Erdoğan: Aldatılan kadının hakkını koruyoruz

Başbakan Erdoğan, "AKP olarak muhafazakarlığımızın gereği aile kurumunun sağlam tutulmasıdır" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "AKP olarak muhafazakarlığımızın gereği aile kurumunun sağlam tutulmasıdır, aile kurumumuzun güvence altına alınmasıdır" dedi.
AKP Genel Merkezi'ne gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, bir gazetecinin "AB Komiseri Verheugen'in zina ile ilgili basına yansıyan sözleri vardı. Düzenlemeye kesinlikle karşı olduğunu söylüyor. Sizinle görüşmesinde de bunları gündeme getirdi mi?" sorusuna "Bunların hiçbirinin hakikatle ilgisi yok" karşılığını verdi. Erdoğan, aynı gazetecinin "Verheugen'in zinayla ilgili düzenlemenin AB sürecini olumsuz etkileyeceği yönünde demeci var" sözleri üzerine ise "Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil" dedi.
Başbakan Erdoğan, zina ile ilgili düzenlemenin şikayete dayalı olup olmayacağı sorusu üzerine şunları kaydetti:
"Biz bu konuyla ilgili söylenmesi gerekenlerin hepsini söyledik. Ben ve Cemil Bey (Çiçek) bunların hepsini çok açık, net söyledik. Bunun dışında herhangi bir şey söz konusu değil. Biz aynı istikamette gidiyoruz. Tamamıyla AKP olarak muhafazakarlığımızın gereği aile kurumunun sağlam tutulmasıdır, aile kurumumuzun güvence altına alınmasıdır. Ve bu konuda da aile kurumunun temel direği olan anne ve baba herhangi bir aldatma yaparsa, aldatılanın şikayeti söz konusu olması halinde biliyorsunuz bu konuda yargı devreye girer. Bunun dışında herhangi bir şey söz konusu değildir."
Şikayet olmaması halinde herhangi bir durumun söz konusu olmadığını kaydeden Erdoğan, 'zina düzenlemesi konusunda yapılan yorumların bir bölümünün saptırmaca olduğunu' söyledi. 1996 yılında zina yasağının kaldırılmadığını vurgulayan Erdoğan, 1996 yılında kadın ve erkek arasında eşitsizliğin bir gerekçe olarak ortaya konulduğunu ifade etti.
Hükümetin 1996 yılından kalma eşitsizlikle ilgili konuyu telafi ettiğini ve eşit hale getirdiğini anlatan Erdoğan, "Biz şu anda kadına saygının gereğini yerine getiriyoruz. Aldatılan kadının hakkını biz şu anda koruyoruz. Yaptığımız iş budur. Bunu farklı yerlere çekmenin anlamı yoktur" diye konuştu.
Erdoğan, bütün kamuoyu araştırmalarında toplumun yüzde 80'inin atılan adımı haklı bulduğunu ve hükümeti desteklediğini söyledi.