Erdoğan: Bizimki tüccar siyaset gereği

Başbakan Tayyip Erdoğan, "Eğitim, sağlık, adalet ve emniyet. Bu dört ayağı sağlam tutmazsanız ülkeyi aydınlık yarınlara hazırlayamazsınız" dedi.

DENİZLİ - Başbakan Tayyip Erdoğan, "Eğitim, sağlık, adalet ve emniyet. Bu dört ayağı sağlam tutmazsanız ülkeyi aydınlık yarınlara hazırlayamazsınız" dedi. İnşaatı dört yılda tamamlanan Denizli Adliye Sarayı'nı dün hizmete açan Erdoğan, Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyet seviyesine ulaşmak isteniyorsa, eğitim, sağlık, adalet ve emniyet konularına özel önem gösterilmesi gerektiğini söyledi. Erdoğan, şöyle konuştu:
"15. ve 16. yüzyıllarda milletimiz bunu başarmış. Şair ne güzel söylemiş: 'Bir zamanlar biz de millet hem nasıl milletmişiz. Gelmişiz dünyaya millet, milliyet nedir öğretmişiz.' Böyle bir geçmişten geliyoruz. Şimdi yarınları inşa ediyoruz."
Erdoğan, vatandaşların açtığı 'Asgari ücret 318 milyon, kira 300 milyon' pankartını ise "Evet. Biraz sabırlı olacağız. 300 milyon lira kira biraz fazla. Çok çalışıyoruz" diye yanıtladı. Başbakan Erdoğan, asgari ücrette sağlanan artışla beş kişilik bir ailenin çay-simit hesabının yapılması halinde 98 milyon liralık artış meydana geldiğini söyledi ve Türkiye'nin giderek büyüdüğünü vurguladı.
İktidarları döneminde yapılanların tüccar siyasetin gereği olduğunu belirten Erdoğan, "Mevzuata takılan tipler bunu anlamaz. Bazı çıkar çevreleri menfaatleri için bunu anlamazlıktan gelir. Bizim bir felsefemiz vardır: İnsanı yücelt ki, devlet yücelsin. Önce birey, sonra devlet vardır" dedi. Konuşması sırasında bir vatandaş, "Enişte hoş geldin, ben de Siirtliyim" diye seslenince Erdoğan da "Enişten seni sevsin" yanıtını verdi. (aa, dha)