Erbakan: Asker uyarsın

Kimi çevrelerce 'postmodern darbe' olarak adlandırılan 28 Şubat sürecinde Başbakanlığı bırakmak zorunda kalan Necmettin Erbakan, askerleri AKP hükümetini uyarmaya ve demokrasi içinde kalmak kaydıyla etkin olmaya davet etti.

İSTANBUL - Kimi çevrelerce 'postmodern darbe' olarak adlandırılan 28 Şubat sürecinde Başbakanlığı bırakmak zorunda kalan Necmettin Erbakan, askerleri AKP hükümetini uyarmaya ve demokrasi içinde kalmak kaydıyla etkin olmaya davet etti.
21 Mart Pazar gecesi Flash TV'deki Flash Gündem programında konuşan Milli Görüş lideri Erbakan, 'Bizim çocuklar' dediği hükümete ağır eleştiriler yöneltti. AB'yi Hıristiyan kulübü olarak gören, "AB'ye girmeye mecbur değiliz, gelsinler onlar bizim birliğimize girsinler" diyen Erbakan, AKP'lileri şöyle anlattı: "Yahu bunların hepsinin beyinleri yıkanmış. Milli Görüş gömleğini çıkarıp, başlarına çuval giydikleri için ne yaptıklarını bilmiyorlar. Büyülenmiş bunlar. Bunlara başka bir program yüklenmiş. Nedir o program: Amerikan askeri ölmesin, ben öleyim. ABD, Irak'ta az zayiat versin. Amerikan askerinin destekçisi olalım. Tedavi yöntemini bulursak, bunlar yine bizim gibi konuşmaya başlayacaklar."
Söyleşinin asker-siyaset ilişkisine ilişkin bölümünde diyalog şöyle gelişti:
Uygulanan politikalarda AKP'yi devletin diğer kurumlarıyla uyum içinde görüyor musunuz? Örneğin TSK.
TSK demokrasiye saygılı. Bunların hataları karşısında ölçülü hareket ediyorlar. Dediklerini tasvip etmiyorlar. TSK ölçülü hareket ediyor, daha ne yapsın. Ellerinden geldiği kadar demokrasi görüntüsünü bozmamak için, bu büyülenmiş insanları ikaz etmek için ellerinden geldiği kadar gayret gösteriyor. Ama şahsen bana sorarsanız, ben onların daha etkin olmalarını istiyorum.
TSK'nın çok daha etkin olmasını mı istiyorsunuz?
Etkin! Şu manada etkin olmalarını istiyorum. Niçin Tayyip bey gidecek de orada konuşacak, Kıbrıs'ın verilmesi için. Ne münasebet, bu MGK'da oturulup konuşulmalı. Bunların hepsi bizi zayıflatıyor. Çünkü çorap söküğü gibi Kıbrıs ile kalmaz ki bu, arkasından Ege gider.
Bazı medya da, asker konuşmaz, asker tepki vermez, demokrasi dışıdır eleştirilerini getiriyor...
Ben söylerim, ama söz hakkı hükümetindir, ancak bizde bir tabir var, arabanın önüne yatmak. Böyle bir konu ki, dur arkadaş ne yapıyorsun, denmesi lazım, ben bunu temenni ediyorum. Bu öyle bir mesele ki, vatanın birliği, bütünlüğü açısından bunların ikaz edilmesi lazım. Ama bunun demokratik esaslar dahilinde olması lazım.