Erdoğan: Baskı yapmayın

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, YÖK yasa tasarısından geri adım atmayacaklarını söyledi.

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, YÖK yasa tasarısından geri adım atmayacaklarını söyledi. Erdoğan, isim vermeden askerlere 'rejim' uyarısında bulunarak, "Sistem içindeki organlar, kurumlar, toplumsal aktörler hukuki prosedürlere riayet etmezlerse meşru zemin dışına çıkmış olurlar" dedi. Tayyip Erdoğan, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) tarafından da dört kez aldatıldığını iddia etti. Erdoğan partisinin dün yapılan grup toplantısında şunları söyledi:
Mutabakat milletle olur: Hükümetimiz bu meselenin mevcut mutabakat zemininde çözülmesi için 17 aydır samimi bir gayret gösteriyor. Bu çatı altında tüm milletime sesleniyorum. Şu ana kadar yazılan çizilenlerin büyük çoğunluğu doğru değildir. Toplumsal kurumlar arası, kuruluşlar arası bir mutabakat değildir. Toplumsal mutabakat vekâleti veren milletin mutabakatıdır. Herkese çalışmalar gönderildi, kimse 'Haberim olmadı' diyemez, derlerse doğru değildir.
'Destek kıtaları aradılar'
Dört kez aldatıldım: Biz YÖK ve ÜAK'la yaptığımız görüşmelerde hep yapıcı tavır sergiledik. Bizden hep zaman istediler. Bir başbakan dört kez aldatılır mı, sizlere soruyorum. '2004 yılına yeni YÖK Yasası'yla girelim' dediler. Ama şimdi çark ediyorlar. Bunları anlamak mümkün değil.
Biz yürütürüz, YÖK değil: YÖK Başkanı'nın hazırladığı taslakta aynen şu ifade yer alıyor; 'Bu kanunu Bakanlar Kurulu ve YÖK birlikte yürütür.' Bu nasıl demokrasi? Ne zamandan beri yükseköğretim yürütme kurulu sıfatını almıştır. Belki bundan önceki dönemlerde hükümetler yönetilmiş olabilir, ama şunu iyi biliniz ki, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu bu çatı altında hakları elimizde tutarız. Hep değişik yerlerde kendilerine adeta destek kıtaları aradılar.
Çirkin açıklama: Bakın burada da doğru konuşmuyorlar. Çok iyi niyetliydik biliyor musunuz, beni yaralayan da odur. Üniversitelerarası Kurul Başkanı (Ayhan Alkış) beni aradı. 'İki arkadaşımız aldatıldılar' diye ifade kullandı. Dedim ki, 'Bunların akılları bali değil mi? İki tane koskoca rektörü nasıl aldatırlar acaba?' Daha sonra bana, 'Bu akşam mutlaka bir görüşelim' dedi. Akabinde de bir baktık ki bir basın açıklaması beyefendiden. Siz bir ülkenin Başbakanı ile görüşmek üzere randevulaşacaksınız ve arkasından kalkacaksın, çirkin bir basın açıklaması yapacaksın. Bizim yaptıklarımızın siyasi olduğunu söyleyeceksin.
'Siz kendi putunuzu kırın'
Medyaya yanıt: Ve bugün bazıları şunu söylüyor: İşte biz tüm putları yıkmışız, AB yolunda, Kıbrıs'ta, Yunanistan da filan. Şimdi yakınımızda da bir put var ondan bahsediyor. Medyada bunu yazanlara diyorum ki, siz kendi dünyanızdaki putları yıkın.
Kimse baskı yapmasın: Yüksek-öğretim sistemi de TBMM'nin düzenleyeceği alanlardan biridir. Meclis iradesi de bunu rahatlıkla kullanabilmelidir. Bu iradeye de kimse baskı yapmanın gayreti içine girmesin. İçine girerse alacağı cevap zaten bellidir.
Askerlere gönderme: Demokrasinin, demokratik meşruiyetin birbirini tamamlayan iki unsuru mevcuttur. Bunlardan biri şekil, biri de muhteva unsurudur. Şekil unsuru, demokratik rejim içinde yer alan bütün aktörlerin uymak zorunda oldukları hukuki teknik süreçleri ifade eder. Sistem içinde organlar, kurumlar ve toplumsal aktörler bu hukuki teknik prosedürlere riayet etmezlerse, meşru zeminin dışına çıkmış olurlar.