Erdoğan: Başkanlık için 400 milletvekili lazım

Erdoğan: Başkanlık için 400 milletvekili lazım
Erdoğan: Başkanlık için 400 milletvekili lazım
Bursa'da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 Haziran'da yapılacak milletvekili seçiminde, isim vermeden AK Parti için oy istedi. Erdoğan, "Cumhurbaşkanı olarak sadece istikbale yönelik kanaatlerimi söylüyorum. Ne diyorum; 7 Haziran seçimlerinde biz Yeni Türkiye'yi istiyorsak, 400 milletvekilini vereceğiz" dedi.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Bursa Orhan Gazi Meydanı’nda gerçekleştirilen toplu açılış töreninde bir konuşma yaptı. Konuşmasında, muhalefeti eleştiren Erdoğan, milletvekili seçiminde de başkanlık sistemi için 400 milletvekili istedi.

İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“SİZ YÜZDE 55’İ BUNUN İÇİN VERDİNİZ BİZE”

"Benim gezilerimi çekemeyenler var. Bir parti vekil görevlendirmiş, YSK’ya başvuruda bulunmuşlar. Cumhurbaşkanı seçime kadar konuşmasın. YSK’da böyle bir başvuruyu kabul etmedi. Bunların durumu budur…İstiyorlar ki Cumhurbaşkanı Ankara ’da koltukta otursun, başka işe karışmasın. Kağıtları imzalasın sadece istiyorlar… “Oturan yatan Cumhurbaşkanı olmayacağız” dedik. Siz de yüzde 55’i bunun için verdiniz bize. Ankara’da sadece evrak imzalayan bir Cumhurbaşkanı olursa emanete hıyanet etmiş oluruz. Diyorlar ki cumhurbaşkanı meydanlara indi. Yahu asıl mesele sizin meydanda olmamanız…

Erdoğan'dan Davutoğlu'na müdahale geldi

Siz bulunduğunuz yere bakın. Yanlış yerde duran sizsiniz. Yanlışlarla kol kola yürümek sizi iktidara götürmez, yanlışa sürükler. Bir siyasi genel müdür diyor ki “ben o teröristlerin önünde yürürüm.” Bir kere elinde molotof, taş, misket varsa halkın dükkanına, arabasına saldırıyorsa bunlar teröristtir. Onun önünde yürüyeceğini söyleyen kişi de ondan nasibini almış demektir.

"BUNLAR DÖRT DÖRTLÜK CAHİL"

Elinde molotof, sapan, misket varsa bunlar teröristtir. Elinde molotofla terör estiren insanlara sahip çıkamayız. Seyirci kalamayız. Yeter ki meclis Genel Kurulu’ndan geçsin. İçeride de dışarıda da bunu çekemeyenler var. Başkanlık sistemi bu çerçevede gündem gelmiş konular. 2023’te Türkiye ’yi en gelişmiş ülkesi haline getireceksek bu konuları konuşmalı, adım atmalıyız. Madem bu gömlek bu beden dar geliyor gelin yerine yenisini getirelim. Bunlar dört dörtlük cahil.

“YENİ TÜRKİYE İSTİYORSAK 400 MİLLETVEKİLİ VERECEĞİZ”

Hayır, ben cumhurbaşkanı olarak sadece istikbale yönelik kanaatlerimi söylüyorum. Ne diyorum; 7 Haziran seçimlerinde biz Yeni Türkiye’yi istiyorsak, 400 milletvekilini vereceğiz. Diyoruz ki eğer yeni anayasa istiyorsak 400 milletvekilini vermek lazım, bunlarla böyle uğraşmaya gerek yok. Bir başkanlık sistemini istiyorsak 400 milletvekilini vermek lazım ki bu gerçekleşsin. Çözüm süreci istiyorsak 400 milletvekilini vermemiz lazım ki gümbür gümbür iktidarda olan bir parti bunu gerçekleştirsin."

"SEN HOCA MISIN YOKSA BANKA PATRONU MUSUN?"

Pensilvanya’daki bir zat bir gazetede köşe yazıyor. Sen hoca mısın yoksa banka patronu musun? Sırtını nereye yaslıyor? Malum New York Times gazetesine…Acaba bu gazetenin patronları kim? Nasıl burada yazdırıyorlar.


  http://www.radikal.com.tr/1287898128789815

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yalan - user942030

  sayın cumhurbaşkanımıza lafım yok ama merak ediyorum bir insan binlerce insanın gözüne baka baka şerefi ve namusu üzerine ettiği yemini nasıl çiğner? dediğim gibi konunun sayın cumhurbaşkanımızla ilgisi yok.

  KİME LAZIM 400 MİLLETVEKİLİ? - m.rozbilen

  Sayın Cumhurbaşkanım, 400 milletvekili CHP'ye mi HDP'ye mi lazım? Bir zikretseniz de öğrensek. Ona göre oy'umuzu vereceğiz de. Zatialiniz nereye, kime işaret etseniz biz oraya. Bir yularımız eksik kalmış.

  oy toplama - user762143

  diyelim ki başkanlık sistemi geldi gelmesi isteniyor 1- bunu meydanlarda sayın başbakanımız anlatsın 2- başkanlık gelse bile sayın cumhurbaşkanımızın başkan olmasını ben istemiyorum benim bildiğim ilk halifeler halifeliği istemiyor ama ikna ile biraz zorla getirtiliyor ama sayın cumhurbaşkanımıza bak ki başkan olmak için yasaları bile çiğneyip oy toplama peşinde

  - - user864653

  Bir siyasi parti için oy isteyen cumhurbaşkanının bizim devlet geleneğimizde yeri yoktur.

  - ugras12345

  Su HDP baraji gecerse bütün plani alt üst olur amcamin:) ama bunlarin oyu calip calmayacagi belli degil sorun da bu zaten

  Kimin için 400 vekil. - kaşınan adam

  Kimin için 400 vekil istiyor.Elbette kendisi için .100 oyum olsa 1 tanesini verirsem namertim..

  ÇOK DOĞRU MUHALEFETE 400 MİLLETVEKİLİ LAZIM - user564606

  AKP nin ve ERDOĞAN' ın 14 yılda ülkede yaptığı tahribatı tamir etmek için muhalefete en az 400 milletvekili lazım. Ayrıca şimdilik yargılanmaktan kurtulan o dört bakanı ve azmettiricisini yüce divana daha kolay gönderebilmek için de muhalefete çok sayıda millet vekili gerekli.