Erdoğan: Başımız dik

Başbakan Tayyip Erdoğan, AB konusunda teslimiyetçi politika izlemediklerini belirterek, "Bütün ülkelere karşı başımız dik, alnımız açıktır" dedi.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, AB konusunda teslimiyetçi politika izlemediklerini belirterek, "Bütün ülkelere karşı başımız dik, alnımız açıktır" dedi.
Üç hafta aradan sonra partisinin grup toplantısına katılan Erdoğan, Türkiye'nin bütün dünya medyasında, dünya entelektüelleri ve devletlerinin gündeminde sürekli konuşulan bir ülke olduğuna dikkat çekerek şu mesajları verdi: "Türkiye, dünya devletlerinin, aydınların ve medyanın gündeminde farklı şekilde yerini alıyor. Tek boyutlu bir dış siyaset, ya da hakkaniyetten uzak, bazılarının iddia ettiği gibi 'teslimiyetçi bir dış siyaset' izlemeyerek, Türkiye'nin bölgesinde barış ve güvenin teminatı olduğunu herkese kabul ettirdik. Hamasete kesinlikle prim vermedik. Kışkırtmalara rağmen Türk halkı da artık bayat siyasete yaklaşmıyor.
Rusya Devlet Başkanı Putin'in tarihi ziyaretiyle 500 yıllık Türkiye-Rusya ilişkileri yeni bir dinamizm kazanacak ve komşularımız açısından da verimli neticeler alınacaktır. Ticaret hacmini asgari 15 milyar dolara çıkarma konusunda anlaştık.
Gerek ekonomide, gerek siyasette, gerek özgürlükler alanında milletin önündeki engelleri kaldıracak yapısal reformları, özgürlükçü siyasi düzenlemeleri kararlılıkla gerçekleştirirken, bazılarının iddia ettiği gibi öncelikle dış dinamikleri gözetmedik. Dünyadaki bütün ülkelere karşı başımız dik, alnımız açıktır."