Erbakan'ın sözleri MGV'yi kapattırdı

Lideri olduğu partiler Anayasa Mahkemesi'nce kapatılan, halen kendisi de yasaklı olan Necmettin Erbakan, bu kez sözleriyle Milli Gençlik Vakfı'nın (MGV) kapatılmasına neden oldu.

ANKARA - Lideri olduğu partiler Anayasa Mahkemesi'nce kapatılan, halen kendisi de yasaklı olan Necmettin Erbakan, bu kez sözleriyle Milli Gençlik Vakfı'nın (MGV) kapatılmasına neden oldu.
Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün MGV'nin dağıtılması istemiyle açtığı dava daha önce reddedilmiş ancak Yargıtay mahkeme kararını bozmuştu. Yeniden ele alınan dava, dün sonuçlandı. Ankara 25.Asliye Hukuk Mahkemesi, Erbakan'ın gençlik örgütü olan MGV'nin dağıtılmasını ve malvarlığının da Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devrini kararlaştırdı. Yargıtay bozma kararında MGV'nin şu suçlamalarla kapatılması istenmişti:
"MGV'nin Arap milliyetçisi bir gençlik yetiştirme çabası içinde bulunduğu görülmektedir. RP Genel Başkanı Erbakan, MGV için, 'Bir genç, ben MGV üyesiyim diyorsa dört fakülte bitirmekten daha fazla feyzalmış demektir. Cihat terk edilirse zillet gelir, bugün yaşadığımız zorlukların temelinde bu yatıyor...'demiştir."