Erdoğan, ABD'den mutlu döndü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyaretinin siyasi ve ekonomik anlamda 'olumlu' geçtiğini söyledi. Erdoğan, ABD makamlarının, Türkiye'nin dünyada oynadığı ve oynayacağı rolün önemini gereği gibi değerlendirdiği ve Türkiye-ABD ilişkilerinin derinleştirilmesi yönünde arzulu oldukları gözlemini aktardı.

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyaretinin siyasi ve ekonomik anlamda 'olumlu' geçtiğini söyledi. Erdoğan, ABD makamlarının, Türkiye'nin dünyada oynadığı ve oynayacağı rolün önemini gereği gibi değerlendirdiği ve Türkiye-ABD ilişkilerinin derinleştirilmesi yönünde arzulu oldukları gözlemini aktardı.
ABD'deki temaslarını tamamlayan Erdoğan 'ATA' uçağı ile dün saat 13.20'de yurda döndü. Başbakan Erdoğan'ı, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, İstanbul Valisi Muammer Güler,
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile öteki ilgililer karşıladı.
Bush'a davet
Erdoğan Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'ndeki basın toplantısında, gezinin siyasi ve ekonomik açıdan olumlu geçtiğini söyledi, özetle şu bilgileri verdi:
Yeni vizyonlar: Sayın Bush ile görüşmede, ABD'nin global çerçevede büyük yeni kuvvet yapılandırması, büyük Ortadoğu veya genişletilmiş Ortadoğu vizyonu gibi konulardaki yaklaşımlarını en etkili ağızdan dinleme imkânı bulduk, yaklaşımımızı ifade ettik. Irak'ın toprak bütünlüğüne verdiğimiz önemi özellikle vurguladık. Terörle mücadele kararlılığımızı teyit ettik. NATO Zirvesi için İstanbul'a gelecek olan sayın Bush'u, ikili ziyaret için Ankara'ya davet ettik.
Kanaatler olumlu: Uluslararası finans kuruluşlarının Türkiye ile ilgili kanaatleri olumlu. Dünya Bankası ve IMF ile görüşmeler de çok olumlu geçti. Türkiye'nin Irak'ın yeniden yapılandırılmasında yapabileceği katkılar da ele alındı. ABD makamlarının, Türkiye'nin geniş coğrafyasında, dünyada oynadığı ve oynayacağı rolün önemini değerlendirdiklerini ve Türkiye-ABD ilişkilerinin derinleştirilmesi yönünde arzulu olduklarını da memnuniyetle gördük.
Ortak mücadele: PKK terör örgütü tabii ki gündeme geldi. Biz orada olduğumuz günde, uluslararası medyaya Irak'taki PKK terör örgütüne yönelik operasyonla ilgili açıklama da yapıldı. Tabii bu bir tesadüf değil,
olumlu çalışmalara ve uluslararası teröre karşı yapılan ortak mücadelenin bir ifadesidir.
Ambargo: Biz, bütün üzerimize düşenleri garantör ülke olarak yerine getirdiğimiz takdirde, KKTC üzerine düşenleri yerine getirdikten sonra, Yunanistan ve Rum tarafının bunları yerine getirmemesi neticesinde 'ne olur' sorusu sorulduğunda, o zaman Türkiye'nin ve KKTC'nin gündeme getireceği konu, bu insan haklarına ters olan, 40 yıldır süren ambargonun kaldırılması konusudur. İnanıyoruz ki, bu gündeme geldiğinde de AB üyesi ülkeler bu konuya çok daha olumlu yaklaşacaklardır.
'Somut talep yok'
Önemli olan çözüm: (Kıbrıs'ta anlaşma olabilmesi için gerekirse toprak verilebileceği yönündeki açıklamasının hatılatılması üzerine) Bu yeni bir konu değil. Daha önce de sayın Denktaş tarafından ifade edilmiş. Burada asıl olan çözümün gerçekleştirilmesidir. Şu anda KKTC, yüzde 36'lık bir bölüme yerleşmiştir. Burada yeter ki çözüme ulaşılabilsin. Bu noktada KKTC, daha önce yapmış olduğu açıklamalarla da iyi niyet gösterisinde bulunabilmek için bunu ifade etmiştir. Arzu edilen nedir? Burada bir neticeye varabilmektir. Bu neticeye varabilmek için bu adım atılmıştır. Şu anda da bunun yapılabilme ihtimali var. Tüm mesele, karşı tarafın da aynı iyi niyeti gösterebilmesidir.
Stratejik ortaklık: ABD'nin Türkiye'den somut olarak herhangi bir talebi yok. Daha önce müşterek attığımız adımlar, stratejik ortaklığımızın gereği olarak var. Bu görüşmemizde, bu ortaklığımızın gereği olarak daha neler yapabileceğimizi görüştük.
Erdoğan, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'in ABD gezisi sonrası istifa edeceği söylentileri olduğunu söyleyen bir gazeteciye, "Sağır duymaz uydurur kabilinden şeylerle karşımıza gelmeyin" yanıtını verdi.