Erdoğan: Arabulucular boşa yorulmasın

Erdoğan: Arabulucular boşa yorulmasın
Erdoğan: Arabulucular boşa yorulmasın
İsrail'le ilişkilere değinen Başbakan Erdoğan, "Şartlarımızı garantiye almayan arabulucular boşa yorulmasın" dedi.

Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile eşbaşkanlık yaptığı Türkiye -Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi Toplantısı ardından Yanukoviç ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ortak basın toplantısı düzenleyerek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD 'de yayımlanan filmin ardından İslam dünyasındaki tepkiler ve Libya'daki ABD büyükelçisinin öldürülmesiyle ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine Erdoğan, ABD büyükelçisi ve üç görevlinin öldürülmesi konusunun çok çok kaygı verici olduğunu, bunu şiddetle kınadığını söyledi.

Konuyla ilgili taziye mesajını dün ABD Başkanı Barack Obama'ya gönderdiğini kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:

“Her şeyden önce acılarını paylaşıyoruz. Türkiye bugüne kadar dünyada büyükelçilerini, diplomatlarını ne yazık ki teröre kurban vermiş bir ülke. O nedenle diplomatları hedef alan bu tür saldırıları en sert şekilde nefretle kınıyorum. Terörle mücadelenin biz her zaman yanında olduk. Zira şu anda terörle mücadele içerisinde olan bir ülkeyiz bunun ne olduğunu çok iyi biliriz. Her türüyle mücadelede kararlılığımız var. Çünkü terörün dini, milleti, ülkesi yoktur, teröre karşı ortak bir mücadele şarttır. İnanıyorum ki bu hadise, Libya'daki demokratik dönüşüme yönelik atılan adımları engellemeyecektir.”

"ARABULUCULAR BOŞUNA YORULMASIN"
Başbakan Erdoğan , “Türk-İsrail ilişkilerini normalleştirmeye yönelik arabuluculuk gayretlerinin olduğu doğru mu?” sorusuna da şu yanıtı verdi:
“İsrail ile ilgili bizi bugüne kadar arayarak bizimle bu konuda görüşmek isteyenlere verdiğimiz cevap bellidir. Birincisi özürdür, ikincisi tazminattır, üçüncüsü Filistin'de ambargonun kaldırılmasıdır. Bunlardan herhangi birisi olmadığı sürece normalleşmenin olması mümkün değildir. Eğer bu üçünü garantiye, sağlama alacak varsa ara bulucuya biz 'evet' deriz. Yoksa ara bulucuların yorulmasına gerek yok.”(aa)