"Erbakan Hoca gelse 'sizi gidi ölü seviciler' derdi"

"Erbakan Hoca gelse 'sizi gidi ölü seviciler' derdi"
"Erbakan Hoca gelse 'sizi gidi ölü seviciler' derdi"
AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, muhalefet partilerinin merhum Başbakan Necmettin Erbakan'a ilişkin değerlendirmelerini "Erbakan hoca mezarından kalksa bu muhalefete 'Sizi gidi ölü seviciler sizi' derdi" sözleriyle eleştirdi.

ANKARA - AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, gündemdeki konulara ilişkin AKP Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Fransa’da Anayasa Konseyi'nin İnkar Yasası’na ilişkin verdiği iptal kararını değerlendiren Çelik bu gelişmenin sevindirici ve önemli olduğunu belirterek "Fransa'da bir kez daha aklıselimin, sağduyunun, ilmin var olduğu ortaya kondu.Fransa'nın 'Sarkozistan' olmadığı tescil edilmiş oldu” dedi. Çelik açıklamasında CHP ’nin geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen olağanüstü kurultaylarına da değinerek şunları söyledi:

“CHP, olağanüstü kurultaylarla anılan bir partidir. Bir kurultay yetmedi, iki kurultay yaptı yani çifte kurultay yaptı. Bunun hayırlı olmasını diliyorum, Türk demokrasisi ve çok partili hayatı açısından bunun önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Çünkü partiler, demokrasinin olmazsa olmazıdır. Anamuhalefet partisi her ülkede değerlidir. Çifte dikiş olmadan da CHP nedense bu işleri yapamıyor. Sayın Önder Sav ve onunla birlikte hareket eden muhaliflerin ‘CHP’de ideolojik sapma ve kayma’ tezini ortaya atınca, Sayın Kılıçdaroğlu , bir sapma olmadığını, özellikle ideolojik kayma olmadığını göstermek için CHP’nin özgeçmişine sahip çıkma, tek partili dikdatörya dönemindeki bütün icraatlarını savunma gibi bir refleks sergiledi.”

“CHP’NİN ÖZGEÇMİŞİNİ İŞVEREN YETERLİ BULMADI”
Çelik, CHP Lideri’nin “Demokrasinin ehliyet sahibi biziz. Şanla şerefle dolu tarihimiz var” sözlerine de değinerek “Bir benzetme yapıyor;‘Bir şahıs özgeçmişe sahip olur, bunu götürüp işverene verir. O da özgeçmişe bakar, mülakata çağırır, mülakat sonrası işe alır ya da almaz' diyor. Ben Kılıçdaroğlu'nun bu metaforu üzerinden CHP'nin özgeçmişini irdelemek istiyorum. CHP'nin bir özgeçmişi vardır, CHP bu özgeçmişini işveren konumunda olan halka 62 senedir sunuyor ve arz ediyor. Halk 62 senedir CHP'yi mülakata alıyor, her seferinde ‘Sen işe alınacak yetenekte ve nitelikte değilsin’ diye CHP'yi reddediyor” diye konuştu. Çelik, CHP’nin çok partili hayatta sadece 1946'daki baskın, erken seçimi kazandığını anımsatarak “Uluslararası gözlemcilerin gözetiminde, hukuk denetimi altında yapılan hiçbir seçimde halk CHP'ye iktidarı vermemiştir. Yani işveren CHP'nin özgeçmişini tatmin edici, yeterli bulmamıştır” dedi.

“SİZİ GİDİ ÖLÜSEVİCİLER”
AKP Genel Başkan Yardımcısı Çelik, muhalefet partilerinin merhum Başbakan Necmettin Erbakan’a ilişkin değerlendirmelerini de eleştirdi. “Sağlığında Erbakan Hoca'ya hayatı zindan eden, sağlığında her yaptığıyla ve söyledikleriyle alay etmek gibi bir basitlik içine düşen bu zihniyet, ölümünden sonra yani kendileri için bir rakip olmaktan çıktıktan sonra övgüler düzüyorlar” diyen Çelik şöyle devam etti:

“Menderes'i idam ettireceksiniz sonra oğlunu ziyaret edip, Menderes ailesine yönelik güzel şeyler söyleyeceksiniz. Buna timsah gözyaşı denir. Erbakan hoca mezarından kalksa bu muhalefete ne der biliyor musunuz? Erbakan Hoca o malum üslubuyla bunlara her halde şunu der: 'Sizi gidi ölü seviciler, sizi gidi ölü seviciler.”

“BUNA ŞİZOFRENİK HAYALLER DENİR”
28 Şubat’ın AKP’yi iktidara getirmek için düzenlendiği yönündeki iddialara da yanıt veren Çelik “Sayın Kılıçdaroğlu o kadar ileri gitti ki Sayın Başbakanın hapse girmesi de bunun için tasarlanmış. Buna şizofrenik hayaller denir. Şunu diyebilirsiniz. Her darbeden sonra halk toplum mühendislerine, darbecilere ki burada darbeyi yapan zihniyet CHP’nin fikri kardeşidir, tepkisini darbecilere, kendisini reşit kabul etmeyenlere karşı gereken dersi veriyor. 2002'de AK Parti 'nin iktidara gelmesinde, 28 Şubatçılara karşı, elbette bu toplum mühendislerine halkın ders verme arzusu vardır. Ama sanki birileri biz iktidara gelelim diye söyleminde bulunmak eğer safdillik değilse art niyettir” diye konuştu.

“MURAT 124’ÜN DİREKSİYONUNA SCHUMACHER’İ GETİRSENİZ”
AKP Sözcüsü Çelik, yeni CHP söylemleri ile ilgili de “Yeni bir CHP sunuyorlarsa halka, ülke meselelerine bakışının da değişmesi gerekir. Yoksa araba aynı şoförü değiştirseniz ne değişir. Onun için sayın Kılıçdaroğlu genel başkan olduğunda, ‘1974 model Murat 124’ün direksiyonuna Schumacher'i de getirseniz ondan başarı elde edemezsiniz. Temenni ederim ki bir daha Sayın Kılıçdaroğlu bu özgeçmişiyle övünmeyi ağzına almaz. Aksi halde CHP'nin özgeçmişini irdelemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“KIZ ÇOCUKLARINI OKUTMAYAN BEYNİNİN YARISINI KULLANMIYOR"
Çelik açıklamalarının ardından soruları da yanıtladı. Meclis'te görüşülen 4+4+4 modeli ve ilköğretim yaşının bir yaş geriye alınmasıyla ilgili soru üzerine Çelik, “Çocuklar 6 yaşına geldiği zaman okula gitmek için sabırsızlanıyor. Hayatın dinamizmini ancak eğitimin dinamizmiyle sağlarsınız. Eğitim süreci de durağan değildir. Alt komisyonda çalışılmış bu süreç devam etmektedir. Kafa yormaya devam edeceğiz. En doğrusu bulunacak. Okul çağında geçen süremiz henüz arzu edilen seviyeye gelmiş değildir. Kız çocuklarının okullaşmasına özel önem verdik. Buna rağmen burada hedef tahtasına oturtulmamız hakkaniyetle bağdaşmaz. Kız çocuklarını okutmayan milletler beyninin yarısını kullanmıyor" diye konuştu. Kız çocuklarının evden eğitim göreceğine ilişkin eleştirilere de yanıt veren Çelik, "Evde eğitim pahalı bir eğitimdir. Rastgele herkes evde eğitim yapamaz. Özürlü yatağa bağımlılara evde eğitim veriyoruz. Basit olay değil ve açık öğretim eğitim tarzıdır. Temennimiz herkesin eğitim görmesidir. Eğitimde alternatifleri çoğaltmak her zaman iyidir. Alternatiflere yolu kapatmayalım" dedi.

MERVE KAVAKÇI'YA İADE-İ İTİBAR
Çelik, Merve Kavakçı'ya iade-i itibar tartışmaları için ise şu değerlendirmede bulundu:
“Ben Merve Kavakçı Meclis'ten gönderilmesi olayında milletvekiliydim. O sahneleri Türkiye artık görmeyecektir. Seçilip cezaevinde olanlara maaşları ödeniyor. Merve Hanımın da hakkı hukuku varsa bunu alabilmesi için cezaevi gerekmiyor. Hukuk herkese uygulanmalı.”(anka)


  http://www.radikal.com.tr/108040110804018

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ölü sevici - Sinan Devrim

  Rahmetlinin ölü sevici diyeceği doğru da bunu hangi utanmazlara söyleyeceğini 10 yıllık iktidar icraatlarına bakıp da söylemek daha mantıklı.Şimdilik biz sadece ulusal tarihimizle kavgalı ve ihanet etmiş merhumların adlarını hastahanelere vermek isteyenlere diyelim.Mesela iskilipli hazretleri.Özgeçmişe gelince CHP'nin kimliğinde Türkiye Kurucusu yazar,Siznkini pek bulamadık.Okyanus ötesi imali mi deseydik.

  YORUMSUZ AKTARAYIM - Filiz Balcı Ulusoy

  Refahyol döneminin önemli isimlerinden Asiltürk: 'Merve Kavakçı'nın yemin için TBMM'ye girmesi Erbakan ve benim bilgimin dışındaydı. Meclis'i yöneten Septioğlu ile anlaşmıştık. Kendisi,' Başörtülü birinin yeminini engelletmem. Sizden isteğim tenha bir zamanda getirin' dedi. Bir de baktık ki Merve Hanım salona girmiş, nasıl girmiş bilmiyorum. Kavakçı'yı salona AK Parti'yi kuracak isimler götürdü.'

  Erbakan - ilbeg

  AKP icin de Dunya Siyonizminin ve AKP'nin hizmetcisi derdi ki arkadaslari zaten diyor bunu.

  DEMAGOJİ ÖTESİ - Sedat Gürsel

  AKP sözcüsü Çelik, muhalafete gerçeklerden uzak, yine mahalle çocuğu tadında cevaplar yetiştirmeye devam ediyor. Fransız Anayasa Mahkemesi Ermeni katliamı yoktur diyene ceza kesilmesini iptal ettikten sonra Sarkozy, Mahkemeye siz ulemaya sordunuz mu? gibi bir cevap verseydi, Türkiye'deki durum ile karşılaştırabilirdi. Çok sevdikleri Osmanlı İmparatorluğunun 630 yıllık hükümranlığında 44 tane sadrazamını boğduruğunu görmezden gelip, 89 yıllık Cumhuriyet tarihinde darbe sonucunda askerler tarafından asılmış bir tane Başbakanı sanki muhalefet asmış gibi bir söylemde bulunursanız, inandırıcı olmaz. Osmanlı Tarihi ve Cumhuriyet tarihi konusunda bilgisiz biri olduğunuzu düşündürsünüz. CHP'nin özgeçmişiyle ilgilendiğiniz kadar, keşke AKP'nin özgeçmişi ile de ilgilenseydiniz, terörde dünya markası olmuş Taliban liderlerinden Hikmetyar'ın dizinin dibinde kimin oturduğunu görürdünüz. 28 Şubat'ın size yol açtığını sadece CHP'liler değil, Erbakan'ın sağ kolu Oğuzhan Asiltürk de söylüyor, ona da bir satır eleştiri yapsaydınız. Niçin yapmadınız veya yapamadınız?

  tencere dibin kara - ezgide

  birinin hüseyin çelik'e bağlı bulunduğu partinin başkanının da bu dertten muzdarip olduğunu hatırlatması lazım. referandum sırasında başbakan da bu hastalığa tutulup erdal eren'e, necdet adalı'ya ağlamıştı bir süre. daha sonra necdet adalı'yı anan gençler örgüt üyeliğinden filan yargılanmıştı hatta o da apayrı bir konu.

  ... - osgiliath

  Mantığınızı seveyim. Atatürk kalksa sizin gibi iktidara ne derdi peki?

  tek kelimeyle - genco940

  abestle iştigal, söyleyeceğini başkaları üzerinden dile getirmenin edebi.