Erbakan'a kısmi af

Yolsuzlukla etkin mücadele için hazırlanan tasarı af düzenlemesine dönüştü. Erbakan'ın hapis cezasının beşte iki azaltılıp bir yıl ertelenmesinin yolu açılıyor.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi
AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Yolsuzlukla daha etkin mücadele için hazırlanan yasa tasarısı kısmi af düzenlemesine dönüştü. 'Kayıp trilyon' davasında mahkûm olan Necmettin Erbakan başta olmak üzere eski Refah Partisi (RP) yöneticileriyle
banka hortumcularını da kapsayan yasa 'Öde rahatla' formülü ile ceza indirimini öngörüyor.
Yolsuzlukla Mücadele Kanunu tasarısı, Bakanlar Kurulu'nca TBMM'ye sunuldu. Tasarı yolsuzluk suçlarından mahkûm olanlara önemli oranda ceza indirimi getiriyor. 'Öde rahatla' formülü şöyle işleyecek:
Haksız menfaat suçundan mahkûm olanlar, elde ettikleri haksız kazancı faiziyle iade ettikleri takdirde haklarındaki cezanın beşte ikisi indirilecek. Söz konusu paranın dörtte birini peşin ödeyenlerin cezaları bir yıl ertelenecek. Erteleme süresi içerisinde bu paranın tamamını ödeyenlerin cezaları ise üçte bir indirilecek.
AKP'liler de yararlanabilecek
Düzenlemeden 'RP'nin kayıp trilyon' davasında mahkûm olan Erbakan da yararlanabilecek. Neden olduğu zararın tümünü faiziyle ödemesi halinde Erbakan'ın 2 yıl 4 aylık cezası 1 yıl 5 aya düşecek. Taksitlerle ödemesi halinde ise önce cezası 1 yıl ertelenecek, ödemeyi bitirdiğinde de cezası 1 yıl 7 aya inecek. 11.5 ay hapis yatması gereken Erbakan'ın yatacağı süre, parayı peşin öderse 7 aya, taksitle ödediğinde 8 aya inecek.
Öte yandan kulislerde tasarının bazı AKP'lileri de kurtaracağı konuşuluyor.
Erbakan'la aynı davanın sanığı olan AKP milletvekilleri Mehmet Emin Tutan ve Ali Temür'un yargılanmalarını Yargıtay dondurmuştu. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile İçişleri Bakanı Aksu da 'kayıp trilyon' soruşturma kapsamındaydı.