlığa yetmeyecek.


  http://www.radikal.com.tr/138717713871773

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - user470011

  10 mhp linin chp ye oy vermesi ile bozulacak oyundur. Komik.

  utanmazlık - user383887

  Hiç UTANMALARI yok mu? Sonra nasıl CHP ye gidip de gel ORTAK OLALIM diyecekler? CHP lideri KILIÇDAROĞLU "AKP ye güvenmiyoruz, İnsanı aldatmaya alışmış geleneksel bir kültür anlayışları var" diyor diye kızıyorlar..

  Değişen birşey yok - user828088

  Her zaman olduğu gibi alicengiz oyunlarıyla akp borusunu öttürme peşinde, bir sonraki seçimde yok olurlar.