Erdoğan: Babasının yolundan giden bir Esad var

Erdoğan: Babasının yolundan giden bir Esad var
Erdoğan: Babasının yolundan giden bir Esad var
Başbakan Erdoğan Rusya'ya gerçekleştirdiği bir günlük ziyaret sonrası Ankara dönüşünde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Rusya temaslarında Suriye ilgili görüşülen konuları şöyle özetledi:

- BMGK’nın bu konuda atacağı bir adım bu katliamların durdurulmasını sağlayabilir. Bu konuda Rusya ile hemfikiriz. Barışın gelmesi için Suriye halkının iradesine saygı duyulması lazım. Biz özellikle toprak bütünlüğünden, halkın birli ve beraberliğinden yanayız. İstediğimiz sadece bu insanlar öldürülmesin.

- Binlerce insan ölüm tehditleri nedeniyle ülkelerinden kaçıyor. Baba Esad’ın yolundan giden bir oğul var. Bunun yanında olmamız mümkün değil. Katliamların durdurulması konusunda Rusya ile ikili çalışmalara hazır olduğumuzu belirttik. Gerek putun gerekse biz bakanlarımıza talimatı verdik. Süreci izliyorlar.

-Cenevrede biz Esad’ın olmadığı bir geçiş hükümetinden bahsettik. Orada genel kanı da buydu. Geçiş hükümeti aynı zamanda bir seçim hükümetidir. Demokratik bir yarış içinde Suriye halkının seçimlerini yönlendirecek bir hükümet. Bugüne kadar yaşanan olumsuzluların nedeni Esad yönetimidir.
- Esad’la 8-9 yıl bunları konuştuk ve hep aldatan bir hükümet gördük. Ve daha sonra da insanların öldürüldüğü süreç başladı. Bu havanın geldiği dünden belliydi. Bu insanların üzerine bombalarla tüfekle giderseniz bu insanlar da ölümden öte ölüm yok diyecek seviyeye gelecektir. Bu tablonun sorumlusu kim? Yönetim kendini hesaba çekmelidir.

- Rusya’nın Esad’ın olmadığı bir yeni hükümet konusunda tereddütleri vardı. Onlara da bazı başa öneriler sunduk ve onlar da bunlar üzerinde düşüneceklerini söylediler.

SURİYE’NİN ‘TÜRK İSTİHBARATI YAPTI’ İDDİASI
Erdoğan, Suriye Enformasyon Bakanı’nın saldırıdan Türkiye istihbaratını sorumlu tutmasını da ‘dezenformasyon’ olarak Niteleyerek şöyle dedi:

-Bu açıklamayı Beşar Esad yapmadı. DezenformasyonA bu tür eylemlerde dikkat edilmeli. Dezenformasyonla uçağımızI düşürdüKLERİ halde önce kaçma yolunu denediler, sonra başka yollara girdiler. Bunda ulusal medyamızın da katkısı oldu. Başbakan ve Bakanlar yerine ABD ’nin bir gazetesine, Suriye’nin açıklamalarına inandılar. Bugünkü de bir dezenformasyondur.
-Bizim Suriye’de böyle bir şeye tenezzül ettiğimizi iddia edemez. Suriye hükümeti kendini hesaba çekmelidir. Suriye’de bir katliam var. Bu muhalif güçler nasıl oluştu, ordudan askerler neden kaçıyor. Bu açıklamanın kabul edilir bir yanı yoktur ve daha fazla söylenecek bir şey de yoktur.

IRAK’TA BİR FEDERASYON VAR
Erdoğan, Irak merkezi yönetiminin ‘petrolümüzü izinsiz kullanıyorsunuz’ ve hava sahamız ihlal ediliyor açıklamaları için de şöyle dedi:

- Irakta bir bölünme yoktur. Irakta bir federasyon vardır ve eyaletler vardır. Kuzey Irak dışında da eyaletler olabilir. Kuzey Irak’ın haklarının merkezi yönetim tarafından verilmemesi sorunlar yaratıyor. Bu yönetime verilen sözler yerine getirilmeyince şu anki sıkıntılı ve nahoş durumlar ortaya çıkmıştır. Dileriz bunları aşar ve amaçlanan barış ortamını sağlarlar.

- Bizim sadece terör bölgesine yönelik bir taarruzumuz vardır. Terör bölgesine gücümüz yetmiyor diye bizzat bana söylediler. Bunların söylediği (hava sahamız ihlal edildi) bizim uçağımız değildir. Bahsedilen uçak başka bir ülkeye ait bir insansız hava aracıdır. Ve açıklamayı da o ülke yapacaktır.