Erbakan için umut ışığı

Genel Kurul'da 13 Aralık'ta yasalaştırılması kararlaştırılan Ceza İnfaz Kanunu (CİK) tasarısı, dün Adalet Komisyonu'ndan geçti. Tasarının özel infaz düzenlemesini içeren maddesine AKP'liler, kayıp trilyon davası nedeniyle hapis cezası alan...
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Genel Kurul'da 13 Aralık'ta yasalaştırılması kararlaştırılan Ceza İnfaz Kanunu (CİK) tasarısı, dün Adalet Komisyonu'ndan geçti. Tasarının özel infaz düzenlemesini içeren maddesine AKP'liler, kayıp trilyon davası nedeniyle hapis cezası alan, kapatılan RP'nin lideri Necmettin Erbakan'ı cezaevine girmekten kurtaracak bir fıkra eklenmesini istedi.
CHP'liler de oy verdi
Bu amaçla hazırlanan önergeye, CHP'li Mehmet Nuri Saygun ve Mehmet Küçükaşık da imza verdi. Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in görüş belirtmediği önergeye, CHP'den Feridun Ayvazoğlu karşı çıktı. Özel maksada yönelik bu tür girişimlerin kanunların insicamını bozacağını belirten Ayvazoğlu,
"Vicdanen kabul etmiyorum" dedi. CHP'li Yüksel Çorbacıoğlu da, komisyonun, Erbakan'ın kurtarılması için kullanıldığını ileri sürdü.
Önergeye göre, 75 yaşını bitiren, üç yıl ve daha az süreli hapis cezasına mahkûm olanlar, hastanelerden 'Cezaevine girmesi uygun değildir' raporu alırsa, mahkeme kararıyla cezaevine girmeyecek. Bu kişiler cezalarını 'ev hapsi' biçiminde çekecek. Bu haktan yararlanabilmek için sebep oldukları zararı ödemeleri gerekecek. Bu koşulları yerine getirenler, şartla salıverme hakkından da yararlanabilecek.
Erbakan, RP'nin kapatılmasının ardından 731 milyar liralık Hazine yardımını sahte evrakla harcanmış göstererek Hazine zararına yol açtığı gerekçesiyle 77 parti yöneticisi ve il başkanıyla yargılandığı davada özel evrakta sahtecilikten iki yıl dört ay hapis cezasına çarptırılmıştı.
Cezasının infazı geçen yıl aldığı rapor üzerine bir yıl süreyle ertelenmişti. TCK'nın yeni hükümlerinden yararlanma başvurusu geri çevrilen Erbakan, yeni bir rapor alamadığı takdirde 23 Aralık'ta cezaevine girecek.
Erbakan, cezaevine girmemek için yasanın Cumhurbaşkanı'nca onaylanmasının ardından yürürlüğe gireceği 1 Nisan 2005'i beklemeden lehte hükümlerin uygulanması için mahkemeye başvurabilecek. Mahkeme kabul ederse Erbakan, faiziyle 1 trilyonu aştığı hesaplanan Hazine zararını öderse, cezasını evinde çekecek. Erbakan'ın ev hapsi, CİK'in yürürlük tarihi olan 1 Nisan'ı beklerse bir yıl sekiz ay, hemen başvurursa bir yıl sürecek.
Evden izinsiz çıkmak yok
CİK tasarısında, ev hapsinin nasıl uygulanacağına ilişkin açık hüküm yok. Düzenleme, çıkarılacak tüzük ve yönetmeliklerde belirlenecek. Mahkeme de ev hapsinin nasıl uygulanacağını kararında belirtebilecek. Ev hapsi cezası uygun görülürse Erbakan evinden, ancak savcının izniyle çıkabilecek, yer değişikliğini ise infaz hâkiminin izniyle yapabilecek. Evinde adli zabıta tarafından kontrol edilebilecek.