Erdoğan: Bank Asya için BDDK gereğini yapmalı

Erdoğan: Bank Asya için BDDK gereğini yapmalı
Erdoğan: Bank Asya için BDDK gereğini yapmalı
Katar dönüşü uçakta soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, IŞİD'e yönelik bir operasyon öncesi Türkiye'nin Irak ve Suriye'de tampon bölge kurup kurmayacağı sorusuna "TSK çalışıyor, önümüze getirecekler gerekirse karar vereceğiz" dedi. Erdoğan, İhvan (Müslüman Kardeşler) yöneticilerinin Türkiye'ye gelmesine de yeşil ışık yaktı. Erdoğan'ın, "Hükümetle haftada sadece bir görüşmeye mecbur değilim, bu hafta da 3 de olur, 4 de olur" açıklaması da dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan , Katar dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, IŞİD'e yönelik operasyondan ABD ile ilişkilere, Bank Asya'nın durumundan tampon bölgeye dair önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasında şu başlıklar öne çıktı:

ABD İLE İLİŞKİLER:  (Washington Post'ta çıkan iddia) ABD ile stratejik ortaklık devam ediyor, diğer haberler uydurma

TÜRKİYE IŞİD'DEN PETROL ALDI MI?: ABD basınında bu konuda çıkan haberler kötü ve art niyetli. Çirkin, yalan, adice bir ifade... ABD basını asparagas haberde çok mahir

IŞİD'İN ELİNDEKİ KONSOLOSLUK PERSONELİ: Bu konuda çok hassasız. Temaslarla çözme gayretindeyiz. Türk istihbarat birimleri 3 aydır bu yönde çalışmalar yürütüyor.

IŞİD'E YÖNELİK ABD OPERASYONU: İnsani boyutta her desteği veririz. Bu konuda çalışmalar yapılacak, bir yol haritası ortaya konulacak. O yol haritasını gördükten sonra bizi tam olarak tatmin edip etmeyeceğini söyleyebiliriz.

SURİYE VE IRAK'TA TAMPON BÖLGE: İşin teknik boyutu Silahlı Kuvvetler'de. TSK çalışıyor, önümüze getirecekler, gerekirse karar vereceğiz.

İHVAN YÖNETİCİLERİNİN KATAR'DAN GÖNDERİLMESİ: Sürgündeki yöneticilerin Türkiye'ye gelme talepleri olursa bakarız, engel yoksa gerekli kolaylığı gösteririz.

BANK ASYA: Dip yapma süreci var. BDDK kararını vermeli, aksi takdirde sorumlu olur. Bankacılık kuralları var, taşıma suyla değirmen dönmez. Takip edip bilgi almalıyız, ben takipteyim. Bana gelen riskli durumda olan başka bir banka bilgisi yok.

KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARININ AÇIKLAMALARI: Ekonomik bir risk söz konusu değil. Bunlar siyasi açıklamalar, ekonomik ve bilimsel bir temeli yok. Başbakana söylerim,  gerekirse Fitch ve Moody's ile ilişkileri keseriz. Bunlar bize bir şey kazandırmış değil.

ÇÖZÜM SÜRECİ: Henüz sağlıklı bir sonuç aldık diyemeyiz ama umut var, bölge halkı çok umutlu. (Sürecin önündeki en büyük tehlike nedir sorusu üzerine) Tahriklere kapılmamak ve soğukkanlılığı elden bırakmamak lazım. Bayrak indirme, araç yakma vs. provokasyondur. Siyaset risktir, bu riski göze almazsanız olmaz..

KÜRTÇE OKUL: Devletin resmi dili Türkçedir, seçmeli ders olarak Kürtçe öğrenilebilir. 

HÜKÜMETLE İLİŞKİLER: Hükümet hafta bir görüşmeye mecbur değilim. Bu haftada 3 de olur 4 de...

AB SÜRECİ: AB'de şu anda genişleme karşıtı bir yapı olsa da müzakere sürecindeki Türkiye'ye karşı yaklaşımı daha farklı olmalı. BM Genel Kurulu'nda görüşeceğim liderlere de bu konudaki beklentilerimi aktaracağım. 
 
TÜSİAD'DAN BEKLENTİLERİMİZ VAR: Yeni Türkiye iddiasının arkasındayım. Hükümet de arkasında. Bu iddiayı sivil toplum örgütleri de sahiplenizse çok hızlı yol alabiliriz. TÜSİAD’dan da bu yönde beklentimiz var.