Enerji Bakanı: 3. nükleer santral İğneada'ya planlanıyor

Enerji Bakanı: 3. nükleer santral İğneada'ya planlanıyor
Enerji Bakanı: 3. nükleer santral İğneada'ya planlanıyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alaboyun, Türkiye'de yapılacak üçüncü nükleer santral için Kırklareli'nin İğneada bölgesinin planlandığını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alaboyun, Anadolu Ajansı'nın Editör Masası'na konuk oldu.  Alaboyun, "Üçüncü nükleer santralin Kırklareli İğneada bölgesinde yapılması planlanıyor. Firmalarla görüşmeler devam ediyor" dedi. Alaboyun, üçüncü nükleer santralin yapımına ilişkin, "Şu an ilk gelenler Çinliler ile Amerikalıların Westinghouse firması. Mutabakat zaptı imzalandı. Japonların da ilgisi var" dedi.

İSTANBUL'A 3 SAATLİK MESAFEDE
İğneada, Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı, Trakya'nın Karadeniz sahilinde yer alıyor. 22 kilometrelik bir sahile sahip olan İğneada, İstanbul'a yaklaşık 3 saatlik mesafede. Nüfusu, 2082 kişi olan kasabanın yazları turizmin etkisiyle nüfusü 10 bini geçiyor. Geçim kaynakları arasında ormancılık, balıkçılık ve pansiyon işletmeciliği olan İğneada, çeşitli bitki ve balık türlerine ev sahipliği yapıyor.

SEÇİMLERE ELEKTRİK KESİNTİSİ ÖNLEMİ 

Bakan Alaboyun,1 Kasım seçimleri için elektrik sistemlerinde alınan önlemlere ilişkin, "Spekülasyonlara neden vermemek için yoğun bir çaba içindeyiz. Özellikle planlı bakımlarımızı canlı bakımla minimize etmek istiyoruz. Bir hatta bakım yapılacaksa, 4-5 saat şalteri indiriyorsunuz, orada kabloları, direkleri değiştiriyorsunuz, o hatta elektrik vermediğiniz için yöre halkı elektriğe erişimde güçlük geçiyor. Bunları ortadan kaldırmak için canlı bakım programına geçiyoruz" dedi.

İZİNLERİ KALDIRACAĞIZ
Bakan Alaboyun açıklamasının devamında "Seçimden 10 gün önce izinleri tamamen kaldıracağız. Bakım onarım ekiplerimiz hazır hale gelecek. Özellikle Güneydoğu'da jandarmamızla, polisimizle birlikte çalışacağız. Pazar günü Aksaray'da bu bağlamda bir toplantı yaptık. İçişleri Bakanımız Selami Bey de gelecekti bu toplantıya ama Ankara'da o talihsiz terör eylemi olunca gelemedi. Tedbirlerimizi en üst düzeyde alıyoruz" dedi.

RUSYA İLE ENERJİ TEMASLARI
Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilere yönelik değerlendirmelerde bulunan Alaboyun, Mersin Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili basında çıkan haberler üzerine "Rusya ile enerji bağlamında hiçbir sorunumuz yok, bunun bilinmesinde fayda var" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın Japonya ziyaretine iştirak ettiğini hatırlatan Alaboyun, şunları kaydetti:"Sayın Cumhurbaşkanı'na sorulan soru Suriye bağlamında bir soruydu. 'Rusya'yla kritik bir sürece girilirse, sıkıntı olursa ne olur' sorusuyla muhatap kalırsanız siz ne cevap verirdiniz? 'Nükleer santrali yapacak bir kurum da bulunur, doğalgaz alınacak kaynak da bulunur' cevabı 'Rusya ile sorunumuz var' anlamında yorumlandı. Bu laf biraz lastik gibi sündürüldü. Rusya ile enerji bağlamında hiçbir sorunumuz yok, bunun bilinmesinde fayda var."

Alaboyun, Rusya'nın, Türkiye'nin Mavi Akım üzerinden 3 milyar metreküp ilave gaz talebini reddettiği yönündeki haberleri hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Bizim Rusya'dan aldığımız doğalgaz toplam tüketimimizin yaklaşık yüzde 60'ını karşılıyor. İki hat üzerinden alım yapıyoruz. Batı Hattı 14 milyar metreküplük bir hat. Diğeri de Mavi Akım dediğimiz hat. Oradan da 16 milyar metreküplük bir gaz bağlantımız var. Bunların ikisinden de gaz akışı sorunsuz devam ediyor. Rusya ile doğalgazda iki konumuz var. Fiyat revizyonu ve Rusya Başkanı Vladimir Putin'in geçen sene aralık ayında Türkiye'ye geldiğinde söylediği Türk Akımı projesi. Fiyat revizyonuyla ilgili bu hakkı bize sağlayan şey doğalgaz anlaşmamızın 9. maddesi. Madde çok ve uzun detaylı ancak ana çerçevesi şöyle: Gazprom'un ihracatçıya, Türkiye'ye sattığı doğalgazın fiyatı diğerlerine sattığından daha yüksekse ve Türkiye bunu tespit ederse indirim isteyebiliyor."

Gazprom'un Almanya'ya daha ucuz fiyatlarda doğalgaz sattığını dile getiren Alaboyun, bundan dolayı da Türkiye'nin fiyat revizyonu istediğini ifade etti.

Bakan Alaboyun, Gazprom'un Türkiye'ye indirim için ilk olarak yüzde 6, ardından yüzde 10 ve son olarak da yüzde 10,25'lik bir rakam önerdiğini söyledi.Rusya'nın indirim konusunu Türk Akımı'na bağlamaya çalıştığını vurgulayan Alaboyun, "Türk Akımı ile fiyat revizyonu birbirinden tamamen bağımsızdır. Birbiriyle asla ve asla ilişkilendirilemez. Biz Rusya ile çok iyi müşteri, tüketiciyiz ve arz sağlayan olarak Rusya'yla ilişkimiz var. Rusya bizim için iyi bir kaynak, biz de iyi bir müşteriyiz. Almanya'dan sonra ikinci müşteriyiz. Az bir şey değil. Ruslarla doğalgaz anlamında herhangi bir sorunumuz yok. Küçük itilaflı konular varsa bunlar da konuşulur, uzlaşılır. Doğalgaz kesintisi asla söz konusu olmaz" dedi.

"TÜRK AKIMI KONUSUNDA KARARLI TUTUM YOK"

Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Türk Akımı projesiyle ilgili görüşmelerin devam ettiğine işaret eden Alaboyun, Rusya'nın Türk Akımı konusunda Türkiye'den talepleri olsa da kararlı bir tutum izlemediğini dile getirdi.

Alaboyun, Türk Akımı'nın önce 63 milyar metreküplük 4 boru hattı olarak planlandığını ancak geçen hafta Gazprom Başkanı Aleksey Miller tarafından kapasitenin yarı yarıya düşürülerek 32 milyar metreküpe indirildiğini hatırlattı.Projeden Türkiye'ye ulaşacak gaz miktarının 15,75 milyar metreküp olarak hesaplandığını kaydeden Alaboyun, "Türk Akımı'nda Karadeniz'de bizden fizibilite raporu için izin istediler. O konuda sorunumuz yok. Böyle bir boru hattının Türkiye'deki münhasır alanın içerisinden geçmesinde, şartlar fizibıl mı değil mi araştırılmasında bir sorun görmüyoruz ama inşaat izni verilmesi apayrı bir şey. Görüşmeler devam ediyor. Karara bağlanmış bir şey yok. Oradaki iki hattan birisi Türkiye'ye gelecektir. Türk Akımı olarak düşünülen eski Güney Akım projesinin borularından biri Türkiye'ye gelecek, diğerini Avrupa'ya göndermeyi düşünüyorlar. Fakat Avrupa da bunu istemiyor" ifadelerini kullandı.

Alaboyun, Avrupa Birliği'nin Güney Akım projesi için Bulgaristan'a müsaade etmediğini anımsatarak, "Türk Akımı'nda Yunanistan'a nasıl müsaade edecekler? Bunlar Türkiye için netleşmemiş noktalar" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin Rusya'ya kapıları kapatmadığını ve projeyle ilgili görüşmelerin Rusya'nın tutumuna bağlı olarak devam edeceğini ifade eden Alaboyun, "Gelişmelere göre bizi en çok ilgilendiren Türkiye'ye gelecek olan boru hattı. Biz bunun öncelikle yapılmasını istiyoruz. Yunanistanla geçiş bağlantıları yapılmadan diğer inşaat iznini veremiyoruz çünkü. Önlerinde Avrupa Birliği ile bir sürü sorunları var. Olay bu çerçevede devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

RUS ENERJİ BAKANI İLE GÖRÜŞME
Alaboyun, İstanbul'da düzenlenen G20 Enerji Bakanları Toplantısı'nda Rus Enerji Bakanı Aleksandr Novak'la görüştüklerini hatırlatarak, şunları kaydetti:"Bakan Novak ile dostane ikili görüşmelerimiz oldu. Bizim doğalgaz konusunda almada ya da vermede hiçbir sorunumuz yok. Bunlar kontratlar bağlamında alınıyor. Biz pahalı satıyorlar diye 'İstemiyoruz senin gazını' diyemeyiz. Alırız ama mahkemeye gider, geriye dönük olarak faiziyle, cezasıyla hakkettiğimiz parayı da alırız. Bu ilk değil, geçmişte bu tür olaylar olmuş, anlaşılmış, anlaşılır. Yüzde 10,25 indirimi versinler. Türk Akımı'ndan Ruslar tamamen vazgeçebilirler, farklı bir alternatif de getirebilirler. TANAP'la ilgili Azerbaycan'la 'tek millet iki devlet' mantığıyla kardeşlik bağımız var ama TANAP'ta görüşmeler bile 3 seneden fazla sürmüş. Kolay bir süreç değil. Azeri de olsa kendi ülkesinin menfaatlerini maksimize etmek durumunda. Ben de öyleyim. Menfaatlerin kesiştiği noktada da anlaşma imzalıyoruz."

 AA


  http://www.radikal.com.tr/145143214514325

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Nükleer - drhil

  Hadi bir kampanya başlatalım. "Nükleer santrallarınızı illa kuracaksanız, yalnızca konya, rize ve adıyaman'a kurabilirsiniz.."

  Tregedya - Blue_cafe

  Gerçekten dip yapmış durumdayız. Özellikle "Selami Altınokta gelecekti fakat terör eylemlerinden dolayı gelemedi açıklaması" koskoca adamın düşeceği durum olmamalı. Bende enerji sektöründeyim hiç kendimi yorup uzun uzun anlatmayacağım. Samimi söylüyorum bu hükümetin uyutma politikalarını biyolojik silah kullansanız başaramazsınız. Çok yazık. Enerji bakanlığı bürokratlarını gidin bir bakın yemin ederim intihar edersiniz. TEİAŞ menzil cemaatine kadro sağlayacağım diye ülkenin ekonomisini bir günde 1 milyar dolar geriletti atanmış Bakan 3. nükleer santraldan bahsediyor. Vallahi ayakta alkışlıyorum şu an :))) Bakana sorsanıza Özelleştirilmiş Dağıtım şirketlerinin durumunu.

  Neden doğaya bu kadar düşmansınız? - by-bucur

  Sahi neden? Gerze'nin güzelim yeşiline adi kalitesiz ithal kömür tüketecek Termik Santral kurmaya, Bartın'ın yeşilini yok etmek için yine o bilindik kötü kömürü kullanacak termik santral kurmaya, sanki başka bir yer yokmuş gibi harika Longoz ormanlarımızın olduğu İğne adaya Nükleer santral kurmaya neden bu kadar heveslisiniz? İnsanlarımızı ayrıştırarak bir birine düşman etmeye çalıştığınız gibi doğayı da yok etmeye neden bu kadar heveslisiniz?

  3. Nükleer Santral - user969293

  Bu ne cüret. Geçici seçim hükümetine hangi meclis böyle bir karar için yetki vermiş? Tüm milleti ilgilendiren böyle bir karara nasıl kendini yetkili görüp de açıklama yapabiliyor? Ben anlamadım. Anlayan açıklasın lütfen.

  - zebda

  İnanılır gibi değil..nerede yeşil ve güzel bir bölge varsa oraya hemen bi inşaat yapmak istiyorlar..böyle cennet bir yeri neden seciyorsunuz? Düşman bir ülke bile türkiyeyi işgal etse bu doğa harikası bölgeye dokunmaz..neden bu ülkeyi yok etmeye and içtiniz, nasıl varlıklarsınız siz?