Erdoğan: Başlar dönmesin

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin medeniyet birikimi ve potansiyelleriyle AB'ye dinamizm kazandıracağını savundu.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin medeniyet birikimi ve potansiyelleriyle AB'ye dinamizm kazandıracağını savundu. Üç günlük Kızılcahamam kampı açılışında AKP'lilere seslenen Erdoğan, AKP'nin yeni dönemde izleyeceği politikaların sinyallerini verdi. Milletvekillerini halktan kopmamaları konusunda uyaran Erdoğan özetle şöyle konuştu:
Muhteşem başlangıç yaptık: Artık Ankara'da mukim, Ankara'ya mahkum bir iktidar yok. Muhteşem bir başlangıç yaptık ama halkımızın çözüm bekleyen daha çok meselesi var. Başarmaya mecburuz. Bir noktayı daha hatırlatma ihtiyacı duyuyorum. Başarının baş döndürücü özelliği her zaman önümüzde bir engeldir. Kamu yönetiminde israfın, verimsizliğin, ağır ve hantal bürokrasinin yol açtığı tahribatın tam olarak giderilebildiğini söyleyemem.
Türkiye merkez ülke: Türkiye, söylendiği gibi köprü değil, tarihin inşasına katkıda bulunan bir merkez ülke olduğunu hissettirdi. İslam ülkeleri, Asya, Avrupa ve Amerika Türkiye'nin konumunu hissetti.
'Bizim de AB'ye katkımız olacak'
AB'ye dinamizm: Biz Türkiye'nin AB üyelik hedefinde bugüne kadar hiçbir hükümetin gösteremediği bir gayreti ortaya koyarken, sadece AB üyeliğinin Türkiye'ye faydasını düşünerek hareket etmiyoruz. Türkiye'nin medeniyet birikimi, potansiyelleriyle Avrupa'ya katkı yapacağına ve dinamizm kazandıracağına inanıyoruz.
Buyurgan yönetime yer yok: Devlet ile toplum aynı istikamette buluşunca, Türkiye de dünya ile buluştu. Artık millete yukarıdan bakan, devlet erkini kullanarak adeta elindeki T cetveliyle toplumu şekillendiren, halkın vicdanına, aklına hükmedeceğini zanneden buyurgan, halktan kopuk, somurtkan yönetim anlayışına yer kalmadı.
Çatışmacı siyaset tükendi: Siyaseti milletin ortak değerleri üzerinden değil de, değerlerimizi çatıştırarak siyaset yapanlar tükendi. Çatışmacı siyaset anlayışı topluma ağır maliyetler ödetti, demokrasiyi zaafa uğrattı. Sonuçta kendi kendini de tüketti. Bu tükeniş herkese büyük dersler verdi. Gerilim üretmekten beslenenler deşifre oldu. Toplumdan dışlanarak marjinal köşelerine çekildiler, daha da çekilecekler. Çekilmeleri gerekir. Zira onlar, milletin ahını almış, malzemeden çalarak halkın ekmeğine el koymuşlardır. Fildişi kulelerinde siyaseti rant mekanizmalarına dönüştürerek, halkımızı tahkir ve tezyif ettiler. Bizim anlayışımızda, kapalı kapılar ardında yapılan siyasete, kaş-göz kırpmaya yer olmayacak.
Muratlarına eremeyecekler: Kötümser senaristler, özgüvenimizi zedelemek için, tereddütler doğurmak için çok çırpındı ama her defasında senaryoları ellerinde kaldı. Artık, siyaseti baskı altına alarak ve stabilizasyonla, dezenformasyonla istikrarı bozmak isteyenler, muradına eremeyecek.
Keyfi demokrasi olmaz: Keyfi bir demokrasi anlayışı dayatamazsınız. Çatışma alanlarını kurcalayarak bu ülkenin çocuklarını geleceksiz bırakamazsınız. Yani demokrasi, önceden tayin edilmiş, sabit ve tüm zamanlar için geçerli çözümleri dışlayan, özgür tartışmayı esas alan bir düzendir.
Eski siyaseti reddediyoruz: Çizgimiz, siyaseti yapay tartışmalara hapseden önemli kararları toplumun tartışma gündemi dışında tutmaya çalışan eski siyaset anlayışının toptan reddini gerektirir.Başbakan'a 'fırçalı demokrasi' tepkisi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında dün başlayan Kızılcahamam kampının ilk gününde AKP milletvekilleri, parti ve grup yönetimine eleştiriler yöneltti.
Asya Termal Tatil Köyü'ndeki istişare kampının basına kapalı bölümünde Bursa Milletvekili Ertuğrul Yalçınbayır, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sert eleştiriler yöneltti. 'Demokrasinin bir usul ve adap olduğunu ve buna riayet edilmesi gerektiğini' belirten Yalçınbayır şöyle konuştu: "Yıldırma metotları doğru değil. 'Özgür düşüncenizi söyleyin' deniliyor, söylüyoruz. Ancak siz fırçanızı atıyorsunuz. Bir fırçalı demokrasiyle karşı karşıyayız." Yalçınbayır'ın bu konuşmasını Adana Milletvekili Abdullah Torun sert bir şekilde eleştirdi. Yeniden söz alma isteği Erdoğan'dan dönen Yalçınbayır, ilk gününde kamptan ayrıldı.
Toplantıda söz alan AKP kurucularından İstanbul Milletvekili İrfan Gündüz, bakanlara ulaşamadığından ve iş yaptıramadığından yakınırken, Bursa Milletvekili Yahya Akman bakanların bu ilgisizliğinin sürmesi durumunda gruptan kopmalar olabileceğini söyledi.
AKP Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu da Atatürk'ün Meclis'teki asker üniformalı portresiyle ilgili demeci nedeniyle disipline verilmesini eleştirdi.
400 partilinin katıldığı kampta, bakan değişikliklerinin 17 Aralık zirvesi öncesi ya da sonrasında yapılıp yapılmayacağına ilişkin karar alınacak. Erdoğan, bakanlar ve milletvekillerini gruplar halinde kabul ettiği kampta, performans ölçümü de yapacak.