Erdoğan: 2015 yılının Kıbrıs'ta çözüm yılı olabileceğine inanıyoruz

Erdoğan: 2015 yılının Kıbrıs'ta çözüm yılı olabileceğine inanıyoruz
Erdoğan: 2015 yılının Kıbrıs'ta çözüm yılı olabileceğine inanıyoruz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile birlikte basın mensuplarına açıklamalar da bulundu.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile yaptığı ortak basın toplantısında, 2015 yılının Kıbrıs'ta çözüm yılı olabileceğine inandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile birlikte basın mensuplarına açıklamalar da bulundu.

Sadece Türk tarafının gayretleriyle, öz verisiyle sonuç almak mümkün değildir. Şimdiye kadar Kıbrıslı kardeşlerimiz, bu noktada her türlü gayreti göstermiş, güçlü irade koymuş ve çözümü isteyen taraf olduklarını açıkça ispat etmişlerdir. Artık Rum tarafının da işi yokuşa sürmekten vazgeçmesi ve bu yönde samimi çaba göstermesi gerekmektedir. Bunun gerçekleşmesi halinde biz, 2015 yılının Kıbrıs'ta çözüm yılı olabileceğine inanıyoruz."  

Kıbrıs'ta adil ve kalıcı bir çözüm, yalnızca adadaki tarafların değil Avrupa Birliği başta olmak üzere tüm uluslararası toplumun da çıkarınadır. Bu noktada Yunanistan'ın da bizimle çabalarını birleştirmesi ve çözüm yolunun açılması için gerekli katkıyı sağlaması gerekiyor. Yunanistan'ı bu yönde teşvik etmeye devam edeceğiz."

Kıbrıs davasında Kıbrıs Türk'ünün meşru hakları daima muhafaza edilecektir.

'ÇÖZÜM ANCAK ORTAK AKILLA OLUR'

KKTC Lideri Akıncı da Kıbrıs sorununun birlik olarak çözülecebileceğine vurgu yaptı.

Akıncı konuşmasında Anastasiadis'in Annan Planına "evet" diyen ilk lider olduğunu belirtti.

Kıbrıs sorununun tek taraflı uğraşla çözülemeyeceğini söyleyuen Akıncı, 2015 yılının bir çözüm yılı olması için gayret göstereceklerini açıkladı.

Akıncı "Haksızlığı bertaraf etmenin yolu müzakere sürecini sonuca götürmektir" dedi.

Ayrıca Akıncı "Taraflar ortak yarar perspektifi içinde devam ederse çözüm mümkün olur."  diye konuştu.

Doğu Akdeniz'deki doğalgaz kavga meselesi olmak yerine birlik olma meselesi olması gerektiğini söyleyen Akıncı, "Ben sihirbaz değilim. Çözüm ancak ortak akılla olur." dedi. (AA)