Erdoğan: Barış için hayırlı olsun

Sea Island'daki G-8 zirvesine katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, eski DEP milletvekilleri için alınan tahliye kararının, ülkenin barış ve huzuru için hayırlı olmasını diledi.

SAVANNAH - Sea Island'daki G-8 zirvesine katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, eski DEP milletvekilleri için alınan tahliye kararının, ülkenin barış ve huzuru için hayırlı olmasını diledi. Erdoğan, kararı şöyle değerlendirdi:
"Türkiye, iktidarımız döneminde bir reform süreci geçiriyor. Yargıtay, Anayasa'da yapılan değişiklikleri göz önünde bulundurarak tekrar değerlerdirme yaptı ve bunun sonucu olarak bir karara varıldı. Adli yargı, kurallara uygun davrandı. Ülkemizin barış ve huzuru için hayırlı olsun.
'AB üyeleri soruyordu'
İşin başından beri gerek Kıbrıs konusunda, gerek DEP'lilerle ilgili konuda gittiğimiz bütün ülkelerde bunlar bizim önümüze konuyordu. Sonunda artık Kıbrıs konusunda bir noktaya geldik. Bu konuda da üzerimize düşen görevi yaptık. Neydi bizim görevimiz? AB üyesi ülkeler sürekli, 'Bu yeniden yargılanma sürecini başlatsanız' diyorlardı. Hükümetimiz bununla ilgili zemini de hazırladı. Ve yeniden yargılanma süreci başladı. Mahkeme aynı kararda ısrar etti. Yasal düzenlemeler noktasında yürütme ve yasama organına, Avrupa Birliği uyum paketleri noktasında son hazırlıklar da yapıldı. DGM'lerin kaldırılması bu zemini hazırlamış oldu diye düşünüyorum. Yargı da sonunda böyle bir karar verdi.
Temennimiz odur ki, ülkemizde de barışa gölge düşürecek vesileleri bu adım ortadan kaldırmış olur. Ne bölgesel ayrılıklar, ne Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı tüm etnik unsurlar, bunu ayrılık veya ayrıcalık olarak kullanmasın. Çünkü biz, tüm vatandaşlarımızı canımız, ciğerimiz, kardeşimiz olarak görüyoruz. Bölgeler ve inançlar arasında herhangi bir ayrım söz konusu olamaz. Biz bunları kırmızı çizgilerimiz olarak görüyoruz. El ele vereceğiz."