Erdoğan: Babacan ve Başçı artık kendine çeki düzen versin

Erdoğan: Babacan ve Başçı artık kendine çeki düzen versin
Erdoğan: Babacan ve Başçı artık kendine çeki düzen versin
Cumhurbaşkanı Erdoğan, faiz oranları nedeniyle bir süredir sert şekilde eleştirdiği hatta 'vatana ihanet' imasında bulunduğu Merkez Bankası'nın Başkanı Erdem Başçı ile Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ı bu kez bizzat hedef aldı. Babacan'a 'kendine çeki düzen ver'; Başçı'ya 'bana laf yetiştireceğine kura müdahale et' dedi.

RADİKAL – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , uzunca bir süredir sert biçimde eleştirdiği Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın kendisiyle görüşme talebi olduğunu belirterek, “Çağırıp konuşacağız. Onun bağlı olduğu Sayın Bakan’la (Ali Babacan) bunu konuştuk. Ama bakıyorum ki aynı durumdalar. Şimdi burada bu uyarılar yapıldığı halde artık biraz kendine çeki düzen ver” dedi.

Geçtiğimiz cuma günü, ‘Yüksek faiz vatan hainliğidir’ diyerek Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya yönelik eleştirilerinin dozunu artıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Suudi Arabistan’a giderken uçakta gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

Erdoğan’ın yanıtlarını Hürriyet gazetesi yazarı Akif Beki bugünkü köşesine taşıdı. Beki’nin aktardığı soru ve yanıtlar şöyle:

‘MERKEZ BANKASI’NDA PARALEL YAPIYA İHTİMAL VERMİYORUM’

* Faiz tartışması sürüyor, Merkez Bankası’nda sizce ‘paralel yapı’ bağlantısı mı var?

Merkez Bankası’ndaki arkadaşlarımızın paralel yapıyla ilişkili olduklarına doğrusu ihtimal vermiyorum. Alt takımlarda bu tip insanlar var mıdır, yok mudur? Bunların incelemesini yaptık, yapıyoruz. Fakat üst makamda, karar alma mekanizmasındaki arkadaşlar için böyle bir şey söylemem. Böyle bir şey buraların bağımsızlık noktasındaki ilkeleriyle de çelişir. Ben Cumhurbaşkanı olarak eleştirimi yaparım, yapabilirim. Buna kimsenin de müdahale etme yetkisi yok. Ortada bir gerçek var, faizler düşmezse yatırıma şiddetle ihtiyacı olan Türkiye , yatırım yapamaz. Nitekim bakın şu anda özel sektörün yatırım noktasında ciddi bir yatırım zaafı var. Yatırım yarışı yok, bir duraklama içindeyiz. Bizim burada hızlanmamız gerekiyor. Ekonomik krizin dünyada olduğu bir dönemde biz bir şeye çok dikkat ettik. Neydi o? Yatırımları hiç kesmedik, eleştiri de aldı ama biz hiç hız kesmedik. Faizler düşerse bu yatırımlar devam eder.

BABACAN’A: BU UYARILAR YAPILDI, ARTIK KENDİNE ÇEKİ DÜZEN VER

*Merkez Bankası Başkanı ile çağırıp konuşmak yerine kamuoyu önünde tartışmasanız diye bir görüş var. Ne dersiniz bu eleştirilere?

Bu arkadaşı çağırıp konuşmadığımı kim söylüyor? Bugünlerde yine bir talebi var, çağırıp konuşacağız tabii. Ama onun bağlı olduğu Sayın Bakan’la (Ali Babacan) bunu konuştuk. Ama bakıyorum ki aynı durumdalar. Şimdi burada bu uyarılar yapıldığı halde artık biraz kendine çeki düzen ver. Bakın çok ilginçtir Başçı ne dedi, ‘Ayın 4’ünde Para Kurulu’nu toplayıp faizin düşüşünü gözden geçireceğiz.’ Ne oldu, bir gün kala vazgeçti. Neymiş, enflasyonda beklenen düşüş olmamış. Birileri çıkıp farklı şeyler söylüyor. Ben de farklı şeyler söylüyorum. Ben mecbur muyum birilerinin söylediğini söylemeye? Ben diyorum ki faiz sebeptir enflasyon da neticedir. Bu da benim tezim. O ise enflasyon sebeptir, faiz neticedir diyor. Nereye bağlıyor, enflasyona bağlıyor. Eğer enflasyon düşerse faizi düşürecekmiş. Bu demek senin yanlış yolda olduğunun alametidir... Bu milletle, girişimciyle, yatırımcıyla dalga geçmenin anlamı yok.

BAŞÇI’YA BANA LAF YETİŞTİRECEĞİNE KUR İÇİN TEDBİR AL

“Merkez Bankası sadece benim görevim enflasyon ve fiyat istikrarı derse, bir defa kendi görevini anlayamamış demektir” diye konuşan Erdoğan, Merkez Bankası’nın istikrar, büyüme ve kur hareketlerini takip etmek durumunda olduğunu söyledi. Erdoğan şöyle devam etti: “Ama sen sene içinde 3-4 kere enflasyonu revize etmeye kalkarsan burada bir yerde su kaçağı var demektir. Ama sen ne yapıyorsun, Cumhurbaşkanı’na ve aleyhte konuşanlara laf yetiştiriyorsun. Yarın kur yine sıçradı diyecekler, tamam da tedbiri al. Bu konuda Merkez hassas ve tedbirli olmak zorundadır. Bu işi Batılı güçlerin verdiği kararlara göre hareket etmekle sürdüremez, faiz lobisinin verdiği talimatlarla hareket edemez. Faiz lobisi alkışlıyor diye bir karar alamazsınız. Amerika’nın Japonya’nın Avrupa ’nın faiz oranları ortadadır. Bütün bunlar ortadayken bize ne oluyor, bu kadar yüksek faiz? Eğer komisyonları falan katarsak, 14-15’lerin bile üzerine tırmanıyor.

ERDEM BAŞÇI’YA ‘GECİKMELİ’ GEÇMİŞ OLSUN

* Merkez Bankası Başkanı bir rahatsızlık geçirdi, aradınız mı ya da geçmiş olsun demeyi düşünür müsünüz?

Rahatsız olduğunu duymadım. Böyle bir rahatsızlık geçirdiyse şimdiden gecikmeli de olsa ‘geçmiş olsun’ derim. Onu oraya getiren, onayını veren benim, büyük umutlarla oraya getirdik. Ama bu benim kendi görüşlerimi söylemeyeceğim anlamına gelmez.

“MERKEZ BANKASI’NIN MEVZUATI DEĞİŞEBİLİR” SİNYALİ

* Dünyadaki diğer merkez bankaları ne yapıyor? Enflasyonla mücadele ederler mi mesela?

Dünyadaki diğer merkez bankaları enflasyonla mücadele verir. Ama enflasyonla mücadelede, büyüme noktasında, kur düzeni konusunda gövdesini ortaya koyar. Ama bizdeki kaçıyor.

* Merkez Bankası ile ilgili mevzuat değişebilir mi?

Şimdi o artık hükümetle ilgili bir konu. Hükümet bir adım atarsa ki biz de bazı şeyler söyleriz. Ben de birikimimle müşterek bir çalışma içinde olmak isterim.

Erdem Başçı: Rivayetler ortaya atılmış görevimizin başındayız

Merkez Bankası: Erdem Başçı'nın istifası söz konusu değil