Erdoğan: Bu küresel bir suikasttır

Erdoğan: Bu küresel bir suikasttır
Erdoğan: Bu küresel bir suikasttır
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son günlerdeki gelişmelerle ilgili olarak Dolmabahçe'deki Ofisi'nde gazeteci ve yazarlarla kahvaltıda bir araya geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , son günlerdeki gelişmelerle ilgili olarak Dolmabahçe’deki Ofisi’nde gazeteci ve yazarlarla kahvaltıda bir araya geldi. Toplantının açılışında konuşan Erdoğan, 17 Aralık’ta yapılan işadamları ve siyasetçileri kapsayan operasyonla ilgili şunları söyledi:

MASUM BİR İŞLEM DEĞİL: Türkiye ’nin yürüyüşünü durdurmaya yönelik bir hamle olduğuna yönelik endişemiz yok. İçeride de ve dışarıda çıkarları zedelenen çevreler kimi zaman tek tek kimi zaman ise birlikte hükümetimizi hedef aldı. Yeni Türkiye, eski Türkiye’den çıkar sağlayanlar için kabus haline döndü. Demokrasilerde hükümetler millet eliyle gelir, millet eliyle gider. Yolsuzluk kisvesi altında yapılan ancak çok farklı boyutları olan bu operasyon asla masum, rutin bir hukuk işlemi değildir. Hukuki operasyon görünümü içinde birbirinden farklı hedefler konuşmuş bir taşla birkaç vurmak değil adeta kuş katliamı yapılmak hedeflenmiştir”

2 DAKİKA SÜREN VAR: Bu operasyon dosyalarının üzerinde gizlilik kararı olmasına rağmen yargının bunları işleme koymadan servis etmesi çok manidardır. Bu operasyona konulan isimde çok manidardır. Yapılan iş tarihin en büyük yolsuzluk operasyonu olarak ortaya konuldu. Adeta bir merkezden düğmeye basılmışçasına muhalefet partileri de bu topa girdi. Sabah operasyon yapıldı, akşam sorgu ve mahkeme süreci bitti. Adeta infaz sürecine girildi. Birkaç saat içinde tüm zanlılar medya yoluyla suçlu ilan edildi Savcının eli cebinde söylediği, 2 dakika süren var anlat ve çık. Böyle bir mantık, böyle bir sorgulama olabilir mi? Ne yazık ki ülkemiz bunları yaşadı yaşıyor. Tarihte bunlar yaşandı. Bunları biliyoruz. Ama şu anda da yine aynı şekilde böyle bir süreç işlendi ve işliyor. Efendilerinizin bundan haberi var. Gelsin şimdi efendileriniz sizi kurtarsın. Zanlı olarak davet edilen insanlara böyle bir şey yöneltilebilir mi? Tabii bunlar zaman içerisinde çok daha farklı bir şekilde medya ile paylaşılacak. Bu insanlar yaşadıklarını, muhatap oldukları konuları medya ile zaman içerisinde de paylaşacaklar.”

EVLADIM OLSA... Operasyon hukuka aykırı bir şekilde başladığı gibi hukuka aykırı şekilde masumiyet karinesi çiğnenerek, yürütüldü. Her şeyden önce böyle bir operasyonla ilgili, önce yargı mensuplarının hukuka uyması şarttır. Yargının dışında olan eğer bir hukuksuzluk yapmışsa gereği neyse bu yapılır. Kim olursa olsun yapılır. Evladım da olsa aynı şekilde, biz korumaya değil, hukukun arkasında durmaya gayret ederiz, bunu teyit ederiz. Ama hedefin bir yolsuzluk operasyonu olmadığı, hedefin bir milli irade suikastı olduğu en başından itibaren son derece aşikardır.

KÜRESEL SUİKAST: Birçok dev yatırımlara, büyük yatırımlara girmiş ve girmekte olan girişimciler, haklarında dosya açılmak suretiyle, daha henüz işlemler başlamadığı halde, medyaya bunlar verilmek suretiyle, bu insanlar lekelenmiştir. Birçok banka bu kredibilite lekelendi anlayışıyla yaklaşırlarsa, temenni ederim ki, böyle bir şey olmaz, bu yatırımlar ne olacak? Bu bir suikast değil mi? Yıllık kapasitesi 100 milyonun üzerinde olan üçüncü havalimanı alan müteahhit firmaların adını verdiler. Bunların dışında aynı şekilde üçüncü köprüyle ilgili. Yani malum muhalefetin siyasi mücadeleyle yapamadığını, bunlar şimdi farklı yollarla yapmanın gayreti içine giriyorlar. Dolayısıyla bu bir küresel suikasttır. Bu işin içinde bunlar da var. Bütün bu atılan adımlarda devletle hiç işi olmayan iş adamlarımızın da şu anda mal varlıklarına tedbir konulması yoluna gidilmesi manidar değil mi? Bunları öyle bir noktaya getiriyorlar ki, böyle bir lekelemenin içine giriyorlar.”

TOPLANTIYA KATILANLAR:
Yeni Şafak Gazetesi: Ali Bayramoğlu, Yasin Aktay, İbrahim Karagül, Hilal Kaplan, Markar Eseyan, Abdulkadir Selvi, Salih Tuna
Türkiye Gazetesi: Nuh Albayrak, Yıldıray Oğur, İsmail Kapan
Sabah Gazetesi: Mehmet Barlas, Sevilay Yükselir, Taha Özhan, Erdal Şafak, Mahmut Övür
Hürriyet Gazetesi: Akif Beki
Milliyet Gazetesi: Fikret Bila
Zaman Gazetesi: Ali Bulaç, Etyen Mahçupyan
Star Gazetesi: Elif Çakır, Osman Can, Sibel Erarslan, Mustafa Karaalioğlu, Orhan Miroğlu, Ahmet Kekeç, Fehmi Koru, Fadime Özkan, Yusuf Ziya Cömert, Ahmet Taşgetiren, Hakan Albayrak
Yeni Akit Gazetesi: Ersoy Dede, Abdurrahman Dilipak, Hasan Karakaya
Takvim Gazetesi: Ergün Diler
Bugün Gazetesi: Gülay Göktürk, Doğu Ergil
Habertürk Gazetesi: Nihal Bengisu Karaca
Akşam Gazetesi: Turgay Güler, Mehmet Ocaktan, Cengiz Özdemir, Kurtuluş Tayiz
Radikal Gazetesi: Avni Özgürel
Vatan Gazetesi: Hüseyin Yayman
ile Fuat Keyman, Ayhan Ogan, Can Paker, Vedat Bilgin

'Paralel devlet' konusunda kararlı