Erdoğan aynı telden

Başbakan Erdoğan, Avrupa Komisyonu'nun 6 Ekim'de çıkacak ilerleme raporu öncesinde AB'yle gerilimi, Alman Deutsche Welle televizyonuna değerlendirdi: "Yeni TCK, Kopenhag Kriterleri'nin parçası değil, kendiliğimizden attığımız bir adım."
Erdoğan'ın sözleri şöyle: "Verheugen Ankara'da çalışmaların bittiğini ve zinanın raporla ilgili olmadığını söyledi. AB bizi istemezse, biz bunun adını 'Ankara siyasi kriterleri' koyar ve yolumuza devam ederiz."

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) Kopenhag Kriterleri'nin bir parçası olmadığını, Türkiye'nin kendi istediğiyle attığı bir adım olduğunu söyledi.
Başbakan Tayyip Erdoğan, komisyonun genişlemeden sorumlu yetkilisi Günter Verheugen'in son Türkiye ziyaretinde kendisine tüm reform çalışmalarının tamamlandığını söylediğini belirtti.
Erdoğan, Avrupa Komisyonu'nun 6 Ekim'de yayımlayacağı rapor öncesi yaşanan gelişmelerle ilgili Alman Deutsche Welle (DW) televizyonunun sorularını yanıtladı. Erdoğan Türkiye'nin üyelik müzakerelerine başlamasıyla ilgili nasıl bir karar beklediğine dair soruya şöyle cevap verdi:
'Yolumuza devam ederiz'
"Bu süreci olumlu etkilemek ve kriterleri yerine getirmek için her şeyi yapıyoruz. Şu ana dek reform yasalarıyla ilgili bir sorun çıkmadı. Son olarak Verheugen'in Türkiye'ye yapmış olduğu ziyarette 'Bizim artık uyum yasalarıyla ilgili yapacağımız bir şey var mı?' diye sorduğumuzda kendileri 'Hayır, artık Türkiye'nin yapacağı bir şey kalmamıştır ama uygulamada bazı eksiklikler var' dedi.
Kaldı ki bunu biz de biliyoruz. Kendisiyle zina konusunu da münazara ettik. Verheugen bunun komisyonun ilerleme raporuyla hiçbir ilgisinin olmadığını ama Türkiye'yle üyelik müzakerelerinin başlamasına dair karar verecek olanların kafalarını bulandırabileceğini söyledi. Artık bu tartışmalara bir nokta koymamız lazım. 25 AB üyesi var. Üye ülkelerin tamamı şu anda Kopenhag Siyasi Kriterleri'ni yerine getirmemiştir. Yerine getirmediği halde tam üye olmuştur."
AB'nin ortak ceza kanunu olmadığını belirten Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir defa yeni TCK, Kopenhag Siyasi Kriterleri içersinde yoktur. Aynı şekilde istinaf mahkemeleri, Ceza Muhakemeleri Usulü Yasası, İnfaz Yasası da Kopenhag Siyasi Kriterleri içerisinde yoktur. Bunlar bizim AB yolunda hazırlık olarak kendiliğimizden attığımız adımlardır. Bu arada bugüne kadar AB'nin sadece ortak anayasasının belirlendiğini de unutmamak lazım. AB'nin ortak ceza yasası yoktur. Bizim ceza yasası reformumuz iyi niyetle ortaya koyduğumuz ekstra gelişmelerdir. Umarım Avrupalı dostlarımız bunu böyle kabul edeceklerdir. İhtimal vermiyorum ama AB bizi istemezse, biz bunun adını kalkarız 'Ankara Siyasi Kriterleri' koyarız ve yolumuza aynı şekilde devam ederiz."