Erdoğan: Buyurun Meclis orada

Erdoğan: Buyurun Meclis orada
Erdoğan: Buyurun Meclis orada
Partisinin iftar yemeğinde konuşan Başbakan Erdoğan, terör konusunu görüşmek için Meclis'in olağan üstü toplanması çağrılarına olumsuz cevap verdi.

ANKARA - Başbakan Erdoğan, AK Parti Ankara İl Başkanlığı'nın Altınpark'ta düzenliği iftar programına katıldı.

Konuşmasında, son dönemde yürütülen operasyonlara ve terör saldırılarına değinen Erdoğan, “Açıkçası terör örgütü, ramazan ayında yaptığı bu saldırılarla hiçbir kutsalı tanımadığını, hiçbir milli ve manevi değere saygı göstermediğini, bu ülkenin, bu toprakların, bu milletin değerleriyle hiçbir ortak paydasının olmadığını bir kez daha net olarak göstermiştir” dedi.

“KAZANAMAYACAĞINI BİLDİĞİ HALDE”
Son günlerde Güneydoğu'da bazı il ve ilçelerde yapılan terör saldırıların iyi analiz edilmesi gerektiğini kaydeden Erdoğan, “Terör örgütü kazanamayacağını, hiçbir şey elde edemeyeceğini bildiği halde, teröristleri adeta intihara göndererek nasıl bir zihniyet taşıdığını ortaya koymuştur” dedi.

Son günlerde sadece Şemdinli'de 115 teröristin etkisiz hale getirildiğini, Hakkari saldırısında da 14 teröristin etkisiz hale getirildiğine dikkati çeken Erdoğan, “Bu teröristler, bu terör örgütü mensupları, terör örgütü tarafından sonucu bilinerek, göz göre göre ölüme gönderilmiştir” dedi.

Teröristlerin kendi aralarında yaptıkları telsiz konuşmalarına değinen Erdoğan, “yaralıları taşımayın oldukları yerde bırakın. Geri dönmeyin, sağ dönmeyin. Hatta yaralı arkadaşlarınızı taşımayın; geride delil kalmasın infaz edin” gibi emirler verildiğini vurguladı. Erdoğan, “Bunları diyecek kadar insanlıktan nasibini almamış, insaflarını, vicdanlarını yitirmiş durumdalar. Kürt annenin, Kürt babanın evladını daha çocuk yaşta elinden koparıp alıyorlar. Bir canavara dönüştürüyorlar ve sonra da dağlara ölmeye ve öldürmeye gönderiyorlar” diye konuştu.

“Terör örgütü üyelerinin bu tür insanlık dışı saldırılarla elde ettiği hiçbir şey yok. Elde edeceği de hiçbir şey yok” diyen Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Şu anda terör örgütü, iplerini elinde tutan Türkiye düşmanı çevrelerin verdiği ihaleyi yerine getirmenin mücadelesi içinde. Biz, terör örgütüne karşı da terör örgütünün iplerini elinde tutan o Türkiye düşmanı o çevrelere karşı da en sert şekilde, en kararlı şekilde mücadelemizi yürüteceğiz.”

“TERÖRÜN PROPAGANDASINI YAPMAYI BIRAKIN”
“Taraflar silah bıraksın” ifadesini, “edep dışı” olarak nitelendiren Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu ifade, bu milletin güvenliği elinde tutan, elinde bulunduran, bulundurması gereken güvenlik güçlerimize karşı saygısızlıktır. Bizim askerimizin de polisimizin de silahı, adeta bir enstrümanıdır. Onunla milletimizin, nerede olursa olsun en doğuda, en batıda en kuzeyde, en güneyde vatandaşın güvenliği onunla sağlanır ve polisimizin de askerimizin de görevi budur. Silah bırakması gereken teröristlerdir. Terör örgütünün uzantısı olan o siyasi parti, o aklı gitsin onlara versin, bize değil. Hiçbir zaman bu anlayışla bizim Parlamento içinde de olsa konuşacak bir muhatap bulmayız, böyle bir şey de aramayız. Zira böyle bir zihniyetle konuşulacak hiçbir şey yoktur.”

“Terör saldırıları karşısında asla ve asla tek bir geri adım atmayız” diyen Başbakan Erdoğan, medyaya şu sözlerle seslendi:

“Eğer şu güzel ülkemizde, şu 75 milyon vatan evladının, sorumluluğunu, mesuliyetini taşıyorsanız bölücü terör örgütünün propagandasını yapmayı bırakın ve onlarla ilgili yazdığınız her cümle, bilesiniz ki onların arayıp da bulamadığı bir propaganda unsurudur. Bu konuda hassasiyeti, devamlı hatırlatıyoruz, hatırlatacağız ama bilesiniz ki biz de kendi defterimizin notları arasına bunları düşüyoruz.”

ERDOĞAN AİLESİ MYANMAR’A GİDİYOR
Başbakanlık olarak Myanmar'daki Müslümanlar için yardım kampanyası başlatıldığını hatırlatan Erdoğan, yarın eşi Emine Erdoğan ile kızı ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da bulunduğu geniş bir heyetin Myanmar'a gideceğini söyledi. Üç günlük program kapsamında idarecilerle ve siyasetçilerle görüşüleceğini, kampların ziyaret edileceğini dile getiren Erdoğan, “Arakan Müslümanları'nın barış ve huzura kavuşması için Türkiye olarak samimi çaba sarf etmeye bundan sonra da devam edeceğiz” dedi.

“ESAD REJİMİ İÇİN ARTIK HİÇBİR ÇIKIŞ YOLU KALMAMIŞTIR”
Suriye'nin de ramazan ayını acı ve kanlı hadiselerle geçirdiğine dikkati çeken Erdoğan, “Suriye ordusu başta Halep olmak üzere şehirlere yönelik kanlı, acımasız saldırılarını hız kesmeden sürdürüyor. Soruyorum Allah aşkına, böyle bir yönetime biz hangi gözle Müslüman diyeceğiz' dedi.

“İRAN KENDİNİ HESABA ÇEKMELİ”
Erdoğan, İran konusunda da set konuştu:

Bu arada bir şeyi daha hatırlatmak istiyorum, komşu ülkelerden bazıları, ne yazık ki İran Genelkurmay Başkanı'nın devrim muhafızlarına ait bir siteden Suriye'deki bu kanlı gelişmelerin sorumlusunun Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar olduğunu açıklaması düşündürücüdür, üzüntü vericidir. Dünyada yanında hiç kimsenin kalmadığı bir dönemde İran'ın yanında her şeye rağmen bulunan ülke Türkiye'ydi ve bunu nükleer enerji konusunda sonuna kadar savunan ülke Türkiye oldu. Ama Suriye'de tüm kardeşlerini ki şu anda 25 bine ulaştığını zannediyorum, öldüren bir rejimi savunmanın bizim değerlerimizde, bizim inancımızda acaba yeri var mıdır, yok mudur? Bunu ben İranlılara daha önceki gidişimde sormuştum, yine soruyorum. Şu anda 250 bini aşkın, 300 bine yakın Suriyeli Müslüman eğer ülkesini terk ediyorsa, Ürdün'e kaçıyorsa, Lübnan'a kaçıyorsa, Türkiye'ye kaçıyorsa bunun hesabını sormak İran'a düşmez mi? Ve hesaba çekilmeden önce İran yönetiminin de kendini hesaba çekmesi lazım. Biz her an kendimizi hesaba çekmenin idraki içerisindeyiz.”

“SURİYE'DE BAAS PARTİSİ, TÜRKİYE'DE HALK PARTİSİ”
Suriye'deki gelişmeleri en başından itibaren büyük bir soğukkanlılıkla, büyük bir sabır ve sağduyuyla takip ettiklerini ifade eden Başbakan Erdoğan “Esad rejiminin Türkiye'yi çekmek istediği karanlık tuzağa düşmedik, tahriklere, oyunlara gelmedik” diye konuştu.

Türkiye'nin dış politikasına ilişkin bazı hususları da değerlendiren Erdoğan, şöyle konuştu:

“Türkiye, Suriye konusunda son derece ilkeli, tutarlı, sağduyulu bir politika izledi ve izlemeye devam ediyor. Son günlerde başta anamuhalefet partisi CHP olmak üzere, belli çevrelerden Suriye politikamıza yöneltilen eleştiriler Türkiye aleyhtarı uluslararası bir kampanyanın yan ürünü olmaktan öteye gitmiyor. Merak ediyorum acaba bu Kılıçdaroğlu , ne zamandan beri Esad'ın avukatlığına soyundu? Suriye'de Baas Partisi, Türkiye'de Halk Partisi. Olay bu.” (aa)


‘BUYURUN MECLİS ORADA
Şu anda ayın 14'ünde Meclis'e böyle bir toplantı daveti yapıyor. AK Parti, bölücü terör örgütünün CHP gibi kuyruğuna takılacak bir parti değildir. Buyurun, Meclis orada, sen gidersin oturur, orada ne yapacaksan yaparsın. Kiminle beraber bir araya gelirsin, bilemem ama AK Parti böyle bir gündemle bir genel görüşme gündemiyle Parlamento'ya gelmeyecektir, bunu da buradan söylüyorum