Erdin: Sağlıklı reform çıkmaz

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Kadir Erdin, YÖK taslağıyla ilgili gelişmelerin umut vermediğini açıkladı.

İSTANBUL - Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Kadir Erdin, YÖK taslağıyla ilgili gelişmelerin umut vermediğini açıkladı. Bu hafta peş peşe yapılan Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) ve YÖK Genel Kurulu toplantılarından yine bir uzlaşma çıkmadığını belirten Erdin, şunları söyledi:
"YÖK, ÜAK ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında adeta bir Bermuda Şeytan Üçgeni'nde üniversite reformunu gerçekleştirmeye çalışmak verimsiz bir kutuplaşma ortamı yarattı. Bu süreçten sağlıklı bir üniversite reformu çıkmayacağı gözükmekte. Biz öğretim üyeleri yıllardır savunduğumuz ilkelerin arkasında durmaya devam edeceğiz.
Dernek olarak esas tercihimiz, Anayasa'nın ilgili maddelerinin değiştirilerek reform yapılması. Ancak Anayasa değişikliği olmadan da öğretim üyelerinin katılımcı olmasını sağlamak mümkün.
Görüyoruz ki, üniversitelerde katılım ve demokrasiye kesinlikle tahammül yok. Rektörler yetkilerinin kurullara devredilmesine şiddetle karşı çıkmakta. Bu üniversitelerde katılıma karşı hiyerarşik yapıdan yana bir tavır."