'Erdoğan Çankaya'nın rakipsiz adayı'

'Erdoğan Çankaya'nın rakipsiz adayı'
'Erdoğan Çankaya'nın rakipsiz adayı'
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı'na aday olursa rakip tanımayacağını iddia etti: Aday olursa ilk turda yüzde 50'den fazla oy alarak seçilir...


ANKARA - AKP ’nin önemli isimlerinden Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘rakipsiz Cumhurbaşkanı adayı’ olduğunu söyledi. Ergün’ün çıkışını CHP Genel Başkanvekili Hakku Süha Okay, “İki yıl sonraki seçim için falcılık ve fantazi yapıyorlar” diye değerlendirirken MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural e “Rakipsizse o zaman seçim yapmaya gerek yok. Abdullah Gül kardeşi ile nasıl anlaşacak ona da bakalım. Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmasın” dedi.

KanalA’ya konuşan Bakan Ergün, doğan’ın Cumhurbaşkanı adaylığını ilk telaffuz eden isim oldu. Erdoğan’ı en güçlü ve rakipsiz Cumhurbaşkanı adayı’ diye niteleyen Ergün, “Aday olursa ilk turda yüzde 50’den fazla oy alarak seçilir” dedi. Ergün’ün gerekçeleri şöyle:

“Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir doğal lider olarak ve toplumun derinliklerine nüfuz etme kabiliyeti olan ve toplumun derinliklerinde de bu hissiyata karşılık bulan bir lider olarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde en şanslı aday Recep Tayyip Erdoğan olur, aday olursa eğer. Birinci turda da yüzde 50’den fazla oy alarak seçilir, halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı olarak. Yoksa ikinci turda zaten seçilir. Başbakan Erdoğan’dan bugün itibariyle daha iyi bir aday yok. Bugün itibarıyla daha halka benzeyen, halka yakın, onun derinliklerine nüfuz eden, oradan çok ciddi geri dönüşümler alan, halkın ‘Hah, bu bize benziyor, bizden birisi’ dediği bu kadar yakın bir lider profili yok. Bu nedenle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olduğunda en şanslı aday o olur...”

Gül için ‘yedi yıl’ çıkışı
Ergün, geçen 19 Ağustos’ta Hürriyet gazetesine verdiği demeçte de Cumhurbaşkanlı konusuna girmişti. Abdullah Gül’ün görev süresinin yedi yıl olduğunu savunan Ergün, “Bana göre Gül’ün görev süresinin 7 yıl olmasının haklı hukuki nedenleri var. Mevcut cumhurbaşkanı 7 yıllığına seçilmişti. Biz düzenlemeyle cumhurbaşkanının görev süresini 5 yıla indirdik. Peki, süreyi 10 yıla çıkarsaydık, o zaman Gül’ün görev süresi 10 yıla mı çıkacaktı? Eğer süreyi uzatmıyorsan, kısaltamazsın da.” demişti. Ergün’ün bu açıklamasından sonra Başbakan Tayyip

Erdoğan’dan tepki gördüğü de iddia edilmişti.
CHP’li Okay Ergün’ün açıklamasını“Abdullah Gül’e meydan okuuyorlar” diye yorumladı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2012’de yapılacağını anımsatan Okay, şöyle konuştu: “Bu iki yılda Türkiye’de de dünyada da çok şey değişebilir. Referandum sonucunda çıkan oyun Başbakan’a verilen oy olmadığını kendisi de söyledi. İki yıl sonra yapılacak seçimler için yapılan bu değerlendirme falcılıktır, fantazidir. Ayrıca, Başbakan aday olacaksa AKP mevcut Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü siyasetten emekli etmek niyetindedir.”

MHP Grup Başkanvekili Vural’ın Ergün’ün iddiasına verdiği ilk tepki, “O zaman seçim yapmaya gerek yok” şeklinde oldu. Vural, “Bakalım Abdullah Gül kardeşi ile nasıl bir anlaşma yapacak” dedi. Ergin’in ‘rakipsiz aday’ ifadesine “Milletin iradesini önemsemeyen, darbeci bir zihniyet” diye tepki gösteren Vural, “AKP içinde bu konuda bir kavga olduğu için birileri şimdiden ön almaya çalışıyor. Ama dikkat etsinler, Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmasınlar” diye konuştu.(Radikal)