Erdoğan: Atılan adımlarla o özürlerin dilendiği açıktır

Erdoğan: Atılan adımlarla o özürlerin dilendiği açıktır
Erdoğan: Atılan adımlarla o özürlerin dilendiği açıktır
Başbakan Erdoğan, İçişleri Bakanı Şahin'in yaptığı açıklamalarla ilgili 'Biz açıklamamızı yaptık... Terör örgütü veya uzantılar daha farklı beyan bekliyorsa kusura bakmasınlar... Kimsenin dümen suyunda değiliz' dedi.

Enver ALAS - İbrahim YILDIZ

İSTANBUL - Başbakan Erdoğan Kazakistan ziyareti sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Uludere olayı sonrası partisinde yaşanan tartışmalarla ilgili bir soruya "Başından beri bir şey söyledim. AK Parti’nin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ’dır. Yaptığı açıklamayı arkadaşlarıyla değerlendirerek yapar.

Biz açıklamamızı yaptık. Neydi bu açkılama. Burada bir hatanın olmuş olabileceğini daha başta söyledik. Ama bu bölgenin terör bölgesi olduğunu da söyledik. Kimsede kalkıp sınır boyu kaçakçılığı yapanların yatığı kaçakçılığı meşru gösterme gayreti içine giremez.

Bu konularla ilgili olarak bizler yasanın belirlediği tazminatın çok çok ötesinde açılan hesaplara yatırdık. Başbakan yardımcım aileleri ziyaret etti. Eşlerimiz gittiler. Ziyaretleri yaptılar. Eğer insaniyse biz görevimizi yaptık.

Terör örgütü veya uzantılar daha farklı beyan bekliyorsa kusura bakmasınlar. İdari inceleme yapılıyor. Adli incelemeler devam ediyor. Yapacağımız herhangi bir şey yok. Süreci takip ediyoruz, izliyoruz. Kimsenin dümen suyunda değiliz. Adaletin tecellisini bekliyoruz.

Yok şöyle özür dilensin böyle dilensin. Atılan adımlarla o özürlerin dilendiği açıktır. Zorla gündemde tutanlar terör örgütü ve uzantılarıdır. Samimi olmadığı ortadadır. İstismara dönüştürmenin gayreti içinde olanlar vardır. Kimsede medya da değil bu konuyu fazla istismar etmesin. Bizim şöyleyeceğimiz budur. Grubumdan da farklı bir açıklama gelmeyecektir" dedi.

Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin, “4 4 4” olarak bilinen yasanın iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemini reddetmesine ilişkin olarak da “ CHP 'nin şekil açısından, usul açısından yapmış olduğu Anayasa Mahkemesi'ne müracaatı, Anayasa Mahkemesi değerlendirdi ve malum reddetti. Şimdi ise esasla ilgili olarak böyle bir müracaatı yapacaklarından bahsediyorlar. Tabi ben olayın detaylarına girmeyi lüzumsuz addediyorum ama bu bir şeyi tabi ortaya koyuyor. CHP'nin, özellikle Genel Başkanı'nın ne kadar samimiyetten uzak olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

MİT GEREKİRSE İMRALIYLA YİNE GÖRÜŞÜR
Erdoğan, MİT’in Oslo görüşmelerinin ortaya çıkmasının ardından bu tür görüşmelerin devam edip etmemesi konusunda nasıl bir yol izledikleri sorusuna ise şöyle dedi:

Ben Milli İstihbarat Teşkilatımın mensuplarını başbakanlığım dönemimde İmralı'ya gönderdim. Açıkça söylüyorum yarın da gönderirim, öbür gün de gönderirim. Niye? İstihbarat teşkilatının görevi budur, dünyanın neresine giderseniz gidin budur. İstihbarat teşkilatının mensupları, bağlı bulunduğu merciden izin alarak gider, bunun dışında başka mercilerden izin almak suretiyle buraya gidilmez. Kimse de onlara bu attıkları adımlar sebebiyle hesap soramaz, çünkü görevlerinin özelliği budur, niteliği budur. Onlar da bu görevlerini cansiperane yapmaktadırlar. Medya da burada lojistik desteğini, terörle mücadelede her zaman hükümetinin yanında hissettirmelidir. Hissettirmiyorsa bilesiniz ki, yazılı ve görsel medya da bu işte vebaldedir.

Erdoğan, bu görüşmelerle ilgili yapılan eleştiriler be BDP ’nin İmralı’ya gitme talebi hakkında ise “Karşımızdakiler bir defa siyaseti nasıl yapacaklarını veya bu tür müzakereleri nasıl yapacaklarını, nasıl yaklaşacaklarını, bunu bilmiyorlar. Eğer siz kalkıp bu müzakereleri bile bir hukuk devletinin içerisinde olması gereken çerçevede değil de farklı talepler için yapacaksanız, o zaman bizim bu kadar boş vaktimiz yok. Nitekim şimdi de böyle bir Adalet Bakanı'ndan talebin içeriğinde İmralı konusu olunca, bu konuda zaten tavır bellidir. Bu bir siyasi müzakere değildir, bu çok farklı bir şekilde her şeyi belli olan bir netice için zaman kaybıdır” dedi. (ajanslar)