Erdoğan: Aşk kişinin sevdiğinde yok olmasıdır

Erdoğan: Aşk kişinin sevdiğinde yok olmasıdır
Erdoğan: Aşk kişinin sevdiğinde yok olmasıdır

Açılış için 250 kiloluk 'Ovit Tüneli Pastası' yapıldı

Rize'nin İkizdere İlçesi'ndeki Ovit Dağı tünelinin açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, "Biz milletin hizmetkarıyız. Biz Kılıçdaroğlu'nun da hizmetkarıyız. Bizin insanlık anlayışımız bu." diye konuştu.

Erdoğan: Biz Kılıçdaroğlu ’nun da hizmetkarıyız

Muhammet KAÇAR

İKİZDERE - Sivrikaya Köyü Ovit Dağı’nda yapılan Ovit Tüneli temel atma törenine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın yanı sıra bazı Bakan ve bürokratlar da katıldı.

Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da asırlık bir beklentiyi, bölgede yaşayan herkesin yüreğini saran bir proje olan Ovit tünelini hayata geçireceklerini belirterek temel atma törenlerine gitmediğini hatırlattı, sadece açılış törenlerine katıldığını söyledi. Başbakan, "Ancak bu tören anlamlı olduğu için birlikte olmayı özellikle arzu ettim. Ovit tüneli Rize ve bütün Karadeniz’i Orta Asya ile İran’a bağlayacak önemli bir güzergahın kritik geçişini oluşturuyor. Stratejik bir projedir. Bu güzergahın verimli bir şekilde kullanılması için Ovit tünelinin açılması bizim fikrimiz değil. Sultan 2’nci Abdülhamit’in döneminden itibaren Ovit’in tünelle geçilmesi için proje taslakları vardı. Sultan 2’nci Abdülhamit döneminde başlayan bu 132 yıllık bu projesi hayata geçirmek bize nasip oldu" diye konuştu.

"AŞK, KİŞİNİN SEVDİĞİNDE YOK OLMASIDIR"
Yolsuzlukların üzerine gittiklerini, dünyada yatırımların durduğu dönemde üst üste yatırımlar yaptıklarını söyleyen Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Avrupa’da yatırımlar durdu, biz yatırımlara devam ettik. Ekonomi yatırım sürdüğü müddetçe diri kalır, ayakta kalır. Onun için de istihdam mı istiyorsun? İstihdam yatırım devam ederse büyür. İşte İspanya gibi bir ülke işsizlikte yüzde 22’lere çıktı. Güya bunlar bizim çok çok örnek aldığımız ülkeler. Biz yüzde 14-15’e kadar issizlikte çıktık ama şu anda hamdolsun tekrar yüzde 10’a, 9.5’a kadar düştük, daha da düşeceğiz.

Olay sadece bu değil. Mesele aşık olmak. Aşk bu çok önemli bir şey. Aşk öyle sıradan, basit bir olay değil. Erkeğin kadınla bir araya gelmesi değil. Aşkı böyle tanımlarsan çözemezsin. Aşk kişinin sevdiğinde yok olmasıdır, mesele budur. Biz vatanımızı öyle seviyoruz, milletimiz öyle seviyoruz ve sizde yok oluyoruz, olacağız. Dağı delersin ama dağı Ferhat deler. Öyle sıradan kişiler delemez ve biz Ferhat olmaya azmettik."

"KILIÇDAROĞLU’NUN DA HİZMETKARIYIZ"
Önümüzdeki yıl Marmaray’ı açacaklarını anlatarak konuşmasını sürdüren Başbakan Erdoğan, bu sırada vatandaşların "Kılıçdaroğlu da oradan geçecek mi?" sözleri üzerine de "O oradan geçmeyecek. Ben diyorum ki ’Geç’. Biz senin için de yaptık onu. Biz milletin hizmetkarıyız. Biz Kılıçdaroğlu’nun da hizmetkarıyız. Bizin insanlık anlayışımız bu. Onun şöyle böyle demesi önemli değil" dedi.

"1 AYDA ÖDEMEZSE TARIM BAKANI’NI KAPIYA KOYARIZ"
Konuşması sırasında bazı vatandaşların "Kemal’e de bir şeyler söyle" şeklindeki sözleri üzerine yöre şivesiyle, "Ona değmez. O gitsun sağa sola konuşsun. Biz işumuze bakalım. Dağları delelim. O da bol bol laf atsın. Tilki yetişemediği üzüme koruk dermiş" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Erdoğan, Erzurum’un fasulyesi ile ünlü ilçesi İspir’den bir grubun, ’İspir seninle gururu duyuyor’ sloganı üzerine de "Biz de sizinle gurur duyuyoruz. Siz kuru fasulyeleri hazırlayın" dedi.
Çay paralarının erken ödenmesini isteyenlere de cevap veren Erdoğan, "Özel sektöre karışmam. Ama ÇAYKUR çayınızı verdikten sonra 1 ay içinde paranızı ödeyecek. Gecikme olduğu zaman Tarım Bakanı’nı kapıya koyarız. Hiç şakası yok" dedi.

Erdoğan, paradan altı sıfır atacaklarını söylediklerinde birlerinin, bu olursa Taksim’de çıkıp eşek gibi anıracağını söylediğini ifade eden Erdoğan, " Hala bekliyorum. Sözünü tut. Çık anır" ifadesini kullandı.

"ORAYA YAPAYİSUN EVİ, ATAYİSUN ONU SOKAĞA"
Erdoğan, yaylalardaki çirkin yapılaşmalara değindi ve yöre şivesiyle konuşarak, "Şu güzelim yeşillik içine çirkin evler yapmayın. Oraya yapayisun evi, atayisun onu sokağa. 4-5 kat ev olur mu, bu yeşilin içine yakışır mı? Bundan sonra dereden kot alarak yapılar yapacağız. Azami 9.50 yüksekliğinde kot vereceğiz. Buralarda yüksek bina olmaz. Bu tabiata saygısızlıktır. Deden buralarda böyle ev yapmadı. Şu doğaya, yeşile saygısı olduğu için yapmadı. Niye biz Rize’mizi örnek hale getirmiyoruz? Bir yapalum pir yapalum. Tüm Rizeliler’e yalvarıyorum; buralara farklı yerlerin mimarisi ile ev yapmayın. Rize’muze yakuşsun bunlar. Gelirken helikopterden gördüm, yakışmıyor" dedi.

250 KİLOLUK OVİT TÜNELİ PASTASI
Başbakan Erdoğan, konuşmasının sonunda müteahhitle tünel projesinin bitirilme süresi konusunda pazarlık yaptı. Erdoğan, 44 ay olan ihale süresinin fazla olduğunu belirterek, 2016 yılının Mart ayına denk gelen süreyi 2015 yılının Kasım ayına indirdi. Ovit Tüneli temel atma töreninde, Rize’deki pasta ustaları tarafından 3 günde yapılan 250 kiloluk, Ovit Tüneli şeklindeki yaş pasta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlar tarafından kesildi. (dha)